Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 27.04.2017

oblačno
Popoldne bo oblačno in deževno, vmes lahko tudi zagrmi. Najmanj dežja bo na vzhodu ob meji s Hrvaško, kjer bo začelo močneje deževati šele zvečer ali ponoči. Jugozahodni veter bo nekoliko oslabel. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 17, v jugovzhodnih krajih do 21 stopinj C.
12°C | 16°C
petek, 28.04.2017
9°C | 18°C
sobota, 29.04.2017
5°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
4°C | 18°C
ponedeljek, 01.05.2017
5°C | 18°C
Opozorila
Četrtek, 27.4.2017 ob 13h
Do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
12°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Za zdravo telo in duha


ŠPORT, TURIZEM

| |
13.01.2015      1:45
A A

Za zdravo telo in duha


Vrzdenec, 26. december – Okrog 150 pohodnikov se je letos udeležilo tradicionalnega Pohoda po poti Cankarjeve matere ter na ta način zaznamovalo njen osebni praznik ter slovenski državni praznik – dan samostojnosti in enotnosti.


Dolga kolona pohodnikov se je vila po utrjeni poti z Vrzdenca do Vrhnike.
Dolga kolona pohodnikov se je vila po utrjeni poti z Vrzdenca do Vrhnike.
Deli:

Vrzdenec je rojstna vas Cankarjeve matere Neže Pivk ter že šestnajst let zbirališče pohodnikov, ki se vsako leto v organizaciji Društva ljubiteljev narave in običajev Notranjske Vrhnika, Planinskega društva Horjul, Cankarjeve knjižnice Vrhnika, OZVVS Vrhnika - Borovnica, PDV Sever Ljubljana – odbor Vrhnika, Občine Vrhnika, Občine Horjul, KS Ligojna, KS Stara Vrhnika ter Zavoda Ivana Cankarja za kulturo, šport in turizem Vrhnika ob dnevu samostojnosti in enotnosti peš odpravijo z Vrzdenca na Vrhniko. Ob prijetnem druženju spoznajo kulturno in naravno dediščino vasi, ki jih prečkajo, ter v športnem duhu počastijo državni praznik in se spomnijo Nežinega rojstnega dne (29. 12. 1843).

Letos se jih je v njeni rojstni vasi zbralo okrog 150. Udeležence je na Vrzdencu prijazno pozdravil župan Janko Prebil ter jim zaželel prijeten dan in jih povabil k ogledu lokalnih znamenitosti. Mnogi so si z zanimanjem ogledali sobo, ki je posvečena Cankarjevi materi, črno kuhinjo in zbirko harmonik na Železnikovi domačiji ter jaslice in še nedokončano obnovo fresk pri cerkvi sv. Kancijana. Po manjšem okrepčilu, ki so ga pripravili domačini, so pohodniki vzeli pot pod noge. Dolga kolona se je v prijetnem decembrskem jutru vila po utrjeni stezi proti Žažarju, kjer je pohodnike pri Činžarjevih že čakal prvi postanek in kot vsako leto okusna Mojčina ocvirkovka ter kozarec kuhanega vina ali čaja. Med okrepčilom so prisluhnili nekaterim narodnozabavnim vižam domačih glasbenikov, ob njih so nekateri celo zapeli in zaplesali. Potem pa so jo mahnili naprej, skozi vas Žažar, ter se povzpeli na hrib Gradišče, kjer so v lepem vremenu pogled lahko uprli daleč naokoli. Zastava na čelu skupine pohodnikov je nato krenila proti Veliki Ligojni, od koder izhaja Cankarjev rod, proti Stari Vrhniki ter mimo Sv. Trojice in rojstne hiše Ivana Cankarja do končnega cilja, Vrhnike. Tam se je dogodek zaključil s proslavo ob dnevu samostojnosti in enotnosti ter obeležitvijo štefanovega.

 

Nadja Prosen Verbič, foto: NPV

 




0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 448
Izšla: 24.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.04.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.