Logo MojaObčina.si
JUTRI
19°C
9°C
SOB.
22°C
8°C
Oceni objavo

Kanalski gledališčniki nas razveseljujejo že petnajst let

Gledališko društvo Kontrada je petnajsto obletnico obeležilo s pregledno razstavo in knjižico s popisom igranih predstav
Večkrat razprodane predstave, številni nastopi doma in drugod po Sloveniji, režiserska natančnost Staneta Lebana z občutkom za prefinjen humor, predvsem pa zagnanost in ljubezen do gledališča so temeljne značilnosti petnajstletnega odrskega ustvarjanja kanalskega Gledališkega društva Kontrada.

Predsednik društva Severin Drekonja se spominja, da so se z gledališčem začeli ukvarjati predvsem po zaslugi Erne Kralj, ki je zbrala prvo ekipo za predstavo Škandal pri Bartletovih, čez nekaj let pa je vajeti prevzel Franc Krnel, ki je danes najstarejši član igralske skupine.

Rdeča nit neprekinjenega delovanja so vsakoletne uprizoritve enega odrskega dela in dolgoletna režiserska taktirka Staneta Lebana, ki se je zaradi zdravstvenih razlogov moral odpovedati sodelovanju: „O Stanetu bi lahko veliko povedali,“ pravi Drekonja „Je izjemen poznavalec ljudi, tudi vsakega od nas je dobro poznal in je na osnovi tega delil vloge. Doživeli smo tudi obdobja, ko nam je razpadla zasedba in smo brezuspešno iskali nove igralce ter skoraj obupali. Vendar je prav Leban najbolj vztrajal, da ne smemo odnehati, in za to smo mu lahko hvaležni, da smo še vedno dejavni.“

Za GD Kontrada lahko rečemo, da nadaljuje dolgo tradicijo ljubiteljskega gledališča v Kanalu. Njegovi zametki namreč segajo v čas čitalništva, ko so leta 1868 odigrali prvo predstavo. Gledališka dejavnost pod okriljem Narodne čitalnice je delovala vse do leta 1927, ko jo je fašistična oblast prepovedala. Po drugi svetovni vojni so leta 1945 ustanovili Prosvetno društvo Soča Kanal, ki je imelo tudi dramsko sekcijo. Leta 1999 je ta postala Amaterski gledališki oder, leta 2002 je skupina ustanovila Amatersko gledališko društvo Kontrada Kanal, od leta 2009 pa nastopa z imenom Gledališko društvo Kontrada Kanal.

Igralska skupina je leta 1996 štela deset članov, danes pa jih ima 48, od tega jih okrog dvajset igra, deset jih je v tehnični ekipi, ostali pa sodelujejo po potrebi. V petnajstih letih je s skupino sodelovalo več kot 40 igralcev.

V njihovem repertoarju prednjačijo komedije, saj je, kot pravi Franc Krnel, pri ljubiteljskih skupinah izbor gledaliških predstav problematičen: „To pa predvsem zato, ker si vsak član ljubiteljske gledališke skupine želi nastopati. To je tudi edina spodbuda in obenem zahvala za delo. To smo vedno poskušali uskladiti z režiserjem. Nestor SNG Nova Gorica Stane Leban je bil mojster v tem, saj sam izhaja iz ljubiteljskih krogov. Pozna ljubiteljsko gledališče in ve, kaj lahko od ljubiteljskega igralca pričakuje. Zato lahko rečem, da smo v vseh teh letih imeli srečno roko pri izbiri predstav, saj so bile vse dobro sprejete tako doma, kakor drugod.“

Tudi pri razdeljevanju vlog ima glavno besedo režiser, dodaja Drekonja: „Stane Leban nas je vse dobro poznal, saj je bil z nami od našega začetka in je dobro vedel, kako naj razdeli vloge. Mi pa smo si prizadevali, da bi glavne vloge dobil čim širši krog igralcev in da jih ne bi igrala le eden ali dva. Mislim, da nam to delno tudi uspeva in da smo v ansamblu prav zaradi tega vsi zadovoljni.“

Vendar so pri dodeljevanju vlog naleteli tudi na težave. Tako so se za eno od predstav morali pošteno potruditi, da so dobili igralko, ki je bila pripravljena prvih dvajset minut ležati v krsti. Velikokrat pa jih igralci poiščejo kar sami. To je naredila tudi najmlajša članica Mojca Madon: „Sama sem se pozanimala, če bi me sprejeli. Ker so tisto leto že imeli izbrano igralsko zasedbo, sem prvo vlogo dobila naslednje leto. Sedaj pa se tudi gledališko izobražujem, saj obiskujem dramsko-gledališko gimnazijo v Novi Gorici.“

Letos avgusta so organizirali že osmo Gledališče na Kontradi, čezmejno in vseslovensko obarvan festival, na katerem se je v dveh zaporednih vikendih poleg njihove, predstavilo še pet skupin. Predstave v ambientu srednjeveške Kontrade je obiskalo tudi po dvesto gledalcev.

Z novim režiserjem Emilom Aberškom, ki je postavil predstavo Žalujoči ostali, že pripravljajo novo premiero, Odlikovanje. Morda bodo premiero že lahko odigrali v novi gledališki dvorani v Kanalu.

Glede napornega tempa številnih gostovanj, Franc Krnel dodaja: „Druženje poplača vse težave. Vedno se imamo lepo, med nami je vedno veselo in to je tudi naš cilj. Ne samo igra, ne samo delo, ampak tudi in predvsem druženje.“

Oglejte si tudi