Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 27.03.2017

jasno
Danes bo pretežno jasno. Na Primorskem bo pihala šibka burja, ponekod drugod pa vzhodnik ali jugovzhodnik. Proti večeru bo veter ponehal. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 16, na Primorskem do 19 stopinj C.
0°C | 15°C
torek, 28.03.2017
1°C | 20°C
sreda, 29.03.2017
3°C | 23°C
četrtek, 30.03.2017
6°C | 22°C
petek, 31.03.2017
6°C | 23°C
Opozorila
Ponedeljek, 27.3.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
15°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Pionirsko delo ribičev


ŠPORT

| |
11.02.2014      9:20
A A

Pionirsko delo ribičev


Ribiči Ribiške družine Dolomiti (RdD) so po postopku "drstnih jamic" vložili v reko Gradaščico oplojene ikre (jajčeca) potočne postrvi. Posledice tega za ribiče RdD pionirskega poskusa bodo vidne že spomladi, ko se bodo iz iker izvalile mlade pikčaste lepotice.


Drstno jamico so zavarovali s posebno cevjo, v kateri se je voda umirila, preden so vložili ikre in jih pokrili s prodom.
Drstno jamico so zavarovali s posebno cevjo, v kateri se je voda umirila, preden so vložili ikre in jih pokrili s prodom...
Deli:

Za ribiče vlaganje rib v ribolovne vode pravzaprav ni nič nenavadnega, saj spada v njihovo osnovno dejavnost oziroma poslanstvo, ki med drugim vključuje skrb za vodni živelj, predvsem ribe. To počno vsako leto v skladu z ribiško-gojitvenim načrtom, ki določa dinamiko vlaganja v posamezne ribolovne in gojitvene vode. Poleg Gradaščice upravlja RdD še Malo vodo, Božno in Horjulko.

Predzadnji četrtek v januarju pa je bil za ribiče RdD prav poseben dan. Prvič do tedaj so v reko Gradaščico namesto odraslih potočnih postrvi vložili kar njihove ikre. Po postopku "drstnih jamic", ki so ga razvili dr. Dušan Jesenšek, dr. vet., in ribogojci Ribiške družine Tolmin (tam so se že pokazali dobri rezultati pri vzreji znamenite soške postrvi), so jih ribiči vložili nekaj sto.

V grobem gre pri tem postopku za posnemanje naravnega razmnoževanja rib (drst), le da namesto mame postrvi v tem delu nastopijo ribiči, ki v rečno dno najprej izkopljejo t. i. drstno jamico, vanjo položijo ikre potočne postrvi, pridobljene v ribogojnici, in jih nežno zagrnejo najprej s finim prodom, potem pa še z večjimi prodniki. Prednost tega postopka pred drugimi je v tem, da se ribice izvalijo in rastejo v istem okolju in niso podvržene stresu, ki ga povzročajo odlov v gojitvenih potokih, transport in vlaganje odraslih rib v povsem novo okolje. S tem se preživetje ribic poveča na 20 do 25 %, kar je precej več kot pri standardnih postopkih, pravijo ribiči RdD in upajo, da se bo postopek dobro obnesel tudi v Gradaščici. Prvi rezultati bodo vidni že na pomlad, ko bomo lahko opazovali drobne potočnice, kako se skrivajo v plitvinah in v zavetju vodnih rastlin.

Ribjim mamam, tistim pravim in tistim nadomestnim (RdD), želimo pri tem pionirskem poskusu veliko uspeha. Mladim ribicam pa poleg tega še obilo čiste vode.

Besedilo in fotografije: Lenart Levičar Bahtijari
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 447
Izšla: 27.03.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.