Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 22.10.2016

delno oblačno
Ponoči se bo zjasnilo. Po nižinah v notranjosti Slovenije bo nastala megla. Šibka burja na Primorskem bo ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od -1 do 3, v alpskih dolinah do -4, ob morju okoli 8 stopinj C.
3°C | 12°C
nedelja, 23.10.2016
4°C | 13°C
ponedeljek, 24.10.2016
6°C | 17°C
torek, 25.10.2016
11°C | 18°C
sreda, 26.10.2016
13°C | 14°C
Opozorila
Petek, 21.10.2016 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.

Ig

3°C
12°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Videoprojekcija filma Čopov steber - prvič ......


ŠPORT

| |
26.03.2015      22:51
A A

Videoprojekcija filma Čopov steber - prvič pozimi (1968)Anton Sazonov - Tonač  skrajno desno
Anton Sazonov - Tonač skrajno desno
Deli:

V četrtek, 26.3.2015, je v organizaciji IskAAdventure na Igu potekala projekcija dokumentarnega filma oz. multivizija o prvem zimskem vzponu v Čopovem stebru, severna Triglavska stena. Ob 19.30 uri se nas je v zgornjih prostorih agencije zbralo 19 za gorniško tematiko zainteresiranih navdušencev, poleg nas pa tudi edini še živi član naveze Anton Sazonov - Tonač in vodja takratne reševalne akcije France Zupan. Po uvodni predstavitvi gostov in filma se je začela projekcija, razdeljena v dva dela: najprej pripoved o zahtevnem zimskem vzponu, realizatorja Borka Radeščka in avtorice Dušice Kunaver, nato pa še krajši dodatek v treh delih: o takratnem televizijskem poročanju o vzponu in intervjuji z vsemi tremi člani naveze takoj po vrnitvi v dolino, ter predstavitev originalne opreme, ki so jo takrat plezalci uporabljala v vzponu.

 O vzponu, ki so ga konec januarja in v prvem tednu februarja leta 1968 v osmih dneh opravili Stane Belak - Šrauf (1940–1995), Aleš Kunaver (1935–1984) in Anton Sazonov - Tonač (1937), je iz originalnih fotografij, diapozitivov in drugega arhivskega medijskega materiala nastala zanimiva videopripoved o prvenstvenem zimskem plezalnem podvigu v slovenskih stenah, »zimskem Čopu«. O »najdaljši in najtrši« plezalski zgodbi v slovenskih gorah pripoveduje član naveze Anton Sazonov - Tonač, njegova pripoved pa je podprta s spretno režiranim slikovnim materialom, ki – seveda večinoma še v črno-beli fotografski tehniki – zgodbo zaokroži v celovit plezalski podvig. Na ta način nam je bila predstavljena zelo realistična slika o tem, kako in v kakšnih razmerah je pozimi leta 1968 potekal vzpon v severni Triglavski steni. In ne samo vzpon, dokumentarec predstavi tudi tovariško dejanje slovenske gorske reševalne službe, ko se je sedemdeset reševalcev iz vse Slovenije odpravilo v plazovite triglavske strmine, kjer je pet dni neusmiljeno snežilo, da bi v teh težavnih razmerah pričakali alpiniste, ki so po osmih dneh izplezali iz stene z vriski sreče in zmagoslavja.

Po projekciji sta Sazonov in Zupan dodala še nekaj detajlov iz takratne plezalske in reševalne akcije, nekaj spominov ter zanimivosti iz svoje plezalske kariere, razvila pa se je tudi krajša diskusija z vprašanji iz publike, na katera sta gosta odgovarjala z značilno alpinistično hudomušnostjo. Gorniški tematski večer se je s tem zaključil s neposrednim podajanjem koščkov iz »plezalske zgodbe«, ki je ena od mejnikov v zgodovini slovenskega alpinizma.

 

Marko Habjan

 


Razstavni pano ob 45-letnici prvega zimskega vzpona po Čopovem stebru, Slovenski planinski muzej: http://www.planinskimuzej.si/uploads/datoteke/copov_steber_pano.jpg

 

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI IskAAdventure-doživetja? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


IskAAdventure-doživetja
IskAAdventure-doživetja
ZABRV 79
Tel:041 638 616
Glasilo Mostiščar
Številka: 7/2016
Izšla: 14.10.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2016 | Kultura
Humoreska Agata
23.10.2016 | Ostalo
Gong zvočna kopel

Bodite prvi pri oddaji mnenja.