Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 21.10.2016

delno oblačno
Ponoči bodo padavine prehodno nekoliko oslabele in se proti jutru od zahoda znova krepile.
9°C | 13°C
sobota, 22.10.2016
5°C | 18°C
nedelja, 23.10.2016
6°C | 17°C
ponedeljek, 24.10.2016
6°C | 19°C
torek, 25.10.2016
11°C | 19°C
Opozorila
Četrtek, 20.10.2016 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
13°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Srečanje ob Soči


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
23.11.2011      6:15
A A

Srečanje ob Soči


Plavljani so na petek, 23. septembra, organizirali druženje ob projekciji filma Trenutek reke / Il tempo del fiume avtoric Anje Medved in Nadje Velušček. Tako so tudi Plave doživele predstavitev filma, ki se je letos in lani sicer odvijala v mnogih obsoških krajih. Pobudnica srečanja je med drugimi bila prav Nadja Velušček, ki se je v Plaveh rodila in v njih živela, dokler se z družino niso preselili v Solkan.


Dvig zastave (Zlatorog pri Umagu, 1977). Foto arhiv Jožeta Veluščka
Dvig zastave (Zlatorog pri Umagu, 1977). Foto arhiv Jožeta Veluščka
Deli:

Na praznovanje so bili povabljeni vsi prebivalci Plavi, Prelesja, Zamedvejega, Paljevega, Zagore, Zagomile, posebej tudi taborniki odreda Petra Skalarja iz Plavi in seveda vsi, ki se radi vračajo domov. Druženje se je pričelo ob 18h na znameniti lokaciji Ladišče, kjer so nekoč s čolni oziroma splavi prečkali reko. Domačini so najprej slišali nekaj zgodovinskih dejstev o Plaveh, denimo prvo omembo Plavi, ki datira v čas okoli leta 1200 in je v urbarjih zapisana kot posest Goriških grofov. Ali pa da na 13 stopinjah geografske dolžine, kjer so Plave, (sicer nenatančno) najdemo tudi Berlin, Tripoli v Libiji in Luando v Angoli, na 46 stopnijah geografske širine pa so Ljubljana, Odesa v Ukrajini, Genova in Quebec City v Kanadi.

Omenili so tudi znane krajane, kot so arheolog Anton Velušček in igralka Metka Gabrijelčič (v filmu Vesna in Ne čakaj na maj) iz Prelesja, župnik v Doberdobu Ambrož Kodelja iz Zagore, fizik Ervin Križnič, ladijski pilot Alan Valentinčič, alpinist Zlatko Koren, igralec pikada Sergej Vodičar ter kolesarja v 4krosu Dejan Krašček in Kristjan Medvešček (vsi iz Plavi). Pa še bi lahko naštevali.

Taborniška himna je naznanila zanimiva pripovedovanja nekdanjih tabornikov Jožeta Veluščka, Romana Konjedica in Silvestra Medveščka. Nato je nastopilo presenečenje za vse obiskovalce, to je bil domači raper Tomaž Marc – Tomos, ki se je s pesmijo V krogu predstavil tudi na tekmovanju Slovenija ima talent. Naravni ambinet med drevesi  je s svojo razstavo dodatno popestril domači likovni umetnik, ki ustvarja v lesu, Denis Serjun – Denko. Pred filmom pa sta prisotne nagovorila Martina Kobal, predstavnica Plavi v krajevni skupnosti in Klemen Stanič, predsenik krajevne skupnosti Deskle-Anhovo.

Ko se je zmračilo, je nastopil čas za projekcijo filma, ki je zaživela na velikem platno med drevesi. Navdušeni nad filmom so domačini prizore nato komentirali ob dobri polenti in golažu. Druženje je uspelo s pomočjo mnogih dobrotnikov, Plavljani pa so si bili enotni, da je potrebno takšno srečanje ponoviti.

Žal pa se je pripetila tista nezgoda, ki pravi, da je kovačeva kobila vedno bosa. Namreč nihče se ni spomnil dogajanja fotografirati, kaj šele snemati…

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 49
Izšla: 28.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2016 | Ostalo
Otvoritev razstave keramike Po Lucie Rie
21.10.2016 | Umetnost
Razstava keramike: Lucie Rie in jaz
21.10.2016 | Ostalo
TA VESELI DAN ALI MATIČEK SE ŽENI
21.10.2016 | Ostalo
Kogojevi dnevi 2016
23.10.2016 | Ostalo
15. Spominski pohod na Globočak
24.10.201 | Tečaji in delavnice
Zdravilec Maksim Osipov ponovno v Novi Gorici
25.10.201 | Ostalo
Dan pesmi in iger
29.10.201 | Ostalo
Tržni dan
29.10.2016 | Ostalo
Koncert POP&ROCK NA PLEH

Bodite prvi pri oddaji mnenja.