Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 03.12.2016

pretežno oblačno
Danes bo povečini pretežno oblačno, le na severovzhodu bo delno jasno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 2 do 5, na Primorskem do 10 stopinj C.
-3°C | 6°C
nedelja, 04.12.2016
-2°C | 4°C
ponedeljek, 05.12.2016
-2°C | 4°C
torek, 06.12.2016
1°C | 9°C
sreda, 07.12.2016
-2°C | 6°C
Opozorila
Sobota, 3.12.2016 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
-3°C
6°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Informacijski center Kočevski rog


NOVICE

| |
14.11.2016      15:00
A A

Informacijski center Kočevski rog


Vlada RS je ob začetku novembra obiskala območje Jugovzhodne Slovenije. V naši občini je bil v okviru obiska sklenjen dogovor o sodelovanju pri ohranjanju in negovanju naravne in kulturne dediščine Kočevskega roga.


Podpisniki pisma o nameri. (Foto: MKGP)
Podpisniki pisma o nameri. (Foto: MKGP)
Deli:
Župan Občine Dolenjske Toplice Jože Muhič je pred obiskom na vlado naslovil pobudo za obisk ministrice za okolje in prostor Irene Majcen. "Želel sem jo seznaniti s pastmi zakonodaje s področja odvajanja in čiščenja odplak, ki se je v podeželskih občinah izkazala za neživljenjsko. Povzroča velike nepotrebne izdatke," izpostavlja župan. Majcnove k nam ni bilo, obiskala je občino Črnomelj.
Našo občino sta obiskali državni sekretarki na kmetijskem in kulturnem ministrstvu, mag. Tanja Strniša in Damjana Pečnik. Z županom Jožetom Muhičem sta podpisali pismo o nameri o sodelovanju pri ohranjanju in negovanju naravne in kulturne dediščine Kočevskega roga. Objekti se nahajajo na gozdnih zemljiščih v lasti države (in v zelo majhnem deležu v solastništvu zasebnega lastnika), zato je upravljanje zemljišč in objektov na njem prevzela novoustanovljena družba Slovenski državni gozdovi d.o.o. (SIDG). V naravi gre za 46 lesenih barak, kritih s skodlami, ki jih je potrebno obnavljati. Sredstva za obnovo streh je do lanskega leta zagotavljalo Ministrstvo za kulturo preko Dolenjskega muzeja Novo mesto, vendar tak sistem financiranja ni bil ustrezen, ker ministrstvo ni formalni upravljalec teh nepremičnin, zato letos sredstev za obnovo streh ni moglo več dodeliti. Po drugi strani pa je Občina Dolenjske Toplice na MKGP naslovila prošnjo, da bi opridobila v najem Lukov dom, v katerem želi urediti vstopno informacijsko točko za Kočevski rog. Ministrstvi in občina so se zato dogovorili, da bo v bodoče za vzdrževanje lesenih objektov skrbel SIDG, obnova bo potekala po načrtih, ki jih bo pripravil Zavod za varstvo kulturne dediščine. Kulturno ministrstvo bo še naprej zagotavljalo sredstva za vodiča in oskrbnika muzejske zbirke. Obe ministrstvi se tudi strinjata, da se ugodi prošnji Občine Dolenjske Toplice in se ji omogoči najem ali brezplačna uporaba Lukovega doma, v katerem lahko uredi informacijsko točko za Kočevski rog.
"Zadovoljna sem, da se je našla rešitev za vzdrževanje objektov Baze 20 in bolnišnic, ki so pomemben del naše zgodovine in eden od gradnikov slovenske državnosti. Hkrati je zadolžitev SIDG za vzdrževanje teh objektov in skrb za naravno dediščino skladna s poslanstvom novega državnega gozdnega podjetja, ki ima sedež v bližnjem Kočevju in ki mora biti družbeno odgovorno. Dogovor bo treba izvesti čimprej, saj je nekaj streh potrebnih takojšnje obnove. Poleg Baze 20 in partizanskih bolnišnic ima Kočevski rog še številna druga obeležja, vojna in povojna grobišča, opuščene kočevarske vasi, nekdanjo žago ter bogato naravno dediščino, kar tvori nabor zanimivosti, ki so lahko pomembna dopolnitev turistične ponudbe tudi za našo občino, zato je pridobitev Lukovega doma za občino in druge deležnike priložnost, da se kulturna in naravna dediščina Roga predstavita in približata širši javnosti," je zadovoljstvo po podpisu pisma o nameri izrazila mag. Tanja Strniša.


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dolenjske Toplice!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
December 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
03.12.201 | Turizem
Kmečka tržnica
03.12.2016 | Turizem
Prižig prazničnih lučk z Neisho
06.12.201 | Šport
LAŽJI DRUŠTVENI POHOD
06.12.2016 | Družabni dogodki
Otvoritev razstave Jurija Kobeta
10.12.201 | Turizem
Kmečka tržnica
11.12.2016 | Turizem
Večer ljudskega petja
03.12.201 | Turizem
Kmečka tržnica
03.12.2016 | Turizem
Prižig prazničnih lučk z Neisho
06.12.201 | Šport
LAŽJI DRUŠTVENI POHOD
06.12.2016 | Družabni dogodki
Otvoritev razstave Jurija Kobeta
07.12.201 | Šport
vsako sredo - TRENING V STRELJANJU Z ZRAČNO PUŠKO

Bodite prvi pri oddaji mnenja.