Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 27.02.2017

oblačno
Ponoči se bo v zahodni Sloveniji pooblačilo. Jugozahodnik nad nami se bo krepil. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 6, ob morju 8 stopinj C.
5°C | 13°C
torek, 28.02.2017
5°C | 13°C
sreda, 01.03.2017
3°C | 15°C
četrtek, 02.03.2017
3°C | 14°C
petek, 03.03.2017
1°C | 14°C
Opozorila
Ponedeljek, 27.2.2017 ob 16h
V noči na torek in v torek bodo najmočnejši sunki jugozahodnega vetra lahko ponekod presegli hitrost 70 km na uro. Veter bo predvidoma najmočnejši na vzhodu države in v višje ležečih krajih.
5°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Najprej celovita prenova, nato vsebina


OBČINSKE

| |
16.03.2012      16:37
A A

Najprej celovita prenova, nato vsebina


Lokal v Kulturnem domu v Desklah bo občina najprej temeljito prenovila notranjost in zunanjost lokala Kulturnega doma v Desklah. Odstranili bodo zasteklitev, zgradili stopnice in nato zamenjali oblikovno neprimeren nadstrešek. V notranjosti pa bodo med drugim restavrirali tudi poškodovane freske priznanega akademskega kiparja Janeza Pirnata.


Kulturni dom Deskle. Arhitekturna zasnova prenove lokala arhitektov Uroša in Božidarja Rustje
Kulturni dom Deskle. Arhitekturna zasnova prenove lokala arhitektov Uroša in Božidarja Rustje
Deli:

Kulturni dom v Desklah je eden najpomembnejših javnih in kulturnih objektov tako v naši občini, kakor v Dolini Soče. Po načrtih ing. Ivana Kraigherja so ga zgradili leta 1959, med letoma 1995 in 1998 pa je doživel prenovo gledališke dvorane, glavnega vhoda in nadstreška.

Nadaljnje samovoljno preoblikovanje notranjosti gostinskega lokala in zasteklitev terase pa je po besedah arhitektov Uroša in Božidarja Rustje, ki sta pripravila novo arhitekturno in oblikovno zasnovo, degradiralo vhodno fasado Kulturnega doma in v notranjosti lokala uničilo freski, ki sta avtorsko delo priznanega slovenskega akademskega kiparja Janeza Pirnata.

 

Zato je potrebno izvesti celovito prenovo zunanjosti in notranjosti lokala. Po predlogu arhitektov bi prenovo izvedli v eni fazi, tako da bi takoj odstranili neprimerno zasteklitev terase in obstoječi nadstrešek ter postavili oblikovno primernejšega, nižjega in lažjega, z odprtinami za svetlobo na nekaterih delih. Teraso bodo z vseh treh strani obdali s stopniščem ter postavili novo klančine za dostop invalidov. Nadstrešek nad vhodom v Kulturni dom pa bodo podaljšali preko vhoda v gostinski lokal.

 

V notranjosti lokala bodo odstranili krušno peč, klimatsko napravo na freski, montažne predelne stene in predelno steno, ki je zakrila drugo fresko, lesen pod, stropne štukature in stavbno pohištvo. Poškodovane freske pa naj bi  restavrirali pod nadzorom avtorja fresk ali za to usposobljene institucije.

 

Glede na dosedanje dvakratne slabe izkušnje s prenovami, ki so jih najemniki izvajali v zameno za znižanje najemnine in so prenovo prilagajali zgolj svojim interesom, arhitekta Uroš in Božidar Rustja predlagata, da adaptacijo izvede občina kot lastnik objekta, nato pa odda v najem celovito prenovljen lokal. 

 

Občinska uprava bo letos pridobila potrebno dokumentacijo, nato pa bodo lokal začeli prenavljati.

 

Glede vsebin prenovljenih prostorov, je za enkrat več zamisli. Predsednik Krajevne skupnosti Anhovo-Deskle, Klemen Stanič si tu želi knjižnico, župan Andrej Maffi pa je tudi na slovesnosti ob 60-letnici deskljanskega Društva upokojencev ponovno podprl zamisel o tem, da bi tu nastala medgeneracijska točka za druženje vseh generacij, zagotovo pa tu ne bo več gostinskega lokala. 

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 50
Izšla: 20.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 27 28 1 2 3 4 5 6 7 8
27.02.2017
Danes ni dogodkov.
28.02.201 | Ostalo
Pustovanje v Desklah
04.03.201 | Ostalo
Tržni dan
28.02.201 | Ostalo
Pustovanje v Desklah
04.03.201 | Ostalo
Tržni dan

Bodite prvi pri oddaji mnenja.