Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 20.02.2017

pretežno jasno
Dopoldne se bo zjasnilo in popoldne bo pretežno jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 7 do 12 stopinj C.
1°C | 13°C
torek, 21.02.2017
2°C | 10°C
sreda, 22.02.2017
3°C | 12°C
četrtek, 23.02.2017
7°C | 12°C
petek, 24.02.2017
7°C | 12°C
Opozorila
Ponedeljek, 20.2.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
13°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Mojčin dotik brezčasnosti


KULTURA, INTERVJU

| |
03.09.2013      16:11
A A

Mojčin dotik brezčasnosti


Mojca Perkon Kofol že od desetega leta starosti zapisuje besedila v obliki proze, verzov, misli, refleksij, meditacij, pesmi, zgodb. Letošnjega marca je pri založbi Stella izdala zbirko refleksij, Dotiki brezčasnosti.


Mojca Perkon Kofol. Foto: Osebni arhiv
Mojca Perkon Kofol. Foto: Osebni arhiv
Deli:

»Željo po objavljanju imam že veliko časa, ideja za objavo zbirke pesmi pa je prišla čisto spontano, ko sem videla v knjigi, ki sem jo prebrala, objavo založbe Stella, da k sodelovanju vabijo še neuveljavljene pisatelje.«

 

Mojca je knjigo sama sestavila in jo oblikovala. Za naslovnico je fotografirala sliko, ki ji jo je podarila prijateljica Ana Vodopivec. Pesmi iz zbirke je predstavila na dveh literarnih večerih z drugimi udeleženci, v maju v čitalnici Babel na Mostovni in v juniju v klubu Gromka v Ljubljani. V zbirki refleksij je 39 pesmi, prva je nastala že leta 2005, večinoma pa so nastajale v Pragi, ko je bila leta 2011 na študijski izmenjavi na Karlovi univerzi. Mesto jo je s svojimi stili in brezčasnostjo povsem prevzelo. In tako so se rojevale misli in razmišljanja, vtisi in doživetja. Po svoji navadi je vse  zapisovala v zvezek, ki ga ima skoraj vedno s seboj. »Pesmi imajo predvsem eksistencialno, domovinsko tematiko, katerima nadkriljuje ljubezenska tematika, vendar tista z veliko začetnico… V pesmih se prepleta vidno z nevidnim, podobe narave, ljudi in njihovo delovanje, vendar je težnja pesmi po "brezpodobnosti", samorefleksiji, tako so tudi nekako razvrščene v zbirki. V njih je moč najti tudi elemente glasbe, nekatere pesmi so likovne pesmi, v obliki ptice, lune, srca,…, večpomenske. Če se vanje poglobimo, v njih slišimo glasbo in vidimo podobe, ki se brišejo s časom, njihov namen pa je občutenje brezčasnosti, miru, kadarkoli in kjerkoli in kdorkoli že smo...«

 

Po končani splošni gimnaziji v Novi Gorici se je vpisala na študij muzikologije v Ljubljani, saj se je deset let učila klavirja in orgel pri Mirjam Furlan v Kanalu. Po dveh letih pa jo je prevzelo navdušenje nad besedno umetnostjo in prepisala se je na študij slovenistike v Novo Gorico, kjer se je seznanila s svetovno in slovensko književnostjo. Vse bolj jo je začelo zanimati jezikoslovje, predvsem sociolingvistika, psiholingvistika, antropolingvistika in besediloslovje. »Lani sem sodelovala pri projektu v Levpi, kjer smo izdali knjigo o Francu Šuligoju. Njegovo ustvarjanje me je tako navdušilo, da sem opustila vse dosedanje ideje in pisanje za diplomsko nalogo in za predmet naloge izbrala tri njegove ljudske pripovedne pesmi, na katerih sem izvedla besediloslovno analizo.« 

Mojco zanima nadaljnji študij, raziskovanje jezika znotraj družbe, delo znanstvenice, navdušujejo jo družbene vrednote med tradicionalnostjo in sodobnostjo. »Že dolgo vem, da me bo pisanje tako ali drugače spremljalo celo življenje … Vzora pri pisanju nimam, saj sem prevzela platonistično miselnost, da je zgodovina ena velika zgodba in s tem umetniško delo, ljudje pa smo vsak po svoje umetniki…«

 

Knjigo je moč kupiti pri založbi Stella, na njihovi spletni strani. Pa še eno Mojčino "poletno" (zadnja pesem v knjigi) v slovo letošnjemu poletju, ki naj nas spremlja skozi vse letne čase.

 

Nov začetek

 

Veliko starejše si kot mi,

zato neskončno navdihujoče.

Pričaraš hrepenenje po sprostitvi …

po navdihu …

po razmišljanju …

 

Morje!

Prikazuješ modrost diha – staro zabrišeš z novim

valom.

 

Za njim

bela čista ravna sipina …

kot tvoja gladina,

kot nov čist trenutek,

napojen z ljubeznijo.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 50
Izšla: 20.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 20 21 22 23 24 25 26 27 28 1
20.02.2017
Danes ni dogodkov.
21.02.201 | Ostalo
Izdelava pustne dekoracije
25.02.201 | Ostalo
Tržni dan
25.02.2017 | Ostalo
Pustovanje
26.02.201 | Ostalo
Pohod na Debelo peč
26.02.2017 | Ostalo
Pust Morsko 2017
28.02.201 | Ostalo
Pustovanje v Desklah
21.02.201 | Ostalo
Izdelava pustne dekoracije
25.02.201 | Ostalo
Tržni dan
25.02.2017 | Ostalo
Pustovanje
26.02.201 | Ostalo
Pohod na Debelo peč
26.02.2017 | Ostalo
Pust Morsko 2017

Bodite prvi pri oddaji mnenja.