Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 22.02.2017

oblačno
Danes bo zmerno do pretežno oblačno in povečini suho. Spet bo začel pihati jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 12, v vzhodni Sloveniji do 14 stopinj C.
3°C | 10°C
četrtek, 23.02.2017
6°C | 11°C
petek, 24.02.2017
8°C | 10°C
sobota, 25.02.2017
4°C | 9°C
nedelja, 26.02.2017
-3°C | 8°C
Opozorila
Sreda, 22.2.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
10°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Novo pogrebno podjetje


SOSED SOSEDU

| |
15.05.2013      12:30
A A

Novo pogrebno podjetje


Aprila je začelo delovati novo podjetje, ki opravlja pogrebne storitve na območju Občine Horjul in vseh okoliških občin.


Deli:

Časi, v katerih živimo, niso nič kaj spodbudni za ustanavljanje novih podjetij. Potrebni sta torej odločna volja in jasna vizija lastnika podjetja.

Tako je novo poslovno pot začel Marjan Žvokelj iz Podolnice, ki je pred ustanovitvijo lastnega podjetja Lavanda pogrebne storitve opravljal na Gorenjskem, in sicer kar nekaj let. "Pravzaprav me smrt in pogrebi spremljajo že od rane mladosti, saj sem se že v osnovnošolskih letih kot ministrant udeležil več pogrebov, pozneje sem na mnogih prepeval kot pevec, pa tudi kot sosed sem po starih vaških običajih nosil krsto oziroma žaro," o svojih prvih srečanjih s pokojniki nič kaj zadržano pripoveduje sogovornik. "Opravljanje takšnega dela je sicer vse prej kot preprosto. Toda če se s smrtjo srečuješ vsak dan, sčasoma dobiš debelejšo in tršo kožo. Tudi srečanja s pokojnikovimi svojci niso lahka, temveč zahtevajo močnega človeka," pravi. Toda to delo je prav za svojce pokojnika zelo pomembno, saj je smrt nekoga, ki nam je blizu in ga imamo radi, naj bo predvidena ali ne, žalosten, tragičen in pogosto stresen dogodek. Pogrebna služba nam je pri tem v veliko uteho, ker vse potrebno delo oziroma protokol opravi namesto nas. Tako se lahko v miru poslovimo od najbližjega in ga tudi na zadnjo pot pospremimo v popolni zbranosti. Podjetje Lavanda, Marjan Žvokelj, s. p., se ob obisku s svojci z njimi dogovori o vsem potrebnem. Nato poskrbi za nakup krste oziroma žare in cvetja, naročilo pevcev, trobentačev, ozvočenja, uredi dokumentacijo za refundacijo na ZZZS na Žalah ali krajevni skupnosti, dostojno uredi pokojnika, poskrbi za prevoze, za izkop in zasip jame ter se poveže s kamnosekom. Po Žvokljevih besedah je podjetje svojcem pokojnika vselej pripravljeno prisluhniti, ob tem pa ohranja profesionalno držo, saj se zaveda odgovornosti, ki jo nosi. Poleg klasičnih pogrebnih storitev podjetje omogoča tudi diamantni pogreb, ki je nekaj posebnega; pepel pokojnika se dostavi v brusilnico diamantov v Švico, kjer s posebnim postopkom iz pepela pokojnega izdelajo diamant, ki ga je nato mogoče vdelati v prstan oziroma obesek ali pa se shrani zgolj kot diamant v škatlici.

Smrt je za vsakogar neizbežna. Tega se ljudje navadno zavedamo, vendar se je bojimo. Čas bi že bil, da tako smrt kot razmišljanje o smrti in pogrebu prenehata veljati za tabutemo. Vendar je temu še vedno tako, kar dokazuje tudi podatek, da je podjetij, ki opravljajo pogrebne storitve, v Sloveniji dokaj malo. Tudi zato je podjetje Lavanda na dobri poti, saj je še pravi čas prepoznalo poslovno priložnost in se z njo spoprijelo.

 

Nadja Prosen Verbič

foto: Marjan Žvokelj
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 445
Izšla: 30.01.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 22 23 24 25 26 27 28 1 2 3
22.02.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.