Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 27.03.2017

jasno
Ponoči bo pretežno jasno. Burja na Primorskem bo oslabela. Najnižje jutranje temperature bodo od -6 do 0, na Primorskem od -1 do 6 stopinj C.
0°C | 15°C
torek, 28.03.2017
0°C | 21°C
sreda, 29.03.2017
2°C | 23°C
četrtek, 30.03.2017
5°C | 20°C
petek, 31.03.2017
6°C | 23°C
Opozorila
Nedelja, 26.3.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
15°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Volja do sprememb


SOSED SOSEDU

| |
17.06.2016      9:02
A A

Volja do sprememb


Zadnjič sem sodeloval v neki pogovorni oddaji o krivcih za bančno luknjo, kjer so s svojim glasovanjem sodelovali tudi gledalci. Vprašanje se je glasilo: ali bodo krivci za bančno luknjo sploh kdaj odgovarjali. Pa rezultat? 92 % jih meni, da ne.


Deli:

Kdo se lahko najbolj razveseli takšnega javnega mnenja? Krivci za bančno luknjo. In pa organi pregona ter sodstvo. Zakaj? Prvi zato, ker se v javnosti ustvarja splošna klima, da odkrivanje in kaznovanje bančne kriminalitete ni prioriteta. Drugi pa zato, ker jih za relativno lagodno ukvarjanje s pregonom bančne kriminalitete nihče ne bo klical na odgovornost. Pa četudi na koncu ne bo nihče obsojen. V družbi, kjer velja splošno prepričanje, da se odgovornih tako ali tako ne bo poiskalo, se tudi tisti, ki so plačani in poklicani za takšne preiskave, ne pretegnejo. Zato, ker od njih nihče tega zares ne pričakuje. Ker jim mediji in javnost ne dihajo za ovratnik in ne sprašujejo nenehno, kako napreduje pregon. In to je narobe. To je znak, da družba postaja apatična, da ljudje ne zaupajo več v delovanje pravne države. V sodobni, razmišljujoči in  aktivni družbi bi bil odgovor ravno obraten. Večina bi verjela, da bodo krivce polovili. Mediji bi podrobno spremljali dogajanje v zvezi s preiskovanjem bančne kriminalitete. Že zato, ker bi tako želeli njihovi bralci, gledalci, poslušalci. Vsako zamujanje v preiskavi bi vzbudilo ogorčenje javnosti, direktor NPU bi moral v studiu pojasnjevati, zakaj napredujejo tako počasi, tožilci pa bi javno okrcali uprave bank, ki ne bi želele sodelovati z organi pregona. In ko bi sodnik odločil, da podelitev 8 milijonskega kredita brez zavarovanja mimo internih pravil banke ni kaznivo dejanje, bi se upravičeno v medijih pogovarjali o vprašanju integritete sodnikov in soočali mnenja ter mednarodne primerjave o učinkovitosti našega sodstva. V takšnem vzdušju bi krivce prej ali slej posedli za zapahe. Tudi zato, ker je epilog sodnih preiskav s področja bančne kriminalitete vprašanje, na katerem sodstvo ostane ali pade. Splošno vzdušje v družbi je morda pomembnejše, kot si predstavljamo. Apatični državljani, ki ne zahtevajo sprememb, so voda na mlin tistih, ki ne želijo ničesar spremeniti v državi. Brez sprememb ne bo izboljšanja, brez volje in glasnega zahtevanja ukrepov pa ne bo sprememb. Če kdo ne verjame, naj pomisli na nogomet in oceni, kakšen vpliv na igro izbrane vrste ima čemerna in molčeča ali pa glasna in energična navijaška publika, oborožena z zastavami in drugimi simboli! Kjer je volja, je tudi pot. In volja je – volja ljudi …
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 446
Izšla: 27.02.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.