Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.04.2017

oblačno
Ponoči se bo na Primorskem od zahoda oblačnost povečala. Drugod bo spremenljivo do pretežno oblačno. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 6, na Primorskem do 8 stopinj C.
7°C | 15°C
torek, 25.04.2017
10°C | 17°C
sreda, 26.04.2017
12°C | 20°C
četrtek, 27.04.2017
12°C | 16°C
petek, 28.04.2017
8°C | 16°C
Opozorila
Nedelja, 23.4.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
15°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Tipične jedi Kanala in Prapotna


EVROPSKI PROJEKTI

| |
22.08.2014      14:40
A A

Tipične jedi Kanala in Prapotna


V okviru prireditve Skoki z mosta - Kanal 2014 je bila na tržnici v Kanalu predstavljena čezmejna raziskava o tipičnih jedeh na območju občin Kanal ob Soči in Prapotno, ki sta jo v sklopu projekta RURAL opravila Slavica Plahuta in Pavel Medvešček.


Ponudniki tipičnih produktov na kanalski tržnici. Foto: arhiv Občine Kanal ob Soči
Ponudniki tipičnih produktov na kanalski tržnici. Foto: arhiv Občine Kanal ob Soči
Deli:

Tekst: Andreja Nanut

 

V projektu Rural so partnerji obmejni Občini Kanal ob Soči in Prapotno, ki ju ločuje mejna reka Idrija, ter Društvo proizvajalcev vina Schioppettino iz Prapotna. Občini imata izrazit kmetijski značaj, na italijanski strani je predvsem pomembno vinogradništvo, na slovenski pa živinoreja, čebelarstvo ter kostanj kot tipičen produkt. Ker se obmejno območje sooča z velikimi demografskimi in tudi gospodarskimi težavami, s projektom RURAL iščemo potenciale za razvoj področja ter želimo promovirati trajnostni razvoj turizma na podeželju. Ta naj bi bil usmerjen v skupno ovrednotenje kakovostnih tipičnih kmetijsko-živilskih pridelav in proizvodenj, ki so povezane s kulturnimi, naravnimi in gastronomskimi viri.

 

V soboto, 16.8.2014, je bila na tržnici v Kanalu predstavljena čezmejna raziskava o tipičnih jedeh na območju občin Kanal ob Soči in Prapotno, ki sta jo v sklopu projekta opravila Slavica Plahuta in Pavel Medvešček. Gastronomsko študijo je predstavila Slavica Plahuta, svoj pogled pa je predstavil tudi župan Občine Kanal ob Soči Andrej Maffi. Po končani predstavitvi je bilo moč poizkusiti nekaj tipičnih spomladanskih in poletnih jedi, ki so jih pripravili lokalni gostinci. Poizkusili smo čebulni štrudelj, kuhan jezik z mešo, mineštro »ta velika kuhnja«, dubernik, krompirjevo frtaljo, meso v močadi, pršut s črnim vinom, štruklje s kvašenim testom in kuhane štruklje ter toč s klobaso. Na dogodku je sodelovalo tudi Društvo proizvajalcev vina Schioppettino iz Prapotna, njihovi člani so v pokušino ponudili njihovo tipično vino. Pri nas je avtohtona vinska trta Schioppettino poznana kot rdeča rebula oziroma »pokalca«. Posebna zahvala gre Danijeli Bavčar iz Okrepčevalnice »Na skednju«, Viljemu Čermelju iz Okrepčevalnice Lož'ce in Dušanu Jermolju iz Gostilne Pri Grozdu, ki so pripravili odlične jedi ter jih postregli na dogodku. Vzeli smo si lahko tudi brošuro z recepti, da si bomo lahko doma sami pripravili jedi, ki so jih pripravljali v preteklosti.

 

V nedeljo, 17. 8. 2014, pa so se na tržnici v Kanalu zbrali ponudniki tipičnih lokalnih pridelkov in izdelkov. Predstavili so se ponudniki medu, sira, mlečnih izdelkov, vina, keramike, kmetijskih pridelkov, ponudniki tipičnih jedi ter tipičnih produktov občin Kanal ob Soči in Prapotna. Čezmejno kmečko tržnico sta odprla župan Občine Kanal ob Soči Andrej Maffi ter županja Občine Prapotno Maria Clara Forti, predsednica TD Kanal Vanja Cotič pa je zbrane povabila k ogledu skokov s kanalskega mostu.

 

Projekt Rural je sofinanciran v okviru Programa čezmejnega sodelovanja Slovenija-Italija 2007-2013 iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj in nacionalnih sredstev.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 51
Izšla: 16.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.04.2017 | Ostalo
Predstava "Tartuffe"
25.04.201 | Ostalo
Kolesarjenje Plave Solkan
25.04.201 | Ostalo
Briškola
29.04.201 | Ostalo
Tržni dan
30.04.2017 | Ostalo
Postavitev mlaja v Kalu nad Kanalom
30.04.2017 | Ostalo
Postavitev mlaja v Kanalu
24.04.2017 | Ostalo
Predstava "Tartuffe"
25.04.201 | Ostalo
Kolesarjenje Plave Solkan
25.04.201 | Ostalo
Briškola
29.04.201 | Ostalo
Tržni dan
30.04.2017 | Ostalo
Postavitev mlaja v Kalu nad Kanalom

Bodite prvi pri oddaji mnenja.