Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.01.2017

oblačno
Popoldne bo pretežno oblačno. Predvsem ponekod v južni Sloveniji bo občasno rahlo snežilo. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem močna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 3, na Primorskem do 4 stopinje C.
-5°C | 0°C
sreda, 18.01.2017
-6°C | -1°C
četrtek, 19.01.2017
-5°C | 0°C
petek, 20.01.2017
-6°C | 0°C
sobota, 21.01.2017
-7°C | 0°C
Opozorila
Torek, 17.1.2017 ob 12h
V torek in sredo bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih dosegala hitrost 110 do 140 km/h. V četrtek bo burja slabela.
-5°C
0°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Po zelenih tratah planine Deska in Vodotočne


ŠPORT

| |
27.07.2015      9:00
A A

Po zelenih tratah planine Deska in Vodotočne


Misel, da poznamo slovenske gore, včasih zavede. Še vedno najdemo kraje, za katere smo prvič slišali. Pritegnejo nas tudi zaradi svojih imen, ki kažejo izrazito slovansko poreklo. Taki sta imeni planine Deska in Vodotočne, za katero se najdejo imena: Vodotočne, Vodotočnik in Vodotočna. Jezikovna pravila določajo, da je pravilno tisto, kar se je v skupnosti prenašalo iz roda v rod, kar živi med domačini. To je v našem primeru Vodotočne.


Deli:

Silno lep, z mehko travo porasel svet z majhnim jezercem, imenovanim tudi Vodotočno jezero, pod planino Deska leži nad Lučami, v sosedstvu Ojstrice, ki se kot slikarsko ozadje skalnato in vitko dviguje v nebo. Planinci PD Blagajana so se tja napotili v soboto, 18. julija. Bil je čas rož, ki so nas tako rekoč z vsemi barvami spremljale na poti. Od zlatorumenih sončkov, nežno vijoličastih klinčkov in njim podobnemu drobnocvetnemu vrbovcu, Zoisove zvončice in planinskega maka do turobno, skoraj črne preobjedi. Pot nas je vodila ob robu planote, kjer je pred leti divjal požar. Narava je velika zdravnica ne samo človeku, tudi sama sebi. Zacelila je rano, le gole suhe veje posameznih macesnov še strmijo v nebo in spominjajo na še bolj veselo zeleno razkošje. Ob robu kamnite steze so se rdečile gozdne jagode, borovje je bilo pa čisto prazno. Mar je premalo čebel? Majhno jezerce, ki spominja na srce, je vidno v dolini z vrha planine Deska. Samo ime s pridevnikom vodotočen morda skriva zagonetno potegavščino geološke vrste. Če imamo vodotočne kraške jame, ki so po Slovarju slovenskega knjižnega jezika kraške jame s potokom, z reko, kaj neki bi potem bilo vodotočno jezero. Je to presihajoče jezero v gorah? O vsem tem smo razmišljali, ko smo pohajali po prostranih z ruševjem pokritih planinskih tratah. Različni so razlogi, zakaj se človek poganja v ta samotni svet. Ženski svet zagotovo med drugim vabijo tudi rože. Te včasih popijejo breme, ki se prinese iz doline. Pa tudi tisti pogledi, ki sežejo do daljnih dalj. Človek bi želel, da bi tudi dlje. A kljub vsej njegovi moči mu to ni dano. Nemirne duše iščejo mir v tem, od koder izvirajo. V prvobitnosti narave.
Milka Bokal
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 444
Izšla: 19.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.01.2017
Danes ni dogodkov.
21.01.2017 | Kultura
Butelj za večerjo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.