Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 24.03.2017

oblačno
Ponoči bo delno jasno, občasno ponekod pretežno oblačno. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 7, ob morju okoli 9 stopinj C.
8°C | 21°C
sobota, 25.03.2017
6°C | 22°C
nedelja, 26.03.2017
6°C | 16°C
ponedeljek, 27.03.2017
1°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 23.3.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Koncert ob 80-letnici skladatelja Maurija: ......


KULTURA

| |
15.10.2011      21:30
A A

Koncert ob 80-letnici skladatelja Maurija: zvok, ki se je prostoril kot živo telo


V okviru Kogojevih dni je Slovenski komorni zbor pod vodstvom Martine Batič 7. oktobra izvedel dela Štefana Maurija. Koncerta so se udeležile številne znane osebnosti iz sveta glasbe in kulture.


Štefan Mauri in Milica Zimic, foto: Toni Dugorepec
Štefan Mauri in Milica Zimic, foto: Toni Dugorepec
Deli:
Skladatelj Štefan Mauri iz Avč že vrsto let deluje kot pedagog, zborovodja in skladatelj.

Zanimivo je, da je leta 1955 končal prvo stopnjo Fakultete za strojništvo na Reki, nato pa leta 1967 diplomiral iz kompozicije na Akademiji za glasbo v Ljubljani, in sicer pri akademiku in docentu Lucijanu Mariji Škerjancu, enemu najpomembnejših slovenskih glasbenikov 20. stoletja.


V letih 1960-62 je bil Štefan Mauri vodja Centra za strokovno izobraževanje v Anhovem, do leta 1970 je poučeval tehniške predmete na Centru strokovnih šol v Ljubljani, nato pa je do leta 1995 poučeval v Tehniškem šolskem centru v Novi Gorici.

 

Ustanovil in vodil je več zborov, med katerimi izstopa Komorni zbor Nova Gorica, ki ga je vodil med letoma 1970 in 1987. Skomponiral je več zborovskih del in zbirk samospevov ter sakralnih del, zlasti maš in kantat. Za svoje dolgoletno glasbeno delo je dobil številne nagrade in priznanja, med drugim tudi Častni znak svobode Republike Slovenije.

 

Njegova življenjska in glasbena pot sta sedaj popisani v monografiji Biti sam, (avto)portret skladatelja Štefana Maurija , ki jo je ob svoji 80-letnici dvoročno napisal v sodelovanju z muzikologom Francem Križnarjem. Delo je nastalo na podlagi številnih pogovorov med avtorjema in na osnovi pripovedi oziroma izpovedi skladatelja Maurija, vanj pa so vključeni še prispevki drugih muzikologov (tematski kataložni register, spremne besede in recenzija). Izdajo monografije sta omogočili Občina Kanal ob Soči in Goriška Mohorjeva družba.

 

Po slavnostnem koncertu, ki ga je za 80. jubilej skladatelja pod taktirko Martine Batič v kanalski cerkvi izvedel Slovenski komorni zbor, je Mauri dejal, da let, ki so zapisana na rojstnem listu sploh ne občuti in da upa, da se bo z vsemi, ki so bili prisotni na slavnostnem koncertu, ponovno srečal čez deset let. O samem koncertu je povedal: „Izredno sem zadovoljen. Zbor je skladbe, ki so zelo zahtevne, izvedel vrhunsko.“ In kaj prinaša monografija, ki je izšla na dan koncerta: „To je zgodba mojega življenja, od rosne mladosti pa do danes, v njej pa so tudi partiture več kot 140 skladb. Seveda pa še kar naprej ustvarjam, tako da vseh skladb ni v knjigi.“

 

Zbrali smo tudi nekaj vtisov in želja znanih osebnosti iz glasbenega, kulturnega in drugih področij, ki so v Kanal prišle z vseh koncev Slovenije.

 

„Občutki so fantastični,“ nam je povedala skladateljeva hči Mateja Mauri, tudi sama glasbenica in zborovodkinja pevskega zbora Kombinat. „S koncertom sem zelo zadovoljna, bil mi je zelo všeč, ne nazadnje tudi, ker je to glasba mojega očeta. Pa ne samo zaradi tega. V preteklosti sem njegovo glasbo težje sprejemala oziroma mi je bila težko razumljiva. Sedaj pa lahko rečem, da starejša kot sem, bolj mi je blizu.“

 

Glasbenica, dolgoletna pevka v mešanem pevskem zboru Jožeta Srebrniča iz Deskel, Helena Simčič: „Glede na to, da tako dobro zgleda, mu res želim, da bi se ponovno srečali tudi ob njegovi devetdesetletnici.“ Podobne želje je izrekla tudi zborovodkinja deskljanskega zbora Adela Jerončič: „Želim mu še veliko uspehov in da se na kocertu ponovno srečamo, ko bo praznoval devetdeset let“.

 

Operni solist Zdravko Perger: „Želim mu še enkrat več let, kot jih ima sedaj. Midva sva namreč začela ustvarjati skupaj in prav danes je izšel CD, na katerem sodelujem tudi sam. Današnji koncert je predstavljal vrh vsega, kar sem kdaj slišal.“

 

Župan Andrej Maffi: „To je bil izreden dogodek, naš častni občan je danes pokazal, zakaj smo mu dodelili naslov častnega občana. Pozna ga vsa Evropa, danes ga je spoznal tudi domači kraj in to prav ob njegovi 80-letnici. Bil je čudovit večer, saj so se nam pridružili tudi visoki gostje iz Ljubljane, kar pomeni, da je Štefan priznan tudi v slovenskem prostoru. Spoštovan je pa tudi doma, v naši občini, in seveda mu želimo še na mnoga leta.“

 

S koncertom je bila zadovoljna tudi skladateljeva žena, Marija Mauri, ki seveda vedno spremlja tudi njegov ustvarjalni proces: „Pri delu me Štefan večkrat vpraša, kakšna se mi zdi glasba. Včasih mu svoje mnenje tudi povem, v nekaterih primerih ga upošteva, včasih pa tudi ne.“

 

Maestro Anton Nanut: „Mislim, da je bil koncert odličen in izjemen dogodek za nas Kanalce, pa tudi zanj. Mislim, da je skupaj z zborom izbral prekrasen program, ki ga je zbor lahko odlično predstavil."

 

Fotograf in konceptualni umetnik Evgen Bavčar: „Zelo sem ganjen, ker mislim, da je glasba že po Konfuciju beseda nad besedami in v tem smislu doživljam Maurijevo glasbo kot besedo nad besedo. In sicer tisto besedo, ki je morala dolga leta čakati, da je prišla v Sloveniji do izraza, kljub modernosti in kljub temu, da je živel v osamljenosti, v tišini. Na koncertu sem zaslutil moč te njegove tišine, ki je postala glasba, ker sem njegova dela tokrat prvič poslušal v živo. Poslušal sem zvok, ki se je prostoril kot živo telo.“

 

Umetniški vodja in baritonist Slovenskega okteta Jože Vidic: „Koncert je bil zanimiv prerez delovanja skladatelja Štefana Maurija, sploh tega zadnjega ustvarjalnega obdobja. Vesel sem, da sem bil lahko na koncertu, saj sem slišal nekaj izvrstnih kompozicij v odlični izvedbi Slovenskega komornega zbora. Vesel sem, da takšni skladatelji najdejo prostor na koncertnih odrih in da jih glasbeniki izvajajo. Premalo se namreč posvečamo temu, da bi znali prepoznati in odkrivati sodobnike, skladatelje, ki živijo v našem času in pišejo za nas ustvarjalce. Tudi sam se veselim, če lahko dobim novo partituro in jo odpojem. Pred leti sem izvajal tudi Štefana Maurija s Slovenskim oktetom, kasneje kot solist, pa tudi snemal sem njegovo glasbo skupaj s soprogo. To smo snemali na Radiu Slovenija in Maurijeva želja je, da bi iz tega nastala plošča, obenem sem pa tudi sam na eni ali dveh njegovih ploščah. Še enkrat, vesel sem, da sem ob tem visokem jubileju lahko bil prisoten na koncertu tu v Kanalu.“

Festival Kogojevi dnevi je torej na nek način neprecenljiv v slovenskem kulturnem prostoru, saj je edini, na katerem dobijo prostor sodobni skladatelji, smo še vprašali Vidica: „Kogojevi dnevi so lepa stalnica v slovenskem kulturnem prostoru, na katerih sem tudi sam večkrat sodeloval. Prav pred dvajsetimi leti sem v tej cerkvi, s Slovenskim komornim zborom, ki je prav takrat nastajal, sodeloval na koncertu. Še danes se spomnim številnih podrobnosti s tega koncerta. Mislim, da bi Slovenija zaslužila več takšnih festivalov, predvsem pa, da bi se moral Festival Kogojevi dnevi s primorskega dela razširiti tudi v notranjost Slovenije. Zaslužil bi si vsaj en pomemben koncert v Ljubljani, saj je bil Kogoj kot skladatelj zelo pomemben za slovensko glasbo. Trenutno sem tudi sam zelo vpet v Kogoja, z njim se zbudim in zaspim, in prav v teh dneh sem s kolegi v ljubljanski Operi prvič odpel celo vlogo Lorenca v Črnih maskah, ki jo bom čez nekaj mesecev premierno izvajal. Kogoj je bil poseben skladatelj, ob njegovi glasbi pa se oko dobesedno orosi. Marsikdo pravi, da je imel preveč idej. Mislim, da jih je imel ravno prav, saj je za vsako miselno, čustveno staje našel poseben zvočni izraz. Ko človek to ugotovi, potem ve, da je bil Marij Kogoj resnično genij. Upam, da bom tudi sam kot solist ali član Slovenskega okteta prisoten še kdaj tudi na Kogojevih dnevih. Ne nazadnje je bil umetniški vodja okteta 25 let Anton Nanut, ki je sedaj njegov častni član. Kot današnji umetniški vodja Slovenskega okteta, lahko rečem, da upam, da bo oktet na Kogojevih dnevih ponovno kdaj predstavil nekaj novega tudi v Kanalu.“

 

PROGRAM KONCERTA:

Kogojevi dnevi 2011

 

Theresa Plut, sopran

Polona Kopač Trontelj, alt

Aleš Kacjan, flavta

Tatjana Kaučič, klavir

* * *

Slovenski komorni zbor

Martina Batič, dirigentka

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Štefan Mauri: V samotnem polju (ženski zbor)

Po srebrni mesečini (ženski zbor)

Mesec je vstal, kantata za sopran solo, ženski zbor in klavir

Gospod, odgovori očem (moški zbor)

Sanctus (mešani zbor)

Tiha misel zablestela (mešani zbor)

Kraška vas I (mešani zbor)

Tihožitje (mešani zbor)

Ptička briegarca, kantata za sopran solo, alt solo, flavto, mešani zbor in klavir

 

 

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 50
Izšla: 20.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.03.2017
Danes ni dogodkov.
24.03.201 | Ostalo
Pohod na Korado
24.03.2017 | Ostalo
Otvoritev planinske razstave
25.03.201 | Ostalo
Pohod po stopinjah Valentina Staniča
25.03.201 | Ostalo
Pohod po stopinjah Valentina Staniča
25.03.201 | Ostalo
Tržni dan
25.03.201 | Ostalo
Hike & fly
25.03.2017 | Ostalo
Odbojkarska tekma
28.03.201 | Ostalo
Pogovor o ribjem zarodu v Soči
31.03.2017 | Družabni dogodki
Sejem POLLICE VERDE
31.03.2017 | Ostalo
Dan krajevne skupnosti
01.04.201 | Ostalo
Tržni dan
01.04.201 | Turizem
6. Olgin pohod na Most na Soči
01.04.2017 | Ostalo
Premiera komedije Vaja zbora
24.03.201 | Ostalo
Pohod na Korado
24.03.2017 | Ostalo
Otvoritev planinske razstave
25.03.201 | Ostalo
Pohod po stopinjah Valentina Staniča
25.03.201 | Ostalo
Pohod po stopinjah Valentina Staniča
25.03.201 | Ostalo
Tržni dan

Bodite prvi pri oddaji mnenja.