Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 29.10.2016

jasno
Popoldne bo v zahodni Sloveniji in v višjih legah pretežno jasno. Delno se bo zjasnilo tudi drugod po državi. Temperature bodo od 9 do 14, na Primorskem okoli 19 stopinj C.
5°C | 21°C
nedelja, 30.10.2016
6°C | 20°C
ponedeljek, 31.10.2016
7°C | 16°C
torek, 01.11.2016
5°C | 12°C
Opozorila
Petek, 28.10.2016 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
21°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

OBČINA KANAL OB SOČI KOT PRIMER DOBRE PRAKSE ...


EVROPSKI PROJEKTI

| |
22.02.2016      8:23
A A

OBČINA KANAL OB SOČI KOT PRIMER DOBRE PRAKSEDeli:

V prostorih Mestne občine Ljubljana je 10. 2. 2016 potekalo posvetovalno srečanje z župani in županjami, ki je bilo organizirano v okviru projekta AHA.SI – Aktivno in zdravo staranje v Sloveniji. Občina Kanal ob Soči je sodelovala na posvetu kot primer dobre prakse in zgled drugim občinam. Srečanja sta se udeležila župan Andrej Maffi, ki je predstavil smernice občine glede socialnega varstva starejših, in Klara Golja s predstavitvijo pomembnih rezultatov projekta Net-Age. 

V Sloveniji se tako kot v drugih državah EU soočamo z izzivi hitro starajoče se družbe, zato so potrebni primerni ukrepi za reševanje te problematike. Eno izmed ključnih področij sta podpora samostojnemu bivanju v domačem okolju ter dolgotrajna oskrba, v okviru katere imajo lokalna okolja izjemno pomembno vlogo. V okviru projektnega delovnega sklopa o dolgotrajni oskrbi, na podlagi analize dobrih praks iz posameznih lokalnih okolij in številnih srečanj z deležniki so bila pripravljena ustrezna priporočila glede zagotavljanja oskrbe za starejše v Sloveniji. Ugotovljeno je bilo, da bi bilo nesmiselno predpisati tog in povsem enak model povsod po Sloveniji, saj obstajajo v posameznih okoljih različni pogoji za urejanje področja dolgotrajne oskrbe.

Na srečanju so bili predstavljeni projekt AHA.si, posamezne dobre prakse na področju koordinacije skrbi za onemogle starejše, analiza vprašalnikov za župane in županje, podani pa so bili tudi predlogi rešitev oskrbe onemoglih starejših v lokalnih okoljih. Posebna pozornost je bila namenjena predstavitvi orodja, s pomočjo katerega bi v posameznih okoljih lahko izvajali analizo stanja ter na podlagi analize pripravili ustrezne programe in storitve, ki bi lahko zagotavljali optimalno oskrbo starejših. Občina Kanal ob Soči je analizo stanja pripravila v okviru projekta Net-Age. Opravili so jo prostovoljci projekta Starejši za starejše. Povezovalne delavnice, ki so vključevale vse institucije na področju oskrbe starejših, pa so bile osnova za nadaljnje povezovanje in reševanje problematike oskrbe starejših onemoglih ljudi.

Pri pripravi posameznih programov v lokalnih okoljih je izjemno pomembna tudi ustrezna finančna podpora, zato se bo v sodelovanju z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS in Ministrstvom za zdravje RS pripravilo predstavitev organiziranosti koordinacije v predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi in možnosti pilotiranja različnih rešitev v okviru črpanja evropskih sredstev.


Uvodni nagovor in predstavitev Mestne občine Ljubljana sta bila podana s strani župana Mestne občine Ljubljana Zorana Jankoviča s sodelavkami. Projekt AHA.si je predstavila predstavnica Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, analizo vprašalnikov za župane pa predstavnik Inštituta RS za socialno varstvo. Primer dobrih praks koordinirane oskrbe v lokalni skupnosti je predstavil župan občine Kanal ob Soči Andrej Maffi, projekt Net-Age in njegove rezultate pa Klara Golja. Kot primer dobre prakse so bili predstavljeni tudi dom za starejše Dom ob Savinji Celje, Center za socialno delo Krško ter Zavod za patronažo in dolgotrajno oskrbo na domu Lovrenc na Pohorju. Zveza društev upokojencev Slovenije je predstavila projekt Starejši za starejše. Dr. Andreja Črnak Meglič, državna sekretarka v kabinetu Vlade RS, je nanizala predloge rešitev v lokalnem okolju in predstavila orodja za izvedbo analize, predstavitev organiziranosti koordinacije v predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi in možnosti pilotiranja različnih rešitev v okviru črpanja evropskih sredstev pa sta podala predstavnik Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS ter predstavnica Ministrstva za zdravje RS.    

Občina Kanal ob Soči je bila v zadnjem času večkrat predstavljena kot primer dobre prakse glede socialnega varstva starejših in povabljena k sodelovanju od najvišjih institucij na najvišjih ravneh, kar je potrditev in tudi spodbuda za nadaljnje delo.

Besedilo: Klara Golja  

 

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Kanal ob Soči? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občina Kanal ob Soči
Občina Kanal ob Soči
Trg svobode 23
Tel:(05) 398 12 00
Lokalni časopis Most
Številka: 49
Izšla: 28.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6
29.10.201 | Ostalo
Tržni dan
29.10.201 | Ostalo
Delavnica na temo noč čarovnic in ocenjevanje ter razstava buč
29.10.2016 | Ostalo
Kostanjev piknik
29.10.2016 | Kultura
Alex Dorian v Parku Pečno
29.10.2016 | Ostalo
Jesenski dogodek v Parku Pečno
29.10.2016 | Ostalo
Odbojkarska tekma
29.10.2016 | Ostalo
Koncert POP&ROCK NA PLEH
30.10.2016 | Tečaji in delavnice
Izrezovanje buč in kostanjev piknik v Avčah
05.11.201 | Ostalo
Turnir v pikadu
05.11.201 | Ostalo
Tržni dan
05.11. - 06.11.2016 | Ostalo
MTB Kanal 2016
05.11.2016 | Ostalo
Razstava "Ob Soči 1915-1917 ..."
05.11.2016 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
06.11.2016 | Ostalo
Zimski abonma
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.