Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 16.01.2017

oblačno
Danes bo pretežno oblačno, predvsem v južni in deloma osrednji Sloveniji bo občasno rahlo snežilo. Pihal bo severovzhodnik, na Primorskem zmerna, popoldne in zvečer zmerna do močna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do -1, na Primorskem do 5 stopinj C.
-6°C | -1°C
torek, 17.01.2017
-3°C | -2°C
sreda, 18.01.2017
-5°C | -2°C
četrtek, 19.01.2017
-9°C | -2°C
petek, 20.01.2017
-9°C | -1°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.1.2017 ob 10h
Danes bo na Primorskem sprva pihala zmerna burja, ki se bo popoldne in zvečer krepila in v sunkih dosegala hitrosti od 100 do 120 km/h. Še nekoliko močnejšo burjo pričakujemo v torek in sredo, ko bo v sunkih dosegala hitrost okoli 140 km/h.
-6°C
-1°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Društva

90 let Ivana Fuksa


DOGODKI, DRUŠTVA

| |
15.11.2015      20:26
A A

90 let Ivana FuksaDeli:

 

Konec oktobra je praznoval svoj 90. rojstni dan naš domačin, pilot Ivan Fuks. Tudi tokrat smo se pri njem zbrali predstavniki občine, Rdečega križa, borcev za vrednote NOB in upokojencev. Ob dobri kapljici, ki jo Ivan še sam pridela, in prigrizku je čas ob klepetu kar prehitro mineval.

Ivan je pripovedoval o svojem očetu sedlarju pa mami, ki je bila babica v naših Toplicah. Veliko domačinov je spravila na svet in še vedno se je nekateri spominjamo, kako je s kolesom in na njem obešenim cekarjem hodila k porodnicam na teren. Ker ni bilo babic, je še po vojni delala do svojega 70. leta. Ivanov spomin je odtaval tudi v šolo v Toplicah. Učili so ga učitelji Gregorc, Resman in Krajgerjeva (Šobarjeva). Pravil je, da otroci takrat niso smeli za pusta v maškare. Ker on ni upošteval navodil, si je nadel masko in šel po Toplicah. Ustavil ga je učitelj Resman, mu dvignil masko in ga spoznal. Naslednji dan je bil v šoli kaznovan. Ivan je bil član Sokola in član igralske skupine. Star 14 let se je šel k stricu v Ljubljano učit za kleparja in vodovodnega inštalaterja. Pa je nastopila vojna in Ivan je odšel v partizane. Bil je borec Gorjanskega bataljona, sekretar SKOJ četrtega bataljona Gubčeve brigade in komisar čete za zvezo pri Glavnem štabu Slovenije. Ko je bil na skojevskem tečaju v Kočevskem rogu, so zaslišali brnenje letal in ravno nad njimi se je vnel boj med ameriškimi in nemškimi lovci. Eno od letal je bilo zadeto in se je začelo blago spuščati proti zemlji v smeri Kočevja. Tedaj se je v njem porodila ideja: »Tudi jaz moram postati pilot.« Želja se mu je izpolnila, ko je odšel v Rusijo v pilotsko šolo v Čkalov. Z njim je bil v pilotski šoli tudi Topličan France Šobar. Iz Rusije sta se oba uspešno vrnila s končano šolo za pilota.

Ivanovo delovno mesto je bilo v Cerkljah in Zagrebu. Letal je z jurišnimi letali IL 2. Večkrat je z letalom zaokrožil tudi nad Toplicami in Topličani smo ponosno zrli v nebo in modrovali: "To je pa Fuksov Ivan." Doživel in preživel je dve letalski nesreči.


Tako pripoveduje o drugi, ki se je zgodila julija 1958: »Poleteli smo z letališča Cerklje z nalogo bombardiranja in streljanja v okolico Bihača, kjer smo imeli poligon. Vse je potekalo normalno, a ob vračanju je po preletu Karlovca nekje nad jezerom Črna mlaka začel prekinjati motor letala. Pomislil sem na gorivo, a so mi že sporočili, da se za menoj vali dim. Izključil sem gorivo, da bi preprečil požar in se začel spuščati. Odločil sem se, da zasilno pristanem v nekoliko oddaljeni koruzi, saj so bili pod mano jezero in gozdovi. Pristajalnih koles nisem uporabil, ker bi se pri pristanku prevrnil. Z minimalno hitrostjo sem pristal v koruzi. Ko se je letalo ustavilo, je bilo že iz koruze. Tedaj sem 30 metrov pred sabo zagledal človeka s konjem. Ko sem ga ves začuden vprašal, zakaj se ni umaknil, mi je dejal, da je mislil, da bom ponovno poletel navzgor. O nesreči sem obvestil nadrejene in proti večeru so me prišli z avtom iskat. Vse skupaj se je srečno končalo.«


Oktobra pa ni samo Ivanov rojstni dan. Pred leti je oktobra, po smrti svoje žene, na pokopališču srečal Zalko. Povabila ga je na kostanj in iskrica ljubezni je pri obeh zagorela. Sedaj živita skupaj, večji del v Toplicah, nekaj zimskih mesecev pa v Ljubljani pri Ivanovi hčerki. »Vidiš, pa sem se zopet vrnil v naše Toplice.« Rad se udeležuje različnih dogodkov, proslav, srečanj in izletov v družbi s prijatelji, borci in upokojenci. Še vedno se aktivno udeležuje akcij Društva za ohranjanje partizanskih grobišč v Rogu. Še vozi avto in sam obdeluje svoj vinograd nad Koti pri Soteski. Ivan je vesel človek, vesel, da še živi in še lahko zapleše s svojo Zalko.

 

HELENA MIŠA KULOVEC, Krajevno združenje borcev za vrednote NOB
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dolenjske Toplice!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
16.01.201 | Tečaji in delavnice
KUHARSKA DELAVNICA: POLNIZRNATI IN ZELENJAVNI NJOKI
17.01.201 | Družabni dogodki
Jutranja bralnica
17.01.201 | Šport
TORKOVI POHODI "SPOZNAJMO DOLENJSKO"
17.01.2017 | Kultura
Urica pravljic in ustvarjalna delavnica
21.01.201 | Družabni dogodki
Kmečka tržnica
24.01.201 | Šport
DRUŠTVENI PLANINSKI POHOD
16.01.201 | Tečaji in delavnice
KUHARSKA DELAVNICA: POLNIZRNATI IN ZELENJAVNI NJOKI
17.01.201 | Družabni dogodki
Jutranja bralnica
17.01.201 | Šport
TORKOVI POHODI "SPOZNAJMO DOLENJSKO"
17.01.2017 | Kultura
Urica pravljic in ustvarjalna delavnica
19.01.201 | Tečaji in delavnice
RAZLIKE MED NARAVNIMI IN INDUSTRIJSKIMI KOZMETIČNIMI IZDELKI

Bodite prvi pri oddaji mnenja.