Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.01.2017

pretežno jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-4°C | 1°C
petek, 20.01.2017
-8°C | -1°C
sobota, 21.01.2017
-9°C | -1°C
nedelja, 22.01.2017
-9°C | 0°C
ponedeljek, 23.01.2017
-10°C | -1°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 9h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-4°C
1°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Ledeno presenečenje v Županovi jami


TURIZEM, DRUŠTVA, OSTALO

| |
10.01.2015      15:41
A A

Ledeno presenečenje v Županovi jamiDeli:

Letošnja zima, ki je s pravim mrazom in snegom sicer zamujala, je v Županovi jami pri Grosupljem poskrbela za nastanek ledenih kapnikov. Natančneje, pravim kapnikom podobne tvorbe iz ledu (stalagmiti, stalaktiti, slapovi in zavese), ki so najbližji sorodniki ledenih sveč, nastajajo v vhodni dvorani Ledenici. Ker je deloma poledenel tudi dostop, si jih lahko ogledamo le v primerni zimski pohodniški obutvi in s pravo mero pazljivosti.

 

Prozorni in mlečno beli ledeni kapniki – njihova barva in struktura sta povezani z nihanjem temperature in dotokom vode – nastanejo zato, ker voda, ki pronica v jamo, zmrzne v stiku s hladnim zrakom, stenami in tlemi Ledenice. V to dvorano namreč ponoči doteka hladnejši zrak iz zunanjosti in izpodriva toplejšega,  zato bo temperatura v spodnjem delu Ledenice do prve večje spomladanske odjuge ostala pod ničlo. Zaradi snežne odeje nad jamo lahko pričakujemo, da bodo ledeni kapniki nekaj tednov še rasli in se množili. V idealnih razmerah nastanejo v Ledenici velike skupine ledenih stalagmitov, ob stenah pa pravi pravcati ledeni slapovi, ki so posebej lepi v dneh, ko jih skozi jamski vhod obsveti zimsko sonce. Hlad pa se v Ledenici obdrži skozi celo leto, saj temperatura v njej tudi poleti redko preseže štiri stopinje Celzija.

 

Ledenica in njeni zanimivi pojavi so šele prva znamenitost Županove jame, ki leži blizu vasi Velike Lipljene, sedem kilometrov od Grosupljega v smeri proti Turjaku. Pot v jami pelje še skozi šest podzemeljskih dvoran, ki so bogato okrašene s kapniki. V notranjih delih jame vlada stalna temperatura 9,5 °C.

 

Januarja in februarja je jamo mogoče obiskati ob sobotah in nedeljah ob 15. uri, če to dopuščajo vremenske razmere. Obvezna je predhodna najava na 041/407-705. Za skupine najmanj petih obiskovalcev se je mogoče dogovoriti tudi za drug termin.

 

.

Za obisk Županove jame priporočamo pohodno obutev in primerna oblačila. Obisk z vodnikom traja eno uro. Jama leži 8 km JV od Grosuplja v smeri proti Turjaku, na nadmorski višini 410 m. Več o njej najdete na www.zupanovajama.si, inwww.facebook.com/zupanovajama

 

Foto Županova jama 

V prvi dneh novega let so v Ledenici pričeli nastajati ledeni kapniki

 

Damjan Viršek

Županova jama –

turistično in okoljsko društvo Grosuplje
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Grosuplje!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!