Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 01.05.2017

delno oblačno
Zvečer in ponoči bo pretežno jasno, vzhodni veter se bo polegel.
6°C | 21°C
torek, 02.05.2017
11°C | 17°C
sreda, 03.05.2017
6°C | 20°C
četrtek, 04.05.2017
9°C | 19°C
petek, 05.05.2017
10°C | 20°C
Opozorila
Nedelja, 30.4.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
21°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Kontrada gosti gledališče


KULTURA, INTERVJU, DRUŠTVA

| |
08.09.2012      7:04
A A

Kontrada gosti gledališče


Tradicionalno srečanje ljubiteljskih gledaliških skupin se odvija v drugi polovica avgusta na malem trgu zgodovinskega jedra Kanala. Vsakoletni festival Gledališče na Kontradi poteka že 8 let. Predsednika Gledališkega društva Kontrada, Severina Drekonjo, smo vprašali, kako je prišlo da zamisli in še o drugih aktualnostih dogajanja.


Postavljanje scene za predstavo Odlikovanje. Foto: Borut Jurca
Postavljanje scene za predstavo Odlikovanje. Foto: Borut Jurca
Deli:

Ideja  se je pojavila že takoj po ustanovitvi  društva leta 2002. Uresničili smo jo leta 2004 in tako izpolnili zavezo, da bomo naše predstave igrali tudi v domačem kraju (premiere so v Desklah).  Pomembno je bilo tudi dejstvo, da nismo imeli lastne dvorane in smo le tako lahko izpeljali izmenjave z drugimi skupinami ter pripeljali v Kanal priznane skupine iz cele Slovenije in iz zamejstva.


Šest predstav se je odvijalo od 24. avgusta do 2. septembra. Kakšen je vsakoletni izbor predstav?

Pri oblikovanju programa upoštevamo več dejavnikov: pomembno nam je, da se dogovorimo za izmenjavo (čeprav vedno ne uspe), pozorni smo na kvaliteto predstav, izogibamo se eksperimentiranju, pazimo na geografsko razpršenost skupin ... Omejuje pa nas čas, kajti konec avgusta je marsikdo še na dopustu in tako skupine pogosto ne morejo zagotoviti nastopa.


Zakaj večina gledalcev želi le komedije?
Najpogostejša utemeljitev gledalcev, zakaj si želijo komedije: Tragedije imamo dovolj že doma, v službi, v naši družbi ... Da program sestavljajo le komedije, pa ni samo posledica želje gledalcev, je tudi posledica dejstva, da ljubiteljska gledališča igrajo predvsem komedije. Prav letos smo lahko videli, da so gledalci lepo sprejeli tudi nekoliko zahtevnejše, problemsko zastavljene predstave (Sobe, Na slepo).


Ste zadovoljni z obiskom?
Gledališče na Kontradi je že od vsega začetka uspešnica, že prvo leto je predstave obiskovalo čez 150 gledalcev; kasneje se je število večalo, tako da imamo zadnja leta čez 200 gledalcev, nekoliko manj jih je le v primeru dežja, ko predstave selimo v dvorano. Če upoštevamo, da gre za šest predstav v desetih dneh, je to izjemen obisk.

Dogajanje v sklopu Gledališča na Kontradi ste razširili tudi na razstave?

Običaj je že, da Gledališče na Kontradi vsako leto spremlja tudi razstava v Gostišču Križnič, ki je namenjena v prvi vrsti temu, da gostujočim skupinam predstavi naše društvo in naš kraj, radi pa si jo ogledajo tudi domačini. Letošnja s fotografijami o poplavljanju Soče je bila kar lepo obiskana. Mimo običaja so letos popestrili dogajanje keramiki PD Soča Kanal, ki so pripravili razstavo na temo gledališče.

Zadnjo predstavo Odlikovanje je odigralo vaše gledališče. So kakšne novosti? Se že pripravljate na novo sezono?

Gledališče na Kontradi ponavadi zaključimo z domačo predstavo; tako smo v nedeljo na Kontradi igrali komedijo Odlikovanje, ki smo jo premierno uprizorili v februarju. Do sedaj smo jo igrali enajstkrat, načrtujemo pa vsaj še deset ponovitev do konca leta. Hkrati že pripravljamo novo predstavo; režiser bo igralec SNG Nova Gorica Blaž Valič, o samo igri in zasedbi pa se še pogovarjamo. Računamo, da bomo imeli premiero v februarju 2013.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 51
Izšla: 16.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 30 1 2 3 4 5 6 7 8 9
06.05.201 | Ostalo
Tržni dan
06.05.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
30.04.201 | Ostalo
Spomin na 170 let smrti Valentina Staniča
30.04.2017 | Ostalo
Postavitev mlaja v Kanalu
30.04.2017 | Ostalo
Postavitev mlaja v Kalu nad Kanalom
30.04.2017 | Turizem
Kresovanje pred 1. majem - Anhovo
06.05.201 | Ostalo
Tržni dan

Bodite prvi pri oddaji mnenja.