Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.01.2017

jasno
Ponoči in zjutraj bo na vzhodu in jugu Slovenije še pretežno oblačno, drugod se bo delno zjasnilo. Predvsem v južni Sloveniji bo občasno še rahlo snežilo. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem močna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -8 do -3, v alpskih dolinah do -14, na Primorskem okoli 0 stopinj C.
-4°C | 0°C
petek, 20.01.2017
-8°C | -2°C
sobota, 21.01.2017
-8°C | 0°C
nedelja, 22.01.2017
-8°C | 1°C
ponedeljek, 23.01.2017
-6°C | 4°C
Opozorila
Sreda, 18.1.2017 ob 18h
Do jutri zjutraj bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih dosegala hitrost od 110 do 140 km/h. Jutri čez dan bo počasi slabela, a bodo do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegli hitrost okoli 100 km/h.
-4°C
0°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Praznovanje na Vrzdencu


VERSKE

| |
14.08.2013      17:35
A A

Praznovanje na Vrzdencu


Ob letošnjem žegnanju na Vrzdencu 11. avgusta je bilo še posebej slovesno. Praznovali smo 280. obletnico ustanovitve kuratnega beneficija (trajno ustanovljena cerkvena služba), ki je bil na Vrzdencu ustanovljen 26. aprila 1733, in 170. obletnico rojstva Cankarjeve matere Neže Pivk.


Deli:

V pripravah na praznovanje so letos potekala obsežna obnovitvena dela na cerkvi sv. Kancijana. Junija so dotrajano opečno kritino zamenjali z novim bobrovcem, dopolnila se je ozemljitvena in strelovodna inštalacija, opravila so se tudi slikopleskarska dela na cerkvi in deloma na zvoniku, prebelili so cerkveno ladjo, kor in zakristijo ter prebarvali vsa okna. Obnovili so starinski prt, izdelan verjetno še v času beneficija, in krstni kamen iz 17. stoletja, prvotni krstilnik iz ljubljanske stolnice, ki je bil na Vrzdenec prinesen leta 1733. Izdelali so hidroizolacijo temelja kamna in nov medeninast pokrov. Ob praznikih bo kamnoseško mojstrovino poudarila nova osvetlitev pod korom. Vsa obnovitvena dela so potekala po navodilih zavoda za spomeniško varstvo iz Ljubljane.
Somaševanje in blagoslov obnovitvenih del je ob prisotnosti domačega župnika Janeza Smrekarja in rojaka msgr. Janeza Zupeta vodil stolni dekan, prelat in zlatomašnik Vinko Vegelj. V kulturnem programu ob koncu sv. maše je nastopil slovenski pesnik in igralec Tone Kuntner, ki je predstavil življenje Cankarjeve matere in naše rojakinje Neže Pivk. Po sv. maši je sledilo veselo druženje za cerkvijo. Vsem, ki so kakorkoli prispevali pri obnovi strehe in drugih obnovitvenih delih, s finančnimi sredstvi, lesom ali s prostovoljnimi delom, se odbor za obnovo cerkve na Vrzdencu iskreno zahvaljuje.

 

Evgen Simonišek 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 444
Izšla: 19.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.01.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.