Logo MojaObčina.si
JUTRI
17°C
5°C
NED.
16°C
1°C
Oceni objavo

Nismo samo zadovoljni, smo presrečni

Klub keramikov Kanal je 25. novembra, na praznik krajevne skupnosti, v stavbi stare pošte odprl nove prostore. Z njimi so dobili delavnico, kjer lahko ustvarjajo ob vsakem času, obenem pa so tako keramiki, kot Kanal, pridobili še en razstavni prostor.
Nove prostore v stari pošti v Kanalu so člani uredili s prostovoljnim delom, finančno pa sta jih podprli občina in krajevna skupnost. „To je recept, kako lahko skupaj naredimo nekaj lepega,“ je na odprtju poudaril župan Andrej Maffi. Predsednik krajevne skupnosti, Marko Bucik je dodal, da bodo „ti prostori ostali prihodnjim rodovom in da so člani Kluba tako s svojo ustvarjalnostjo, kakor s prostovoljnim delom pri obnovi, dokazali, da so nov prostor novi še kako potrebovali.“ Pri urejanju je sodelovala tudi predsednica Prosvetnega društva Soča iz Kanala, Milica Zimic: „Kjer je volja, je tudi pot, in kjer je pot, so tudi cilji. Ti prostori so eden od doseženih ciljev. V društvu delujemo zelo različni ljudje, vendar vedno uspemo najti skupne cilje in jih tudi uresničimo. Ta prostor pa bo obogatil tudi Kanal.“ Na odprtju so bili med drugimi tudi člani društva keramikov Tulio Cralli iz Gorice, s katerimi kanalski Klub organizira bienalno razstavo Trans forma, med prisotnimi pa je bil tudi predsednik Krajevne skupnosti Deskle, Klemen Stanič, ki je povedal: „Lepa točka, lepa razstava, krasno se bodo imeli v teh prostorih.“

Klubu, ki je v zadnjih letih postal prepoznaven tudi v širšem slovenskem prostoru in čez mejo, so se uresničile dolgoletne želje, pravi njegova pobudnica, Darja Žorž: „Nismo samo zadovoljni, smo presrečni. S temi prostori smo ogromno pridobili. Po eni strani se lahko s svojim delom vanj zatečemo ob katerem koli času, po drugi strani pa se tudi Kanalu odpira še en prostor za razstave.“

Klub keramikov so osnovali leta 1994, pojasnjuje Žorževa: „Meni je bila keramika všeč od otroštva. S svojih potovanj sem pozneje vedno prinašala keramične spominke. Že leta 1971 sem razmišljala o peči za keramiko, ki sem jo videla na prvem izobraževalnem sejmu učil v Ljubljani, vendar je bila takrat nedosegljiva. Potem so se stvari začele povezovati. V kanalskem vrtcu so otroci delali z glino – sama sem službovala na osnovni šoli - in sem eno od vzgojiteljic prosila za malo gline. Tako sem pred dobrimi 20 leti začela oblikovati najprej preproste svari, kot so gumbi, ogrlice. Nato sem začela obiskovati delavnice keramike pri Dubravki Urban v Ljubljani. Kmalu so se okrog mene začeli zbirati ljudje, ki jih je to zanimalo. Tako smo preko nekdanje Zveze kulturnih organizacij ustanovili celoletno keramično šolo v Kanalu. Potekala je dve leti in je imela ogromno slušateljev. Ko smo to izobraževanje zaključili, smo se odločili, da ustanovimo klub. Vsi, ki so obiskovali šolo, so tako postali člani kluba, ki se je priključil Prosvetnemu društvu Soča Kanal in v tej organizaciji delujemo še danes.“

Od vsega začetka posvečajo veliko pozornost izobraževanju članov, kar se je, kot pravijo, bogato obrestovalo. „Sam Klub deluje samodejno, čeprav ga vodiva Ferdo (Žorž) in jaz. Skupaj z Alenko Gololičič in Andrejo Krpan smo to gibanje tudi osnovali in začeli pripravljati razstave. Odpovedali smo se dotacijam iz skladov za mentorje, tako da ta sredstva vsako leto združimo in organiziramo dober tečaj s preverjenimi predavatelji, med katerimi sta bila tudi Dragica Čadež Lapajne in Tone Rački,“ dodaja Darja.

Na prvi razstavi v novih prostorih so predstavili izdelke s tečaja povečave naravne forme, ki ga je vodila Alenka Vidrgar. Kot je pojasnil predsednik Kluba, Ferdo Žorž, je bil namen tečaja: „Naučiti človeka, ne samo da gleda, ampak da vidi.“ Na tečaju so analizirali naravno formo. Drobne plodove so povečevali v ogromne, dodaja Darja: „Vsako najmanjšo stvar smo povečali do mere, ko se človek začudi, kaj ta droben plod v sebi nosi, nastajale so pravljice.“

V Klubu, ki sodeluje na številnih razstavah ter z domačimi in tujimi sorodnimi društvi, je trenutno aktivnih okrog 30 članov, na vseh tečajih pa se je izobraževalo od 180 do 200 udeležencev. Da bi vzpodbujali delo v Klubu, so pred dvema letoma uvedli mesečne razstave „Avtor meseca“, na katerih se predstavljajo njihovi člani. „S tem smo pridobili zagnanost, ki bo z novim prostorom še živahnejša,“ je prepričana Darja Žorž.

Oglejte si tudi