Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.01.2017

jasno
Ponoči in zjutraj bo na vzhodu in jugu Slovenije še pretežno oblačno, drugod se bo delno zjasnilo. Predvsem v južni Sloveniji bo občasno še rahlo snežilo. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem močna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -8 do -3, v alpskih dolinah do -14, na Primorskem okoli 0 stopinj C.
-8°C | -2°C
sobota, 21.01.2017
-8°C | 0°C
nedelja, 22.01.2017
-8°C | 1°C
ponedeljek, 23.01.2017
-6°C | 4°C
Opozorila
Sreda, 18.1.2017 ob 18h
Do jutri zjutraj bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih dosegala hitrost od 110 do 140 km/h. Jutri čez dan bo počasi slabela, a bodo do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegli hitrost okoli 100 km/h.
-8°C
-2°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Izlet v neznano


ŠPORT

| |
07.10.2016      9:23
A A

Izlet v neznanoDeli:

V nedeljo, 25. septembra, smo se tako kot vsako leto s Planinskim društvom Horjul podali na izlet v neznano. Tokrat nam je vreme glede na zadnja dva  tovrstna izleta še polepšalo prijetno druženje. Podali smo se na Štajersko, v okolico Slovenske Bistrice.  Pohajkovali smo v prijetnem hladu Bistriškega vintgarja, po slikoviti dolini reke Bistrice, si ob poti ogledali rimski kamnolom ter slap Bistriški Šum, ki drsi preko skal v več stopnjah in skupaj meri okrog 20 metrov. Tudi naša družba se je razgovorila, da je bilo kaj … kot voda, ki je brbotala ob poti. Sledil je strm vzpon … udeleženci so kar potihnili … je bilo potrebno moč usmeriti drugam … do Ančnikovega gradišča – naselbine iz 4. st., ki je služila kot pribežališče za domačine iz doline v času preseljevanja narodov. Ohranjen in obnovljen je del obzidja na vrhu te vzpetine nad Jurišno vasjo. So pa tu našli kar nekaj kovaškega orodja, kar priča o tem, da so tu tudi trajno živeli ljudje. Mi pa smo si ravno tam vzeli čas za počitek na poznopoletnem soncu, ki nas je prijetno grelo. Pogled v dolino nam je kot na dlani ponujal Boč, Donačko goro, Ptujsko goro … Po strmi gozdni poti smo se spuščali do avtobusa, ki nas je odpeljal na zasluženo kosilo. V neverjetno domačem ozračju Turistične kmetije Goričan v Gaberniku smo dodobra obnovili moči za še zadnji del izleta – obisk sosednje vasi Kočno pri Polskavi.

Vasica Kočno pri Polskavi je bila trikrat razglašena za najlepšo vas v Sloveniji, nazadnje leta 2006. Ampak še vedno se trudijo za lep izgled kraja … skoraj vsaka domačija lično predstavlja orodje za opravljanje kmečkih del naših prednikov ... stara kovačija, orodje za obdelavo zemlje, stara kuhinja, kangle za mleko, orodje za konjsko vprego … zanimivo, prijetno sprehajanje med domačijami, pokošeno travo, klopmi, modrim nebom in soncem … rumenečim listjem … Nad vasjo v gozdičku pa smo si ogledali še skrit ostanek gradu Gromberg, protimadžarske utrdbe  iz 12. stoletja. Ohranjen oz. obnovljen je del stene stolpa … legenda pravi, da je sem prijahal tujec, ki najel domačine, da so sezidali grad, v katerem je potem živel grof. Ta tujec pa je bil grajski zidar. Ja, ura je tekla kot po maslu … saj veste … ko se človek počuti dobro, čas ni njegov vladar. In prav je tako. Točno po 13 urah smo se varno vrnili v Horjul. Hvala vsem udeležencem … skupaj smo soustvarili resnično prijetno vzdušje.

 

Simona Smrtnik, foto: SS

Planinsko društvo Horjul
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 444
Izšla: 19.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.01.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.