Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.01.2017

jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-11°C | 0°C
sobota, 19.01.2017
-7°C | -1°C
nedelja, 21.01.2017
-10°C | 0°C
ponedeljek, 22.01.2017
-10°C | 1°C
torek, 23.01.2017
-10°C | 1°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 9h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-11°C
0°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Obveznost plačevanja nadomestila za uporabo ......


NOVICE

| |
05.03.2015      14:53
A A

Obveznost plačevanja nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča – usklajenost podatkov z registrom nepremičninDeli:

Po razveljavitvi Zakona o davku na nepremičnine ostaja nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča (v nadaljnjem besedilu: NUSZ) izvirni prihodek občin.

 

Čeprav dajejo predpisi, ki urejajo NUSZ, občinam precejšnjo avtonomijo glede zajema tega dohodka pa mora v delu, ki se nanaša na fizične lastnosti nepremičnin, temeljiti na podlagah, ki zagotavljajo enakovredno in pošteno obravnavo zavezancev na eni strani, ter posledično čim bolj optimalen zajem prihodkov na drugi strani. V ta namen je Zakon o graditvi objektov (v nadaljnjem besedilu: ZGO-1), ki ureja odmero NUSZ v prehodnem obdobju, določil, da mora občina za namen NUSZ za zazidana zemljišča pridobiti podatke o stavbah in delih stavb iz katastra stavb (katastrske in registrske podatke), pri čemer se v ZGO-1 določeni katastrski podatki štejejo za podatke iz katastra stavb in podatke iz registra nepremičnin. Zakonsko pravilo je torej jasno: za namen odmere NUSZ je treba izhajati iz uradnih evidenc, pri tem pa je treba podatke zajemati ažurno. Predpisi o evidentiranju nepremičnin poleg tega omogočajo, da se v register nepremičnin prevzamejo tudi podatki iz zbirk podatkov samoupravnih lokalnih skupnosti, kar pomeni, da lahko le-te s svojimi podatki še dodatno prispevajo k obsegu, ažurnosti in kakovosti podatkov v registru.

 

Ministrstvo za okolje in prostor in Ministrstvo za finance sta tako na občine naslovila dopis, v katerem občinam svetujejo, da za namen odmere NUSZ že v letu 2015 le-tega obračunajo na podlagi ažurnih podatkov iz uradnih evidenc zemljiškega katastra, katastra stavb oziroma registra nepremičnin. Pri tem ni pomembna le uskladitev podatkov o tehničnih lastnostih in vrsti dejanske rabe stavb in delov stavb, ampak je bistvenega pomena, da začnejo tudi občine pri odmeri NUSZ tega odmerjati vezano na nepremičnino, opredeljeno z uradnim identifikatorjem, kot je nepremičnini določen v uradni evidenci (za zemljišče je to šifra katastrske občine in parcelna številka, za stavbo šifra katastrske občine in številka stavbe in za del stavbe šifra katastrske občine, številka stavbe in številka dela stavbe.

 

Na podlagi tega dopisa smo se odločili, da bomo v letu 2015 dejansko zajeli podatke o velikosti nepremičnin iz podatkov registra nepremičnin. Zaradi tega pozivamo vse zavezance, da v kolikor to še niso, preverijo točnost podatkov v registru nepremičnin. V kolikor podatki niso točni, jih je potrebno čim prej na GURS popraviti, da bo izračun nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča temeljil na točnih podatkih.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Duplek!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.01.2017 | Družabni dogodki
Kartanje in druge družabne igre
21.01.201 | Tečaji in delavnice
Nabiranje zdravilnih zelišč skozi vse leto
23.01.201 | Šport
Telovadba z Bini akademijo
23.01.2017 | Družabni dogodki
Čajanka z gospo Milico Lubej
23.01.2017 | Tečaji in delavnice
Spoznajmo gluhoto in slovenski slikovni jezik
25.01.2017 | Družabni dogodki
Glasbene urice s harmoniko gospe Marije Lavuger
26.01.2017 | Tečaji in delavnice
Ročna dela
20.01.2017 | Družabni dogodki
Kartanje in druge družabne igre
21.01.201 | Tečaji in delavnice
Nabiranje zdravilnih zelišč skozi vse leto
23.01.201 | Šport
Telovadba z Bini akademijo
23.01.2017 | Družabni dogodki
Čajanka z gospo Milico Lubej
23.01.2017 | Tečaji in delavnice
Spoznajmo gluhoto in slovenski slikovni jezik

Bodite prvi pri oddaji mnenja.