Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 11.12.2016

oblačno
Ponoči bo precej jasno, na Primorskem bo postopno več nizke oblačnosti. Po nekaterih nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -6 do -1, ob morju in v višjih legah do 6 stopinj.
-3°C | 6°C
torek, 12.12.2016
0°C | 13°C
sreda, 13.12.2016
-4°C | 9°C
četrtek, 14.12.2016
2°C | 9°C
petek, 15.12.2016
-1°C | 10°C
Opozorila
Sobota, 10.12.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
-3°C
6°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Študijski krožek po meri zate


EVROPSKI PROJEKTI

| |
04.03.2013      18:00
A A

Študijski krožek po meri zate


S sodelovanjem slovenskih in italijanskih organizacij smo leta 2011 začeli izvajati projekt Study Circles v sklopu Čezmejnega programa sodelovanja Italija–Slovenija 2007–2013. Poleg vodilnega partnerja Enfap-FVG iz Gorice v njem sodeluje še deset partnerjev, med katerimi so tudi tri priznane slovenske organizacije: Andragoški center Slovenije, LUNG – Ljudska univerza Nova Gorica in Posoški razvojni center.


Študijski krožki po meri, projekt čezmejnega vseživljenjskega učenja. Foto: Study Circles
Študijski krožki po meri, projekt čezmejnega vseživljenjskega učenja. Foto: Study Circles
Deli:

Tekst: Mateja Pelikan

Na slovenski strani izvajamo projekt v občinah Kanal in Brda, v hribovitem delu mestne občine Nova Gorica, ter v občinah Bovec, Kobarid in Tolmin. Na italijanski strani so v projekt vključena naslednja območja: Brda in Kras, Terske in Nadiške doline ter vzhodni Veneto. Namenjen je ustanovam, ki skrbijo za vseživljenjsko izobraževanje, ter interesnim organizacijam s turističnega, obrtnega in kmetijskega podorčja, ki želijo aktivno sodelovati pri oblikovanju tematskih vsebin ali navezati stike z organizacijami, društvi, zavodi na italijanski strani. Predvsem pa je namenjen prebivalstvu čezmejnega območja ne glede na njihovo starost, izobrazbo ali status.

Kaj je študijski krožek

Študijski krožek je brezplačna oblika neformalnega in prostovoljnega učenja odraslih, ki poteka nehierarhično in se zaključi z akcijo, katere namen je predstavitev aktivnosti širši javnosti (razstava, predavanje, zbornik, idr.). Običajno ga sestavlja manjša skupina oseb (okrog 10), ki jih druži skupni interes po učenju in spremembi lokalnega okolja. Odnosi v krožku so enakopravni, sproščeni in prijateljski. Delo je ustvarjalno, sodelovalno in načrtovano. Krožek vodi mentor, ki pa nima vloge učitelja.

Udeleženci skupaj z mentorjem določijo kaj, kje in kako se bodo učili, sami načrtujejo način dela in se učijo toliko časa in tako poglobljeno, kakor si sami želijo. Z demokratično izmenjavo znanj, spretnosti in izkušenj spodbujajo svojo intelektualno rast, vzpostavljajo in krepijo vezi med ljudmi ter pomembno pripomorejo k bolj kakovostnemu življenju v svojem okolju. Temeljna metoda študijskih krožkov kot oblike vseživljenjskega učenja je dialog. V čezmejnem modelu dokazujemo, da je ta možen ali celo bolj kakovosten. Cilj vseživljenjskega učenja ni le pridobitev izobrazbe in kvalifikacij za delo in poklic, temveč razširitev in uveljavitev spretnosti ter osebnostnih lastnosti za življenje. Znanje potrebujemo tako za delo oziroma preživetje, kakovostno življenje kot tudi za povezanost z lokalnim in širšim okoljem. Študijski krožki izvirajo v mikrolokalnem okolju in tja tudi vračajo svoje rezultate.


Teme študijskih krožkov

Teme, ki jih obravnavajo študijski krožki, so lahko zelo različne. Ključno je, da izhajajo iz potreb, znanj in priložnosti, prisotnih v lokalnem okolju. Pilotne izvedbe študijskih krožkov v okviru čezmejnega projekta bodo vezane predvsem na naslednje tematike: turizem, obujanje starih obrti, kulturna in naravna dediščina, trajnostno kmetijstvo ter tipični lokalni produkti.


Kako sodelovati

Imate idejo, s katero bi želeli prispevati k razvoju svojega lokalnega okolja, pa ne veste, kako bi jo uresničili? V projektu lahko brezplačno sodelujete kot posamezniki, tako da se vključite v izvedbo in postanete udeleženci študijskega krožka. Lahko pa sodelujete kot organizacije, društva in druge oblike, ki želijo aktivno sodelovati pri razvoju lokalne skupnosti, tako da se udeležite delovnih srečanj, ki bodo organizirana na vašem območju, sodelujete pri določanju potreb in priložnosti ali pomagate pri promociji projekta in študijskih krožkov. Za izvedbo študijskih krožkov in animacijo projekta na območju občine Kanal ob Soči skrbi LUNG – Ljudska univerza Nova Gorica.


Za več informacij pokličite koordinatorko Matejo Pelikan na 05 335 31 13 ali pišite na mateja.pelikan@lung.si. 

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 49
Izšla: 22.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
December 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
10.12.201 | Ostalo
Tržni dan
10.12.2016 | Ostalo
1. REKREATIVNI TEK OB SOČI
10.12.2016 | Ostalo
PREDNOVOLETNO SREČANJE - BOŽIČNO NOVOLETNI KONCERT
10.12.2016 | Ostalo
Komedija SREČNO LOČENA
11.12.201 Ni kategorije
Pohod na Jelenk
11.12.201 | Ostalo
Pohod na Jelenk
11.12.2016 | Ostalo
Zimski abonma
11.12.2016 | Ostalo
Predstava "Ta veseli dan ali Matiček se ženi"
14.12.2016 | Ostalo
Odbojkarska tekma
16.12.2016 | Ostalo
Dobrodelni koncert
10.12.201 | Ostalo
Tržni dan
10.12.2016 | Ostalo
1. REKREATIVNI TEK OB SOČI
10.12.2016 | Ostalo
PREDNOVOLETNO SREČANJE - BOŽIČNO NOVOLETNI KONCERT
10.12.2016 | Ostalo
Komedija SREČNO LOČENA
11.12.201 Ni kategorije
Pohod na Jelenk

Bodite prvi pri oddaji mnenja.