Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.10.2016

oblačno
Ponoči bo na zahodu in ponekod v osrednjih krajih zmerno do pretežno oblačno, ponekod na Primorskem in Notranjskem bo rahlo deževalo. Drugod bo delno jasno, proti jutru lahko v alpskih dolinah nastane megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 12, v zatišnih legah okoli 3 stopinje C.
12°C | 18°C
torek, 25.10.2016
15°C | 20°C
sreda, 26.10.2016
15°C | 19°C
četrtek, 27.10.2016
7°C | 18°C
Opozorila
Nedelja, 23.10.2016 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Žiga Koritnik razstavljal v Kanalu


KULTURA

| |
18.03.2012      15:19
A A

Žiga Koritnik razstavljal v Kanalu


Na predvečer Kulturnega praznika so v kanalskem baru Libero že tradicionalno postavili fotografsko razstavo. Tokrat se je predstavil uveljavljeni slovenski fotograf Žiga Koritnik.


Blaž Valentinčič in Žiga Koritnik. Foto: Toni Dugorepec
Blaž Valentinčič in Žiga Koritnik. Foto: Toni Dugorepec
Deli:

Žiga Koritnik je fotograf z več kot dvajsetletnim stažem. Skoraj dve desetletji je bil kamerman na nacionalni televiziji, v zadnjem obdobju pa je samostojni kulturni delavec.

Fotografsko pot je začel s spremljanjem koncertov, predvsem jazzovskih. Fotografija in jazz sta bili njegovi najstniški ljubezni, danes pa je uradni fotograf več jazz festivalov po Evropi, vzporedno s festivali pa vodi fotografske delavnice posvečene jazz fotografiji.

Od leta 1996 je hišni fotograf skopskega Jazz festivala, kjer vsako leto izdajo koledar z njegovimi posnetki. V zadnjem obdobju sta velik odmev doživeli njegovi fotografski monografiji, posvečeni Bohinjskemu jezeru in pustnim običajem v mestecu Gavoi na Sardiniji. Ukvarja se tudi z gledališko fotografijo in je sodeloval s številnimi filmskimi režiserji.

Koritnik je fotografiral številna znana glasbena imena, od Marca Ribotta, do Dizzya Gillespia, Gilberta Gila, B. B. Kinga, Raya CharlesaToma Waitsa ... Nekatere od fotografij jazz glasbenikov, ki jih je ujel v svojem dolgoletnem ustvarjanju, so obeležile tudi slovenski Kulturni praznik v Kanalu. Blaž Valentinčič namreč že več let vztrajno vabi najrazličnejše ustvarjalce, ki na predvečer 8. februarja poskrbijo, da mini galerija Bara Libero dobi novo podobo. Prijetno vzdušje pa vsakič prispevajo obiskovalci, ki 'mini proslavo' obiščejo v lepem številu, kakor se je zgodilo tudi letos.

O tem, kako nastajajo njegove fotografije, je Koritnik povedal: "Če se dogaja kaj prav posebnega, je to samo to, da misel na fotografijo sproži v meni velik notranji nemir, ki za sabo povleče tok misli o tem, kako bom to naredil. Ob tem se same po sebi začnejo vizualizirati stvari. Recimo, pelješ se proti Bovcu in vidiš vse skadrirano. Na podoben način začnem vizualizirati, ko dobim priložnost, da fotografiram denimo Marka Ribotta. Razmišljam, na kakšen način ga bom naredil, kako naj ustvarim najboljše pogoje v danem trenutku."

Glede odgovornosti ob fotografiranju velikih imen, pa pravi: “Odgovornost pri delu z velikimi imeni je seveda večja. Najprej, tega ne smeš zlorabljati. Pomembna pa je predvsem kvaliteta tvojega dela. Magija fotografije je tudi v tem, da v danem trenutku ne veš, kaj si naredil. Pri vsem je pomembno, da pri delu združiš svoj profesionalizem, obrtniško in tehnično znanje ter hkrati vložiš veliko svojega srca. Ne nazadnje se odgovornost kaže tudi v tem, da vse fotografije delaš s srcem. Ko to ljudje zaznajo, se začnejo odpirati, dobivati začneš vabila na festivale, na razstave. To je lepota, ki jo daje fotografija, ne glede na to, da ni prav blazno donosna. Fotografija je ena od stvari, ki te hitreje pripelje v stik z domačini, kjer koli že si. In to brez potnega lista.“


Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 49
Izšla: 28.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.10.2016 | Ostalo
15. Spominski pohod na Globočak
25.10.201 | Ostalo
Dan pesmi in iger

Bodite prvi pri oddaji mnenja.