Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 22.02.2017

oblačno
Ponoči bo zmerno do pretežno oblačno. Najnižje jutranje temperature bodo od -1 do 4, ob morju 6 stopinj C.
3°C | 10°C
četrtek, 23.02.2017
5°C | 12°C
petek, 24.02.2017
8°C | 10°C
sobota, 25.02.2017
4°C | 9°C
nedelja, 26.02.2017
-2°C | 11°C
Opozorila
Torek, 21.2.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
10°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Ledeno presenečenje v Županovi jami


TURIZEM, DRUŠTVA, OSTALO

| |
10.01.2015      15:41
A A

Ledeno presenečenje v Županovi jamiDeli:

Letošnja zima, ki je s pravim mrazom in snegom sicer zamujala, je v Županovi jami pri Grosupljem poskrbela za nastanek ledenih kapnikov. Natančneje, pravim kapnikom podobne tvorbe iz ledu (stalagmiti, stalaktiti, slapovi in zavese), ki so najbližji sorodniki ledenih sveč, nastajajo v vhodni dvorani Ledenici. Ker je deloma poledenel tudi dostop, si jih lahko ogledamo le v primerni zimski pohodniški obutvi in s pravo mero pazljivosti.

 

Prozorni in mlečno beli ledeni kapniki – njihova barva in struktura sta povezani z nihanjem temperature in dotokom vode – nastanejo zato, ker voda, ki pronica v jamo, zmrzne v stiku s hladnim zrakom, stenami in tlemi Ledenice. V to dvorano namreč ponoči doteka hladnejši zrak iz zunanjosti in izpodriva toplejšega,  zato bo temperatura v spodnjem delu Ledenice do prve večje spomladanske odjuge ostala pod ničlo. Zaradi snežne odeje nad jamo lahko pričakujemo, da bodo ledeni kapniki nekaj tednov še rasli in se množili. V idealnih razmerah nastanejo v Ledenici velike skupine ledenih stalagmitov, ob stenah pa pravi pravcati ledeni slapovi, ki so posebej lepi v dneh, ko jih skozi jamski vhod obsveti zimsko sonce. Hlad pa se v Ledenici obdrži skozi celo leto, saj temperatura v njej tudi poleti redko preseže štiri stopinje Celzija.

 

Ledenica in njeni zanimivi pojavi so šele prva znamenitost Županove jame, ki leži blizu vasi Velike Lipljene, sedem kilometrov od Grosupljega v smeri proti Turjaku. Pot v jami pelje še skozi šest podzemeljskih dvoran, ki so bogato okrašene s kapniki. V notranjih delih jame vlada stalna temperatura 9,5 °C.

 

Januarja in februarja je jamo mogoče obiskati ob sobotah in nedeljah ob 15. uri, če to dopuščajo vremenske razmere. Obvezna je predhodna najava na 041/407-705. Za skupine najmanj petih obiskovalcev se je mogoče dogovoriti tudi za drug termin.

 

.

Za obisk Županove jame priporočamo pohodno obutev in primerna oblačila. Obisk z vodnikom traja eno uro. Jama leži 8 km JV od Grosuplja v smeri proti Turjaku, na nadmorski višini 410 m. Več o njej najdete na www.zupanovajama.si, inwww.facebook.com/zupanovajama

 

Foto Županova jama 

V prvi dneh novega let so v Ledenici pričeli nastajati ledeni kapniki

 

Damjan Viršek

Županova jama –

turistično in okoljsko društvo Grosuplje
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Grosuplje!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!