Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 26.03.2017

delno oblačno
Popoldne bo sprva še spremenljivo do pretežno oblačno. Manjše krajevne padavine se bodo pojavljale vse bolj proti zahodu in od severovzhoda se bo jasnilo. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem šibka do zmerna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 7 do 12, na Primorskem do 16 stopinj C.
7°C | 17°C
ponedeljek, 27.03.2017
-1°C | 19°C
torek, 28.03.2017
1°C | 20°C
sreda, 29.03.2017
3°C | 24°C
četrtek, 30.03.2017
5°C | 23°C
Opozorila
Nedelja, 26.3.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
17°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

100. obletnica začetka prve svetovne vojne ......


KULTURA, OBČINSKE

| |
07.08.2014      11:00
A A

100. obletnica začetka prve svetovne vojne skozi predmete zasebnih zbiralcev ZBOR-a ZBIRK – Kulturna dediščina v zbirkah med Alpami in KrasomČrnobela razglednica/Črnobela kartolina od Kanala, Foto: Tanja Rijavec
Črnobela razglednica/Črnobela kartolina od Kanala, Foto: Tanja Rijavec
Deli:

100. obletnica začetka prve svetovne vojne skozi predmete zasebnih zbiralcev ZBOR-aZBIRK – Kulturna dediščina v zbirkah med Alpami in Krasom

 Pred dnevi je minilo stoletje od začetka prve svetovne vojne, v naslednjem letu pa se bomo spominjali soške fronte, ki je med letoma 1915 in 1917 usodno zaznamovala kraje ob reki Soči. Gradivo iz tega časa ne hranijo samo muzeji, ampak tudi zasebni zbiralci na terenu. Šest zbirk od osmih sodelujočih v projektu ZBORZBIRK - Kulturna dediščina v zbirkah med Alpami in Krasom z območja kanalske občine premore predmete etnološko-vojne vsebine in po enega iz vsake zbirke predstavljamo v nadaljevanju.

 

Zbirka razglednic Kanalskega (Branko Drekonja, Morsko)

 1.,2. Črnobela razglednica/Črnobela kartolina od Kanala

Črnobela razglednica Kanala iz časa prve svetovne vojne, s pogledom na most nad Sočo z južne strani, v ozadju se razprostira Kolovrat. Vojak J. Kos iz Bodreža, kjer so se avstro-ogrski vojaki pripravljali na spopad z Italijani, pošilja pozdrave in se priporoča k molitvi sestri Matildi Kastelic v Ljubljano. Razglednica je bila izpolnjena 19. 5. 1915, založil jo je Josip Bavdaž iz Kanala.

 

Etnološka in vojna zbirka Jožeta Gorjanca (Jože Gorjanc, Rodež)

3., 4. Fotografija iz taborišča/lagra

Črno-bela fotografija dediščine Gorjančeve družine iz Deskel. Na sredini sedi zbirateljeva stara mama Margarita Gorjanc (1866-1949), levo od nje sta Jožetov oče Jožef (1900-1979) in njegov brat Rudolf, desno pa očetov brat Avgust (Avguštin, roj. 1901) in sosedov fant France. Fotografija je posneta v taborišču Bruck ob Litvi (Bruck an der Leitha) v Avstriji, kamor so maja 1915 odpeljali otroke, ženske in starejše zaradi začetka soške fronte, moški pa so odšli na bojišča. Ženske so tam delale in se izobraževale za različne poklice (šivilje, kuharice), otroci pa so obiskovali vrtec in šolo. Domovi in celotne vasi so po odhodu ljudi ostajali prazni. Za posnetke iz taborišča je značilna kulisa z vijugasto cesto.

 

Etnološko-rezbarska zbirka Franca Jerončiča (Franc Jerončič, Melinki)

4. Posoda za razkuževanje vojaških oblek/Čəbər, kanta

Valjasta posoda s pokrovom za razkuževanje, dezinfekcijo oblek vojakov med prvo svetovno vojno. Uporabljala jo je italijanska vojska v Močilih. V čeber z vodo so položili obleke, pod posodo prižgali ogenj in počakali, da je para v sodu uničila zajedalce (uši, bolhe). Po vojni so kmetje posode uporabljali za shranjevanje apna ali vode.

 

Jugova zbirka (Pavel Levpušček, Avšje – Seniški Breg)

 5. Podolgovata vaza iz medeninastega tulca granate z rastlinskim okrasjem

Vaza iz medeninastega tulca topovske granate. Ljudje so jih izdelovali doma iz ostankov granat in vanje polagali suho cvetje. Zahtevano je redno čiščenje, v nasprotnem primeru patina potemni.

 

 Zbirka Lukčeva hiša (Jožica Strgar, Kambreško)

 6. Čutarica/Čutarca, čutara, čutarca notr v kero je blo deto pismo

Italijanska vojaška čutarica iz časa prve svetovne vojne, v notranjosti je bilo najdeno pismo italijanskega vojaka, ki pa je neberljivo in strgano na koščke. Čutarica s pismom spada med najbolj dragocene predmete zbirke. Najdena je bila v 90-ih letih 20. stoletja na Globočaku.

 

Zbirka Zorana Šuligoja »1914-1917« (Zoran Šuligoj, Deskle, Kanal)

7. Zapestnica/barculet

Poleg obveznega vojaška dela so si avstro-ogrski vojaki krajšali čas z izdelovanjem raznih predmetov, najpogosteje prstanov in zapestnic. Zapestnica kaže na iznajdljivost vojakov, saj so uporabljali materiale, ki so jim bili dosegljivi. Največkrat so nakit izdelovali iz bakrenega obroča granate ("birja").

 

 

Besedilo in fotografije: Tanja Rijavec, Občina Kanal ob Soči, projekt Zborzbirk

 

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 50
Izšla: 20.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4
26.03.2017
Danes ni dogodkov.
28.03.201 | Ostalo
Pogovor o ribjem zarodu v Soči
31.03.2017 | Družabni dogodki
Sejem POLLICE VERDE
31.03.2017 | Ostalo
Dan krajevne skupnosti
01.04.201 | Ostalo
Tržni dan
01.04.201 | Turizem
6. Olgin pohod na Most na Soči
01.04.2017 | Ostalo
Premiera komedije Vaja zbora
02.04.2017 | Ostalo
Koncert Glas harmonike
27.03.2017 | Turizem
Občni zbor turističnega društva Korada Deskle - Anhovo
28.03.201 | Ostalo
Pogovor o ribjem zarodu v Soči
31.03.2017 | Družabni dogodki
Sejem POLLICE VERDE
31.03.2017 | Ostalo
Dan krajevne skupnosti
01.04.201 | Ostalo
Tržni dan

Bodite prvi pri oddaji mnenja.