Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 27.04.2017

oblačno
Popoldne bo oblačno in deževno, vmes lahko tudi zagrmi. Najmanj dežja bo na vzhodu ob meji s Hrvaško, kjer bo začelo močneje deževati šele zvečer ali ponoči. Jugozahodni veter bo nekoliko oslabel. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 17, v jugovzhodnih krajih do 21 stopinj C.
14°C | 16°C
petek, 28.04.2017
13°C | 17°C
sobota, 29.04.2017
8°C | 20°C
nedelja, 30.04.2017
3°C | 19°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 18°C
Opozorila
Četrtek, 27.4.2017 ob 13h
Do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
14°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Simpatičnih 60 let


KULTURA

| |
13.06.2012      5:49
A A

Simpatičnih 60 let


Malo čez 19. uro stopi Aleksij Jug na oder in zaskrbljeno vpraša, kako da ni elektrike… S tonskim mojstrom Sandijem Kokošarjem si izmenjata par besed, občinstvo pa je zmedeno, a kaj hitro ugotovi, da je to del scenarija, ki ga je humorno zasnoval Severin Drekonja. Člani Pihalnega orkestra Salonit Anhovo začnejo prihajati na vajo. Seveda se morajo najprej z vinom okrepčati in malo poklepetati. Maestro Radovan Kokošar ravno zavihti dirigentsko palico, ko zazvoni telefon. Jezno ukaže, naj se mobilni telefoni ugasnejo. Pričnejo s skladbo, ko ponovno zmoti glasno zvonjenje. Še bolj je jezen, a nazadnje ugotovi, da zvoni telefon prav njemu. Med vajo pa nenadoma vstopita dva člana v delavni opravi in z odbijačem v roki… Občinstvo v dvorani se smeji do solz…


Foto: Tomaž Bavdaž
Foto: Tomaž Bavdaž
Deli:

S takšnim uvodom se je 19. maja pričel jubilejni koncert ob 60. obletnici Pihalnega orkestra Salonit Anhovo. Po skeču, ki je nasmejal do zadnjega kotička polno dvorano Kulturnega doma Deskle, je nastopil Nonet Brda. Aleksij Jug se je znova pojavil na odru, tokrat kot povezovalec programa in napovedal »najboljši pihalni orkester«. Tedaj so godbeniki z dirigentom Radovanom Kokošarjem ponovno prišli na oder, tokrat v novih sivih uniformah ter poželi bučen aplavz. Sledile so skladbe za vse okuse: od klasike, popa, rocka pa do narodnozabavnih uspešnic in zimzelenih melodij. Slavnostna govorca sta bila župan občine Kanal ob Soči, Andrej Maffi in generalni direktor Salonit Anhovo, Jože Funda. Člani orkestra so prejeli Gallusove značke za večletno udejstvovanje na glasbenem področju in priznanja Bojana Adamiča za posebne dosežke. Predsednik sestava Jernej Lovišček se je zahvalil vsem zaslužnim s fotografijami orkestra v prvih uniformah. Nikakor ni pozabil na ustanovne člane, ki so: Marija Gorjan, Milena Medvešček, Fortunat Poberaj, Jože Erzetič, Jože Žbogar, Jožko Simčič, Janko Grebenjak in Adriano Šuligoj. Izpostavil je tudi posebne člane: Julijan Čargo igra bobne vse od ustanovitve, manjkal je le na prvem koncertu in zato je veliki zgled najmlajšim v godbi. Ivan Marinič igra od leta 1995, vendar je muzikant že celo življenje, saj je igral v godbi milice, operi in drugih profesionalnih sestavih, sedaj pa je pri 79 letih aktivni član anhovske in briške zasedbe. In ne nazadnje maestro Kokošar, ki je svetovno priznan strokovnjak, dirigent, skladatelj in aranžer. Več kot dvourni koncert se je zaključil v skupni pesmi Noneta Brda s solistom Zmagom Loviščkom in spremljavo pihalnega orkestra.   

 

V tovarniški vajeniški šoli so na ponedeljek, 1. septembra 1952, potekali prvi sprejemni izpiti za vstop v godbo na pihala. Mladi kapelnik Franc Žižmond je še isti dan nadebudnim fantom in dekletom podal prvo razlago o glasbi. Novonastala godba s 37 člani, ki je spadala pod sekcijo DPD »Svoboda« Anhovo in si je nadela tudi takšno ime, je izvedla prvi samostojni koncert 17. septembra 1953. Mesec kasneje so se godbeniki odeli v nove uniforme. Ko je bil leta 1959 v Desklah zgrajen Delavski dom, so pridobili nove prostore za vaje. V domačem kraju in širši okolici so postali sestavni del kulturnega utripa s prvomajsko budnico, samostojnimi koncerti, nastopi na proslavah, kulturnih srečanjih gradbenih delavcev ter revijah pihalnih orkestrov.

 

Dirigentsko palico so v pihalnem orkestru zamenjali štirje mojstri: Franc Žižmond (1952-1977, 1982-1985), Silvio Brosche (1978-1981, 1988-1991), Oton Konjedic (1986-1987) in Radovan Kokošar (od 1991). Leta 1977 je bil v Desklah ustanovljen oddelek za trobila in pihala Glasbenega centra Nova Gorica, ki je deloval do leta 1984.

  

Pihalni orkester se vsa leta trudi širiti svojo kulturo in utrjevati ugled kraja, občine Kanal in podjetja Salonit Anhovo. Gostoval je na raznih koncertih, festivalih in prireditvah doma in v tujini; v Italiji, po bivši Jugoslaviji, v Španiji, v Avstriji in na Hrvaškem. Orkester vsako leto v domačem kraju pripravi letni koncert, že 8 let pa poteka v Desklah mednarodno srečanje pihalnih orkestrov v zabavnem programu. V zadnjih letih si orkester med pomembnejše dosežke šteje priznanje Občine Kanal ob Soči leta 2000, zlato plaketo na tekmovanju zveze slovenskih godb v 4. težavnostni stopnji leta 2001 ter 3 srebrne plakete s tekmovanj zveze slovenskih godb v 3. težavnostni stopnji leta 2002, leta 2005 in leta 2011. Leta 2002 je orkester ob svoji 50. obletnici izdal svojo prvo zgoščenko in brošuro o delovanju orkestra skozi vseh 50 let. Istega leta  je s TV Koper-Capodistria posnel tudi prispevek za oddajo Sledi na nacionalni televiziji.

 

V jubilejnem letu bodo člani orkestra pripravili razstavo o zgodovini orkestra in nekaj promenadnih koncertov. Ker je bilo povpraševanje po slavnostnem koncertu izjemno veliko, pa nam obljubljajo, da bodo koncert ponovili.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 51
Izšla: 16.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.04.2017
Danes ni dogodkov.
29.04.201 | Ostalo
Tržni dan
06.05.201 | Ostalo
Tržni dan
06.05.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
29.04.201 | Ostalo
Tržni dan
30.04.201 | Ostalo
Spomin na 170 let smrti Valentina Staniča
30.04.2017 | Ostalo
Postavitev mlaja v Kanalu
30.04.2017 | Ostalo
Postavitev mlaja v Kalu nad Kanalom
30.04.2017 | Turizem
Kresovanje pred 1. majem - Anhovo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.