Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.10.2016

pretežno oblačno
Proti večeru se bo dež na zahodu okrepil in ponoči zajel večji del države, vmes lahko tudi zagrmi.
12°C | 21°C
četrtek, 27.10.2016
9°C | 20°C
petek, 28.10.2016
4°C | 18°C
sobota, 29.10.2016
4°C | 19°C
nedelja, 30.10.2016
5°C | 19°C
Opozorila
Sreda, 26.10.2016 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Angelska v Kalu


KULTURA, TURIZEM, SOSED SOSEDU

| |
18.09.2011      7:00
A A

Angelska v Kalu


Profesor Mirko Ramovš, raziskovalec ljudskega plesa, njegovih tradicionalnih in sodobnih oblik ter njegove vloge v preteklosti in sedanjosti, se je dolga leta nazaj mudil tudi v naših krajih in zbiral gradivo za eno od svojih knjig iz zbirke Polka je ukazana. Naključje ali ne – pri tem sta mu pomagala tudi naša domačina.


Dekleta in fantje so zaplesali kot da imajo folkloro v krvi. Foto: TIC Kanal
Dekleta in fantje so zaplesali kot da imajo folkloro v krvi. Foto: TIC Kanal
Deli:
Ni pa naključje to, da je bila v našem kraju od nekdaj doma glasba, da so se ljudje zbirali na skednjih in plesali ob ritmih – danes bi rekli - skupine „Nikoli mlajši“. Kot tudi ni naključje, da se je v naših glavah že nekaj časa „medila“ želja po ustanovitvi folklorne skupine.

In letos aprila smo prišli tako daleč, da je deset parov in muzikant pod vodstvom požrtvovalnega mentorja Marka Prapertnika pričelo z vajami. Prvi koraki so bili negotovi, usklajevanje gibov, pogledov in nasmehov ob pravem trenutku je povzročalo nemalo težav. Vendar sta resnost in zagnanost plesalcev, ki so se zadnje tri mesece potili na vajah, obrodili sadove.


Folklorna skupina Kal nad Kanalom je doživela svoj krst na našem krajevnem prazniku – Angelski nedelji pred domačim občinstvom. Dekleta in fantje so zaplesali tako, kot da bi imeli folkloro v krvi in poželi gromek aplavz. Trud je bil poplačan in jim dal zagona za naprej.

Sicer pa je naša Angelska letošnjo prvo septembrsko nedeljo izzvenela v celoti malo bolj folklorno obarvana. K nam v goste je prišla tudi Folklorna skupina Bistrica ob Dravi, ki ima že več desetletno tradicijo in, morda veje iz mene malo lokalizma, vendar domači folkloristi kljub njihovi rosnosti niso zaostajali za njimi. Celo več – prikazali nam niso le plesa, ponudili so nam pravo Predstavo, vredno, da si jo ogledajo tudi drugje.


Malčki iz kalskega vrtca so v svojih belokranjskih nošicah doprinesli svoj prispevek k praznovanju, in kdo ve, morda bo kdo od njih nekoč zaplesal v „taveliki“ skupini.

Program letošnjega krajevnega praznika so oblikovali tudi šolarji kanalske podružnične šole v Kalu nad Kanalom, Moška vokalna skupina iz Liga je za uvod zapela nekaj pesmi, igralski trio Prosvetnega društva Štandrež pa je s komedijo Čudna bolezen dodobra nasmejal občinstvo.


Nekaj vzpodbudnih besed sta nam namenila predsednik Krajevne skupnosti Kal nad Kanalom g. Tone Levpušček in župan občine Kanal g. Andrej Maffi.

Članice Aktiva podeželskih žena so se ponovno izkazale in za letošnjo prodajno razstavo peciva namenile svoje izdelke, lepe na pogled in okusne za v usta. Tudi letos del izkupička od prodanih srečk namenjajo bolnišnici v Stari gori in miklavževanju domačih otrok.

Kljub nekaj pošiljkam dežja je pršut, namenjen zmagovalcu tradicionalne igre o uganjevanju števila krompirjev v košari, dobil svojega lastnika.

Tudi Tria Mix, ki se je za ta večer okrepil z Jerico, dež ni pregnal. Tisti, ki so jih pete najbolj srbele so se zavrteli na mokrem plesišču, ko pa je bilo le prehudo, se je prostor za ples našel tudi pod šotorom.

Avtorica teksta: Alenka Hvala

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 49
Izšla: 28.09.2016
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.