Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 16.01.2017

oblačno
Popoldne bo pretežno oblačno, predvsem v južni in deloma osrednji Sloveniji bo občasno rahlo snežilo. Pihal bo severovzhodnik, na Primorskem popoldne in zvečer zmerna do močna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do -1, na Primorskem do 5 stopinj C.
-1°C | 3°C
torek, 17.01.2017
2°C | 4°C
sreda, 18.01.2017
0°C | 5°C
četrtek, 19.01.2017
-1°C | 5°C
petek, 20.01.2017
-5°C | 6°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.1.2017 ob 12h
Danes bo na Primorskem sprva pihala zmerna burja, ki se bo popoldne in zvečer krepila in v sunkih dosegala hitrosti od 100 do 120 km/h. Še nekoliko močnejšo burjo pričakujemo v torek in sredo, ko bo v sunkih dosegala hitrost okoli 140 km/h.
-1°C
3°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Angelska v Kalu


KULTURA, TURIZEM, SOSED SOSEDU

| |
18.09.2011      7:00
A A

Angelska v Kalu


Profesor Mirko Ramovš, raziskovalec ljudskega plesa, njegovih tradicionalnih in sodobnih oblik ter njegove vloge v preteklosti in sedanjosti, se je dolga leta nazaj mudil tudi v naših krajih in zbiral gradivo za eno od svojih knjig iz zbirke Polka je ukazana. Naključje ali ne – pri tem sta mu pomagala tudi naša domačina.


Dekleta in fantje so zaplesali kot da imajo folkloro v krvi. Foto: TIC Kanal
Dekleta in fantje so zaplesali kot da imajo folkloro v krvi. Foto: TIC Kanal
Deli:
Ni pa naključje to, da je bila v našem kraju od nekdaj doma glasba, da so se ljudje zbirali na skednjih in plesali ob ritmih – danes bi rekli - skupine „Nikoli mlajši“. Kot tudi ni naključje, da se je v naših glavah že nekaj časa „medila“ želja po ustanovitvi folklorne skupine.

In letos aprila smo prišli tako daleč, da je deset parov in muzikant pod vodstvom požrtvovalnega mentorja Marka Prapertnika pričelo z vajami. Prvi koraki so bili negotovi, usklajevanje gibov, pogledov in nasmehov ob pravem trenutku je povzročalo nemalo težav. Vendar sta resnost in zagnanost plesalcev, ki so se zadnje tri mesece potili na vajah, obrodili sadove.


Folklorna skupina Kal nad Kanalom je doživela svoj krst na našem krajevnem prazniku – Angelski nedelji pred domačim občinstvom. Dekleta in fantje so zaplesali tako, kot da bi imeli folkloro v krvi in poželi gromek aplavz. Trud je bil poplačan in jim dal zagona za naprej.

Sicer pa je naša Angelska letošnjo prvo septembrsko nedeljo izzvenela v celoti malo bolj folklorno obarvana. K nam v goste je prišla tudi Folklorna skupina Bistrica ob Dravi, ki ima že več desetletno tradicijo in, morda veje iz mene malo lokalizma, vendar domači folkloristi kljub njihovi rosnosti niso zaostajali za njimi. Celo več – prikazali nam niso le plesa, ponudili so nam pravo Predstavo, vredno, da si jo ogledajo tudi drugje.


Malčki iz kalskega vrtca so v svojih belokranjskih nošicah doprinesli svoj prispevek k praznovanju, in kdo ve, morda bo kdo od njih nekoč zaplesal v „taveliki“ skupini.

Program letošnjega krajevnega praznika so oblikovali tudi šolarji kanalske podružnične šole v Kalu nad Kanalom, Moška vokalna skupina iz Liga je za uvod zapela nekaj pesmi, igralski trio Prosvetnega društva Štandrež pa je s komedijo Čudna bolezen dodobra nasmejal občinstvo.


Nekaj vzpodbudnih besed sta nam namenila predsednik Krajevne skupnosti Kal nad Kanalom g. Tone Levpušček in župan občine Kanal g. Andrej Maffi.

Članice Aktiva podeželskih žena so se ponovno izkazale in za letošnjo prodajno razstavo peciva namenile svoje izdelke, lepe na pogled in okusne za v usta. Tudi letos del izkupička od prodanih srečk namenjajo bolnišnici v Stari gori in miklavževanju domačih otrok.

Kljub nekaj pošiljkam dežja je pršut, namenjen zmagovalcu tradicionalne igre o uganjevanju števila krompirjev v košari, dobil svojega lastnika.

Tudi Tria Mix, ki se je za ta večer okrepil z Jerico, dež ni pregnal. Tisti, ki so jih pete najbolj srbele so se zavrteli na mokrem plesišču, ko pa je bilo le prehudo, se je prostor za ples našel tudi pod šotorom.

Avtorica teksta: Alenka Hvala
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 50
Izšla: 20.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
17.01.201 | Ostalo
Postavitev slik in slikanje akvarelov
17.01.201 | Tečaji in delavnice
Seminar DAVČNI OBRAČUN IN LETNO POROČILO ZA 2016
17.01.2017 | Ostalo
Predavanje o demenci
21.01.201 | Ostalo
Tržni dan
22.01.201 | Ostalo
Muzikal: Glasba mi je vse
22.01.2017 | Ostalo
Muzikal
22.01.2017 | Ostalo
Predstava "Trio"
24.12.2016 | Ostalo
Ogled jaslic v Ajbi
24.12.2016 | Ostalo
Razstava jaslic v Ajbi
24.01.201 | Ostalo
Načini uporabe starega kruha
16.01.201 | Tečaji in delavnice
Startup izziv za potencialne podjetnike v Novi Gorici
17.01.201 | Ostalo
Postavitev slik in slikanje akvarelov
17.01.201 | Tečaji in delavnice
Seminar DAVČNI OBRAČUN IN LETNO POROČILO ZA 2016
17.01.2017 | Ostalo
Predavanje o demenci
21.01.201 | Ostalo
Tržni dan

Bodite prvi pri oddaji mnenja.