Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 29.05.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, najnižje jutranje temperature bodo od 8 do 14 stopinj C.
13°C | 28°C
torek, 30.05.2017
15°C | 28°C
sreda, 31.05.2017
13°C | 28°C
četrtek, 01.06.2017
15°C | 29°C
petek, 02.06.2017
14°C | 29°C
Opozorila
Nedelja, 28.5.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
13°C
28°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice skrita

Prva srebrna trofeja jelena


SKRITA

| |
18.06.2012      4:22
A A

Prva srebrna trofeja jelena


Član kanalske Lovske družine Anton Klemenčič je za trofejo jelena, kronskega dvanajsteraka, starega več kot deset let, dobil srebrno medaljo na razstavi divjadi Zahodnega visokega kraškega lovskega območja, ki je bila letos prvič v Otlici.


Anton Klemenčič s svojo srebrno trofejo v Avškem. Foto: Toni Dugorepec
Anton Klemenčič s svojo srebrno trofejo v Avškem. Foto: Toni Dugorepec
Deli:

„Bilo je lepo septembrsko jutro, ko je v Doblarski dolini, tam nekje med Bukovjem in Kolarjem, jelen z rukanjem oznanjal, da je ozka dolina njegov fevd. Njegov mogočni glas te kar strese in nehote se ozreš naokoli. Tako blizu deluje. In Toni mu je bil res blizu. A rukanje je ob sedmih potihnilo. Prešinilo ga je, ali je za današnje jutro to vse? Se ne bo več oglasil? Prekaljeni lovski maček, ki pozna vse prehode, stene in police, prepade in skrite tolmune, se ni vdal usodi. Korak za korakom je previdno pregledoval gozd, napenjal ušesa in skušal zaznati še tako majhen šum. Vedel je, da je jelen blizu,“ je lov na jelena lansko jesen opisal Aleksander Petrič iz Lovske družine Kanal. Po dobri uri zalezovanja, pa se je Antonu Klemenčiču oziroma Toniju, kakor ga kličejo prijatelji, nasmehnila lovska sreča. Pred njim je ležal kronski dvanajsterak, ki je po mnenju Petriča rezultat Tonijevega večdnevnega truda in dolgoletnega gospodarjenja z jelenjadjo v LD Kanal. Na letošnji razstavi v Otlici pa je za mogočno rogovje dobil srebrno medaljo, ki je za kanalsko lovsko družino prva takšna medalja s tekmovanj.

„Za zlato je zmanjkalo le pet od dvesto potrebnih točk,“ pojasnjuje Klemenčič, ki je še kot deček začel loviti z očetom. Takrat je bilo na tem območju veliko krivolovcev, se spominja, ki pa so lovili za preživetje in so se držali pravil. Nikoli namreč niso lovili v času, ko je divjad imela mladičke, nam pove. Krajina na Kolovratu se je močno razlikovala od današnje, saj je bilo skoraj vse obdelano. Med divjadjo so prevladovali zajci in fazani, ulovili so tudi kakšnega divjega petelina. Srne in jeleni so bili redkost in o divjem prašiču ni bilo ne duha ne sluha.

Velika divjad se je naselila na Kolovrat, ko je obdelan svet zaradi odseljevanja v dolino prerasla gošča: „Sedaj lahko vsako zimo skozi okno svoje hiše v Avškem z ženo opazujeva jelenjad in srnjad, kako se pase.  Sicer pa je jelen nočna žival. Je zelo plašen in ima izjemno oster vid. Zanimivo je, da samci ob ruku pozabijo na previdnost in uživajo celo v valjanju po blatu. Ta prelep prizor sem videl tudi na lastne oči.“   

V gozdovih na Kanalskem Kolovratu je danes največ jelenjadi in srnjadi, lisic, nekaj je celo kojotov, medtem ko ris izumira. In medved? Ta je na desni strani Soče redkost, nas pomiri Toni, pa tudi sicer se bližnjim srečanjem z ljudmi raje izogne. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 51
Izšla: 16.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7
29.05.2017
Danes ni dogodkov.
30.05.2017 | Ostalo
Ustvarjanje z das maso
03.06.201 | Ostalo
Tržni dan
03.06.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
03.06.2017 | Ostalo
Deskle praznujejo
03.06.2017 | Ostalo
Koncert ob 40. letnici
30.05.2017 | Ostalo
Ustvarjanje z das maso
03.06.201 | Ostalo
Tržni dan
03.06.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
03.06.2017 | Ostalo
Deskle praznujejo
03.06.2017 | Ostalo
Koncert ob 40. letnici

Bodite prvi pri oddaji mnenja.