Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 26.05.2017

pretežno jasno
Danes bo povečini sončno s popoldansko kopasto oblačnostjo. Ponekod bo pihal severovzhodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 21 do 25 stopinj C.
11°C | 25°C
sobota, 27.05.2017
11°C | 27°C
nedelja, 28.05.2017
15°C | 28°C
ponedeljek, 29.05.2017
13°C | 28°C
torek, 30.05.2017
14°C | 27°C
Opozorila
Petek, 26.5.2017 ob 7h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
25°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

V umetnosti ne more zmanjkati idej


KULTURA

| |
13.06.2012      13:03
A A

V umetnosti ne more zmanjkati idej


Mojca Madon, dijakinja tretjega letnika dramsko-gledališke gimnazije v Novi Gorici, se je pri osemnajstih letih izkazala že kot recitatorka, igralka, avtorica dramskih besedil in v letošnjem letu še kot režiserka. Kar na dveh mednarodnih tekmovanjih je prejela prvo nagrado za režijo gledališke igre Društvo starejših bratov, ki jo je na oder postavil njihov razred. Mojca živi v Avčah, gledališče pa jo je prevzelo že v rosnih otroških letih.


Mojca Madon. Foto: Mitja Madon
Mojca Madon. Foto: Mitja Madon
Deli:

 Bila si že recitatorka,  igralka, avtorica dramskih besedil, v zadnjem času pa  režiserka. In to zelo uspešna!

V letošnjem šolskem letu smo v našem razredu pripravili predstavo Društvo starejših bratov. Avtorica besedila je naša mentorica Nataša Konc Lorenzutti, ki pa nam je prepustila, da ustvarjamo sami. Jaz sem bila  režiserka. Razdelili smo si kar petindvajset vlog. S predstavo smo najprej nastopali na šoli, za dijake naše šole in okoliških osnovnih šol. Prijavili smo se na festival mladinskih gledaliških skupin Palio teatrale v Gorici. Bili smo zelo uspešni – prejeli smo nagrado za režijo, za najboljšo igralko je bila imenovana sošolka Julija Ipavec, doma iz Ročinja, in si skupaj s srednjo šolo Veno Pilon iz Ajdovščine delili prvo mesto za najboljšo predstavo po mnenju mladinske žirije.

                                                    

Pred kratkim si se vrnila iz Makedonije. Kako pa vam je uspelo priti na mednarodni festival amaterskih skupin?

Po tem uspehu smo poslali video posnetek v Kočane v Makedonijo in bili povabljeni na mednarodni festival amaterskih gledaliških skupin. Zelo lepo smo bili sprejeti. Ljudje so bili navdušeni nad predstavo in, kot sem pred kratkim izvedela, tudi tam smo dobili  nagrado za režijo.

 

Kako pa kot režiserka uspeš »krotiti« in voditi svoje sošolce?

Imeti morajo  motivacijo. Igralci morajo sami dobiti občutek. Režiser ne sme ukazovati, kako naj igrajo. V vlogo se morajo vživeti sami in jo sami oblikovati.

 

Z gledališčem si se začela ukvarjati že zelo zgodaj. Kje vse si že nastopala in ustvarjala?

V drugem razredu osnovne šole me je prijateljica iz višjih razredov povabila k dramskemu krožku. Igrala sem palčka v Sneguljčici. Od takrat sem vedno nastopala. Ob zaključku osmega razreda sem napisala dramsko besedilo Janko in Metka. V pravljico sem vpletla nove like in mentorici Sonja Velušček in Vanja Montini sta igrico postavili na oder. Ob koncu osnovne šole in na začetku srednje šole sem  igrala  z gledališkima  skupinama  MAK in Kontrada. V srednji šoli sem ugotovila, da je to vseeno preveč. Tako sem lani za skupino MAK napisala  dramsko besedilo z naslovom Ne me gledat, igram pa ne več.

 

Ustvarjalnosti ti očitno ne manjka. Bo gledališče tudi tvoja poklicna odločitev?

V umetnosti ne more zmanjkati idej. Pišem tudi sedaj. Dobim idejo, napišem nekaj strani, nato pa počakam, da dozori nova ideja. Rada bi študirala režijo, vem pa, da vsako leto na režijo sprejmejo le tri študente. Potrudila se bom. Vsak dober gledališčnik mora biti zelo izobražen, veliko mora brati in črpati iz življenja.

 

 

          
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 51
Izšla: 16.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4
27.05.201 | Ostalo
Tržni dan
27.05.201 | Ostalo
14. Športne igre upokojencev Pokrajinske zveze DU severne Primorske
27.05.201 | Ostalo
Pohod "Kje so tiste stezice"
27.05.2017 | Ostalo
MUZIKAFEST
30.05.2017 | Ostalo
Ustvarjanje z das maso
03.06.201 | Ostalo
Tržni dan
03.06.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
03.06.2017 | Ostalo
Deskle praznujejo
03.06.2017 | Ostalo
Koncert ob 40. letnici

Bodite prvi pri oddaji mnenja.