Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.04.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo oblačno in deževno, vmes lahko tudi zagrmi. Najmanj dežja bo na vzhodu ob meji s Hrvaško, kjer bo začelo močneje deževati šele zvečer ali ponoči. Jugozahodni veter bo nekoliko oslabel. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 17, v jugovzhodnih krajih do 21 stopinj C.
13°C | 17°C
sobota, 29.04.2017
8°C | 20°C
nedelja, 30.04.2017
3°C | 19°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 18°C
Opozorila
Četrtek, 27.4.2017 ob 13h
Do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
13°C
17°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Bavdaževa hiša v novi preobleki ponos Avč


LOKALNE SKUPNOSTI, GASILCI IN ZAŠČITA, PROSTOVOLJSTVO

| |
21.11.2011      15:30
A A

Bavdaževa hiša v novi preobleki ponos Avč


"To za kraj pomeni novo življenje, upam, da bo mladina znala ceniti in ohranjati to tradicijo," je bila ob odprtju prenovljene večnamenske stavbe sredi Avč zadovoljna Marija Dugar. Za popolnoma obnovljenimi zidovi sta prostore dobila Krajevna skupnost in Prostovoljno gasilsko društvo Avče.


Predsednica KS Avče Mira Boltar.   Foto: Nataša Bucik Ozebek
Predsednica KS Avče Mira Boltar. Foto: Nataša Bucik Ozebek
Deli:

Gasilci se najbolj veselijo lažjega in hitrejšega izvoza gasilskih vozil v primeru posredovanja ob nesrečah. Lepo urejeni prostori pa bodo namenjeni tudi vsem drugim lokalnim društvom za njihovo dejavnost, prireditve, izobraževanja, gledališke predstave, koncerte in druženja. Trak pred vhodom je na martinovo, praznik domače župnije, ob predsednici domače krajevne skupnosti Miri Boltar in predsedniku PGD Avče Leonu Dugarju slovesno prerezal župan Andrej Maffi.

 

Obnova celotne stavbe je občino stala nekaj manj kot 400.000 evrov; po uspešni kandidaturi na razpisu za evropska sredstva v okviru programa razvoja podeželja 2007-2013 ji je uspelo iz evropske malhe pridobiti 150.000 evrov. "Glede na zahtevno obnovo smo resnično veseli končnega rezultata," je ob slovesnosti poudaril župan Andrej Maffi.

 

"Adaptacija stavbe je bila nujno potrebna, saj je bila zgradba zelo dotrajana in tudi razpokana,“ pove Mira Boltar. "Z obnovo smo dobili večjo dvorano, pisarno za delovanje krajevne skupnosti in številne druge prostore, ki jih bomo morali postopoma še opremiti," dodaja. 

 

Posebej so novih prostorov veseli gasilci. Leon Dugar izpostavlja mžnost lažjega izvoza vozil in posledično hitrejše ukrepanje gasilcev ob nesrečah, ko šteje vsaka sekunda. "Hkrati pa smo pridobili prostore tudi za nas gasilce. Vedeti moramo, da so gasilstvo predvsem ljudje in šele nato oprema," pravi Dugar. Novi prostori so tako tudi velika motivacija za same gasilce. Skupaj jih je okrog 145, operativnih pa 27, kar je za majhno društvo lepa številka, meni Dugar. Avški gasilci na srečo nimajo veliko intervencij. "Na našem požarnem območju imamo zelo osveščene ljudi. Zavedajo se, da je vodovodno omrežje majhno in je dostop do vode težak," opaža predsednik gasilcev. Gredo pa zato radi pomagat drugim društvom, ko se znajdejo v stiski. 

 

Bavdaževa hiša, kot jo še vedno kličejo domačini, je tako dobila novo vsebino, domačini pa bodo zagotovo ohranjali tudi zgodbe, kako so v njej že pred vojno delovale mlekarna, pošta in trgovina. Leta 1966 je prav v prostorih pošte dobila svoj prvi dom gasilska desetina iz Avč. Ker so se stanovanja v zgornjem nadstropju počasi praznila, so gasilci prostore v začetku 90-ih let prejšnjega stoletja preuredili v dvorano za celo vas. Medtem so se leta 1996 zaprla vrata trgovine, 2003 pa je Bavdaževo hišo zapustila še zadnja stanovalka. Oktobra 2010 so se iz nje začasno izselili tudi gasilci in krajevna skupnost ter se po enoletni obnovi na martinovo vrnili pod svojo streho. Že takoj so v njem dobile svoj prostor tudi domače umetnice.  Boža Bucik je razstavila svoje akvarele, Bernarda Skrt oljne slike, Vilka Drašček in Valentina Dugar pa nežne čipke.


 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 51
Izšla: 16.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.04.2017
Danes ni dogodkov.
29.04.201 | Ostalo
Tržni dan
06.05.201 | Ostalo
Tržni dan
06.05.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
29.04.201 | Ostalo
Tržni dan
30.04.201 | Ostalo
Spomin na 170 let smrti Valentina Staniča
30.04.2017 | Ostalo
Postavitev mlaja v Kanalu
30.04.2017 | Ostalo
Postavitev mlaja v Kalu nad Kanalom
30.04.2017 | Turizem
Kresovanje pred 1. majem - Anhovo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.