Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 22.10.2016

delno oblačno
Ponoči se bo zjasnilo. Po nižinah v notranjosti Slovenije bo nastala megla. Šibka burja na Primorskem bo ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od -1 do 3, v alpskih dolinah do -4, ob morju okoli 8 stopinj C.
3°C | 12°C
nedelja, 23.10.2016
4°C | 13°C
ponedeljek, 24.10.2016
6°C | 17°C
torek, 25.10.2016
11°C | 18°C
sreda, 26.10.2016
13°C | 14°C
Opozorila
Petek, 21.10.2016 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
12°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Razvozlano ozadje fotografije veselega ......


SOSED SOSEDU

| |
10.04.2013      9:35
A A

Razvozlano ozadje fotografije veselega sprevoda, objavljene v Domačih krajih


Seliškarjeva mama – Marija Kožuh iz Dolenje vasi hrani fotografijo, ki spominja na odkritje plošče škofu Jakobu Trobcu (1838–1921) na Logu pri Polhovem Gradcu.


Odkritje spominske plošče Jakobu Trobcu, škofu v St. Cloudu v ameriški državi Minnesota, leta 1938
Odkritje spominske plošče Jakobu Trobcu, škofu v St. Cloudu v ameriški državi Minnesota, leta 1938
Deli:

Stoletnico rojstva velikega rojaka, ki je v St. Cloudu v ameriški državi Minnesota postal škof, so namreč proslavili tako, da so na škofovi rojstni hiši odkrili spominsko ploščo. (Na fotografiji je plošča še pokrita.) V skupini moških in žensk v narodnih nošah Seliškarjeva mama prepozna Francko Pratkarjevo, Guglovega Jaka, ki je bil nekaj časa organist v pograjski cerkvi, Mežnarjevo Mici, Freškovcovo Mici in Rantarjevo Ivanko; sama pa je na fotografiji tik pod zastavico. Na slovesnosti je govoril Lebnov Tone, profesor Anton Koritnik z Briš, ki je bil od leta 1908 do 1933, torej 25 let, ravnatelj škofovih zavodov v Šentvidu, ploščo pa je odkril škof Rožman. Seliškarjeva mama je povedala tudi, da so bili poleg škofa v Ameriki še trije duhovniki iz Guglove rodbine. (Pa tudi en Seliškarjev sorodnik.) Bili so nečaki škofa Jakoba Trobca.

Fotografija veselega sprevoda, objavljena v prvi številki Domačih krajev, je bila posneta prav ob tej priložnosti, ob stoletnici rojstva Jakoba Trobca. Sprevod je krenil iz Polhovega Gradca, šel mimo Dvora in se ustavil pri Guglovi hiši na Logu. Tega se spominja tudi Ivo Belec, Repcov iz Babne Gore, ki je celo na posnetku, le bolj zadaj, zato ga ni opaziti. Pravi, da je ob sprevodu lilo kot iz škafa. Kako so o tem pisali tedanji časopisi in kaj so v Polhovem Gradcu takrat še pridobili, pa bomo brali v naslednji številki Našega časopisa.

 

Milka Bokal

 

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 441
Izšla: 26.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2016
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.