Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 29.04.2017

pretežno oblačno
Danes bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Popoldne bodo v notranjosti Slovenije krajevne plohe. Na Primorskem bo pihala šibka burja, drugod veter vzhodnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 16, na Primorskem do okoli 18 stopinj C.
8°C | 19°C
nedelja, 30.04.2017
4°C | 20°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 20°C
torek, 02.05.2017
10°C | 18°C
sreda, 03.05.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 29.4.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Petintrideset let izjemne galerijske ......


KULTURA

| |
20.12.2012      17:59
A A

Petintrideset let izjemne galerijske dejavnosti


Letošnja razstava slikarja in grafika Rika Debenjaka je bila posvečena petintridesetletnici slovesnega odprtja Galerije z njegovim imenom. Predstavljen je bil Debenjakov slikarski opus. Razstava, pospremljena z bogatim katalogom, se je nato preselila v goriški Kulturni center Lojze Bratuž, kjer bo na ogled do konca leta.


Spominska soba Rika Debenjaka. Foto: Toni Dugorepec.
Spominska soba Rika Debenjaka. Foto: Toni Dugorepec.
Deli:

Tekst: Tatjana Pregl Kobe

Kulturna zgodba Galerije Rika Debenjaka v Kanalu ob Soči se je začela takrat, ko je kanalski rojak in priznani slovenski umetnik Riko Debenjak ob ustanovitvi daroval za galerijo v svojem rojstnem kraju veliko oljno sliko Mati in obsežno pregledno zbirko sedemdesetih grafik, ki je bila kasneje dopolnjena z nekaterimi grafikami. Od prve postavitve donacije Rika Debenjaka ter odprtja njegove razstave 16. septembra 1977 delovanje galerije ni prenehalo, poleg tega pa Debenjakova dela od takrat preko poletja v vseh petintridesetih letih privabljajo domače in tuje obiskovalce. V treh desetletjih je bilo v galeriji na ogled preko tristo razstav, nanizanih v več tematskih sklopih. Najpomembnejši sklop je pregled slovenske likovne ustvarjalnosti, ki je predvsem v prvih letih s sodelovanjem Narodne galerije v Ljubljani segel daleč v zgodovino.

Sicer pa galerija, ki bi se po programu lahko kosala z marsikatero tovrstno profesionalno institucijo, uvršča v svoj program likovno ustvarjalnost z različnih področij. Poleg vsakoletnih razstav ob Kogojevih dnevih, ki so pregled starejše slovenske likovne dejavnosti, so v galeriji na leto še vsaj tri predstavitve sodobnih slovenskih, pa tudi zamejskih in tujih umetnikov. Galerijski svet, katerega dolgoletni predsednik je neutrudni Peter Blažej, si je vedno prizadeval za kvaliteten izbor ustvarjalcev – tako se je v teh letih zvrstil niz razstav, ki že skoraj predstavljajo pregled slovenske umetnosti od začetka prejšnjega stoletja, predvojnega in medvojnega časa, priznanih umetnikov sodobne ustvarjalnosti po petdesetem letu, predvsem pa zadnjih treh desetletij, ki vključuje tudi najboljše ustvarjalce najmlajše generacije. Vedno izjemno obiskane razstave so v teh letih predstavljali pomembni strokovnjaki s teh področij, poznavalci likovne in fotografske ustvarjalnosti. Tudi zato poleg sredstev, ki jih galeriji namenja Občina Kanal ob Soči, za tako kvaliteten program na osnovi vlog na razpise vsako leto sredstva namenja tudi Ministrstva za izobraževanje, znanost kulturo in šport.

Letošnja razstava slikarja in grafika Rika Debenjaka je bila posvečena petintridesetletnici slovesnega odprtja Galerije Rika Debenjaka. Predstavljen je bil Debenjakov slikarski opus. Umetnik je med letoma 1934 in 1958 ter po letu 1974 ustvaril več kot tristo slik portretov, tihožitij in pokrajin. Izbor tokrat razstavljenih dvaintrideset del je iz zasebnih zbirk, tri pa so last Galerije Rika Debenjaka. Prav posebna pozornost na razstavi velja nedokončani in doslej neznani sliki Avtoportret slikarja z ležečim ženskim aktom, 1942. V ospredju slike je ženski akt, v ozadju slikarjeva podoba. Javnosti še neznano oljno sliko Avtoportret slikarja z ležečim ženskim aktom, 1942, je Galeriji Rika Debenjaka poleg velikega dela umetnikovega arhiva daroval njegov sin dr. Božidar Debenjak. Spominsko sobo Rika Debenjaka v Kanalu, kjer visi tudi darovana slika, so odprli 8. februarja 2012. Razstava slik iz starejšega slikarjevega obdobja, med katerimi so nekatere prvič javno razstavljene, utrjuje umetnikovo vlogo v razvoju novodobnega slovenskega slikarstva. Kaže, da je Riko Debenjak v bistvu ves čas ostal realist s spoštljivim odnosom do izročila in do lastne likovne govorice, ki si jo je izbral sredi štiridesetih, in nato, zvest samemu sebi, gradil. Kot tak se je umestil v slovenski likovni prostor tudi kot slikar.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 51
Izšla: 16.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
29.04.201 | Ostalo
Tržni dan
06.05.201 | Ostalo
Tržni dan
06.05.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
29.04.201 | Ostalo
Tržni dan
30.04.201 | Ostalo
Spomin na 170 let smrti Valentina Staniča
30.04.2017 | Ostalo
Postavitev mlaja v Kanalu
30.04.2017 | Ostalo
Postavitev mlaja v Kalu nad Kanalom
30.04.2017 | Turizem
Kresovanje pred 1. majem - Anhovo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.