Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.01.2017

jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-2°C | 6°C
sobota, 19.01.2017
2°C | 6°C
nedelja, 21.01.2017
-7°C | 9°C
ponedeljek, 22.01.2017
-5°C | 10°C
torek, 23.01.2017
-5°C | 11°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 9h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-2°C
6°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Pomembna kulturna sporočila


KULTURA, LOKALNE SKUPNOSTI, EVROPSKI PROJEKTI

| |
15.07.2012      10:32
A A

Pomembna kulturna sporočila


Turistično društvo Globočak je 16. in 17. junija na Kambreškem organiziralo že desete Kulturne dneve pod Globočakom. Čezmejno druženje je odprl slavnostni govornik, predsednik države Danilo Türk, ki je poudaril, da takšni dogodki pomembno prispevajo k ustvarjanju skupne slovenske kulturne identitete in v evropskem duhu odpirajo možnosti za širjenje sodelovanja tudi z italijanskim prebivalstvom.


Deseti Kulturni dnevi pod Globočakom. Foto: Simon Prinčič
Deseti Kulturni dnevi pod Globočakom. Foto: Simon Prinčič
Deli:

Iz teh krajev prihajajo pomembna kulturna sporočila, ki jih ne smemo spregledati in jih moramo spoštovati, je v slavostnem govoru dodal predsednik države Danilo Türk: „Ko sem postal predsednik Republike Slovenije, sem bil povabljen v Kanal ob Soči na Kogojeve dneve in sem z veseljem prišel. V teh krajih imam tudi prijatelje, poznam Antona Nanuta, Dominiko Lango in druge, obenem pa seveda zelo cenim Kogojevo glasbo kot delo, ki je izredno pomemben intelektualni prispevek v umetniškem razvoju za Slovenijo kot celoto.“

To pa ni bil njegov prvi obisk naše občine. Prav Kambreško je obiskal že pred tridestimi leti in takrat so si zelo prizadevali, da bi čim bolj razvili kulturne vezi s prebivalci s te strani meje in s Slovenci iz Benečije in Goriške pokrajine. Čeprav začetne občasne prireditve in srečevanja niso imeli zelo široke odmevnosti, so se stiki dejansko začeli obnavljati, je povedal predsendik Türk: „Tako mi je ime Kambreško ostalo v spominu kot simbol skupnega prostora, kot točka, kjer se Slovenci iz teh bližnjih dolin povezujemo in kjer razvijamo to našo skupno, slovensko kulturno identiteto.“


Takšno povezovanje je še posebej pomembno danes, ko meje ni več, je povedal predsednik. Odnose je potrebno razvijati na nov način. Poleg Slovencev iz bližnjih krajev, pa je potrebno vključiti tudi naše sosede, ki govorijo italijansko: „In mislim, da tukaj obstaja kulturni potencial za sodelovanje,  navzlic dejstvu, da geografija teh krajev ni najbolj prijazna in navzlic dejstvu, da imamo tu neko dediščino, ki ni najbolj naklonjena takemu povezovanju. Kakor koli, naša skupna evropska pot v prihodnost zahteva ustvarjanje takih povezav, in mislim da bi bilo dobro, če se Kambreško čim bolj zgodaj postavi na zmeljevid teh povezav kot kraj, od koder prihajajo zanimive kulturne pobude.“


Ob vsem je izrazil razumevanje za trud, ki ga člani Društva Globočak vlagajo v vsakoletna čezmejna srečevanja. Dodal je še, da se je povabilu na Kambreško prav zaradi čezmejnega povezovanja zelo rad odzval: „ Želel bi, da bi ti Dnevi pod Globočakom postali zanimivo kulturno torišče, kot točka in trenutek, ko se kulture zbližujejo in razvijajo. Ne mislimo, da je kultura samo nekaj, kar se dogaja v Ljubljani ali v kakšnih večjih urbanih centrih v Sloveniji. In naš razvoj je v veliki meri odvisen od tega, kako bomo sposobni povsod na Slovenskem kultivirati naše bivanje. Tako da je vsaka iniciativa, ki da nekaj novega, dobrodošla, vaša iniciativa pa še posebej dragocena.“


Župan Andrej Maffi je povedal, da občina že vse od začetka podpira prizadevanja za povezovanje bregov mejne reke Idrije, saj gre utrjevanje odnosov med Slovenci v obeh državah. Obenem pa so kulturni dnevi pomembni tudi, ker na demografskem ogroženem območju preko kulturnih povezav ohranjajo življenje.

Predsednica TRD Globočak, Natalija Melink, je opisala delo društva in njegova prizadevanja, da bi v krajih, kjer je prebivalcev vse manj, organiziralo čim več dejavnosti in ohranjalo žive čezmejne stike na obeh bregovih reke Idrije.


Prvi večer so kulturni program oblikovali otroci KS Kambreško, MePZ Jože Srebrnič Deskle, Trinkov koledar sta v beneškem narečju predstavili Andreina in Lucija Trusgnach, za konec pa je dramska družina F. B. Sedej iz Števerjana odigrala komedijo Limonada Slovenica.

Nedelja se je kot običajno začela z mašo namenjeno spominu brusaču Dominiku Užbetu, ki je dolgo živel in deloval na Kanalskem Kolovratu. Dan se je nadaljeval z etnološko tržnico, na kateri so prikazali kmečka opravila in ročne spretnosti, obiskovalci pa so lahko poskusili tudi volarsko friko. Seveda so brusači iz Rezije brusili tudi nože. V okviru projekta »Življenje ob meji-NIP 2011« so se udeleženci na prvi delavnici lahko naučili kuhati kavo iz kumne, nato pa so pod vodstvom članov Beneškega gledališča spoznavali osnove gledališke igre. Pester kulturni program so za zaključek oblikovali še Folklorna skupina Kal nad Kanalom, Društvo Kraški šopek iz Sežane, Mešani pevski zbor sv. Anton iz Kobarida, slovenski igralec in kantavtor Janez Škof ter Beneško gledališče z gledališko igro Samice. Na prireditvi so sodelovali še Slovensko kulturno društvo Grad iz Trsta, Kulturno društvo Rozojanski dum iz Rezije, Kulturno društvo Kobilja glava iz Benečije ter ŠKT društvo Levpa.

Sicer pa je bila pobudnica Kulturnih dnevov pod Globočakom, namenjenih poglabljanju stikov s Slovenci iz Rezije in Benečije, prva predsednica kambreškega društva Globčak Jožica Strgar. Prireditev je bila najprej tridnevna in se je odvijala po različnih krajih Kanalskega Kolovrata. V zadnjih letih pa so tudi zaradi lažje organizacije v primeru slabega vremena vse dogajanje prenesli na Kambreško in ga strnili na dva dneva.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 50
Izšla: 20.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.01.2017
Danes ni dogodkov.
21.01.201 | Ostalo
Tržni dan
21.01.2017 | Ostalo
Zimska delavnica za otroke
21.01.2017 | Ostalo
Odbojkarska tekma
22.01.201 | Ostalo
Muzikal: Glasba mi je vse
22.01.2017 | Ostalo
Muzikal
22.01.2017 | Ostalo
Predstava "Trio"
24.12.2016 | Ostalo
Razstava jaslic v Ajbi
24.12.2016 | Ostalo
Ogled jaslic v Ajbi
24.01.201 | Ostalo
Načini uporabe starega kruha
28.01.201 | Ostalo
Tržni dan
28.01.2017 | Ostalo
Proslava
28.01.2017 | Ostalo
Briškuljada
29.01.201 | Ostalo
Tradicionalni pohod na Lašček
29.01.201 | Šport
Pohod na Lašček
29.01.201 | Ostalo
Pohod na Lašček
29.01.2017 | Ostalo
Predstava "Družinske zdraske"
29.01.2017 | Ostalo
Zimski abonma - dodatna predstava
21.01.201 | Ostalo
Tržni dan
21.01.2017 | Ostalo
Zimska delavnica za otroke
21.01.2017 | Ostalo
Odbojkarska tekma
22.01.201 | Ostalo
Muzikal: Glasba mi je vse
22.01.2017 | Ostalo
Muzikal

Bodite prvi pri oddaji mnenja.