Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.10.2016

oblačno
Ponoči bo na severovzhodu zmerno do pretežno oblačno, pihal bo okrepljen jugozahodnik. Drugod bo oblačno, v zahodni in ponekod v osrednji Sloveniji bo občasno rahlo deževalo ali rosilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 9 do 15, ob morju in na Goriškem okoli 17 stopinj C.
14°C | 18°C
sreda, 26.10.2016
14°C | 19°C
četrtek, 27.10.2016
7°C | 19°C
petek, 28.10.2016
4°C | 18°C
sobota, 29.10.2016
3°C | 20°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.10.2016 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

ZBORZBIRK – Kulturna dediščina v zbirkah med ......


KULTURA, EVROPSKI PROJEKTI

| |
27.08.2014      18:00
A A

ZBORZBIRK – Kulturna dediščina v zbirkah med Alpami in Krasom


Zbirka razglednic Branka Drekonje iz Morskega


Slika 1: Zbiralec Branko Drekonja z albumoma razglednic; Foto: Tanja Rijavec
Slika 1: Zbiralec Branko Drekonja z albumoma razglednic; Foto: Tanja Rijavec
Deli:

Zbiralec Branko Drekonja, poznan kot »Kuštro« iz Morskega, ima v svoji zbirki približno 300 razglednic Kanala in okoliških krajev. Urejene so v dva albuma, ki sta se napolnila tekom tridesetletnega zbiranja. Razglednice si Branko izmenjuje z drugimi zbiratelji, ali jih najde na zbirateljskih sejmih, podarjajo pa mu jih tudi ljudje, ki vedo za njegovo strast. Že kot majhen otrok je zbiral kovance, znamke, vžigalnike in ostanke prve svetovne vojne, v 80. letih 20. stoletja pa se je odločil zbiranje omejiti samo na razglednice Kanala in okolice - pravi: »Le tako lahko prideš do popolne zbirke, kovancev namreč ni nikoli konca«. Večkrat se udeležuje bolšjih sejmov, sem pa tja opravi nakup tudi po spletu, saj so tam cene razglednic ugodnejše kot na sejmih. Razglednice Branku pomenijo sporočila zgodovine, iz njih lahko vsakdo razbere zgodovino stavb, ulic, krajev, iz napisanih besedil pa dogodke in občutke ljudi. Branko z razočaranjem ugotavlja, da razglednica Morskega ne obstaja, medtem ko imata celo Čolnica in Kobalar svojo razglednico. Založniki razglednic so bili navadno fotografi, lastniki gostiln, trafik (Josip Bavdaž, Fran Pavlin, …). Na začetku zbirateljske poti je Branko skupaj z Marjanom Nanutom in Vilijem Zimicem združil moči na razstavi razglednic v galeriji Rika Debenjaka, pred dnevi pa je skupaj z Gledališkim društvom Kontrada Kanal pripravil manjšo razstavo razglednic iz časa prve svetovne vojne v gostišču Križnič. Na ogled bo do 7. septembra 2014.

Branko je soavtor knjige Po sledeh Ernesta Hemingwaya in idejni vodja morščanskega pusta, kjer se vsako leto satirično dotaknejo aktualnega dogajanja v državi. Med tradicionalnimi liki se je ohranil arlekin, zabavljač v kostumu s kapo z raznobarvnimi trakovi na glavi, ki lovi otroke po vasi. Starejši ljudje se spominjajo, kako jih je preganjal po brajdah z vrbovo šibo v rokah.

 

Slika 1: Zbiralec Branko Drekonja z albumoma razglednic.

Slika 2: Razstava razglednic z naslovom »Kanal med 1. svetovno vojno na razglednicah«.

Slika 3: Prva razglednica v zbirki, kupljena na bolšjem sejmu v Ljubljani. Na njej je Kanal, posnet s severne strani, pod današnjo občinsko stavbo. Dopisnico je svoji sestrični Pepici Grom v uršulinski samostan v Ljubljani poslal Josip Pogačar, ki je pred prvo svetovno vojno v kanalski vojašnici služil vojaški rok.

 

 

Besedilo in fotografije: Tanja Rijavec, Občina Kanal ob Soči, projekt Zborzbirk

 

 

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Kanal ob Soči? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občina Kanal ob Soči
Občina Kanal ob Soči
Trg svobode 23
Tel:(05) 398 12 00
Lokalni časopis Most
Številka: 49
Izšla: 28.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3
25.10.201 | Ostalo
Dan pesmi in iger
29.10.201 | Ostalo
Tržni dan
29.10.201 | Ostalo
Delavnica na temo noč čarovnic in ocenjevanje ter razstava buč
29.10.2016 | Ostalo
Jesenski dogodek v Parku Pečno
29.10.2016 | Ostalo
Kostanjev piknik
29.10.2016 | Kultura
Alex Dorian v Parku Pečno
29.10.2016 | Ostalo
Koncert POP&ROCK NA PLEH
30.10.2016 | Tečaji in delavnice
Izrezovanje buč in kostanjev piknik v Avčah
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.