Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 09.12.2016

jasno
Ponoči bo deloma jasno. Ponekod po nižinah ter ob morju bo megleno. V višje ležečih krajih se bo krepil zahodni veter, ki pa bo le redkokje segel do nižin. Najnižje jutranje temperature bodo od -6 do 0, ob morju okoli 4 stopinje C.
-3°C | 6°C
sobota, 10.12.2016
-5°C | 7°C
nedelja, 11.12.2016
-2°C | 8°C
ponedeljek, 12.12.2016
0°C | 5°C
torek, 13.12.2016
-2°C | 1°C
Opozorila
Četrtek, 8.12.2016 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
-3°C
6°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Poslikava na hlevu domačije Pri Lesnikov'c na ......


SOSED SOSEDU

| |
15.06.2016      8:39
A A

Poslikava na hlevu domačije Pri Lesnikov'c na SetniciDeli:

Življenje na deželi in s tem tudi kmečko gospodarjenje se je v zadnjih desetletjih temeljito spremenilo. Kmečke vozove so že pred časom zamenjale nakladalke, zdaj pa tudi te že samevajo v praznih kozolcih, ki prav tako izgubljajo nekdanjo vlogo pri sušenju in shranjevanju sena. Vse to so nadomestile bale, velike bele gmote, ki okolico domov po svoje zaznamujejo. Zagotovo gre tek časa v nedogled in ga ne moremo zaustaviti. A spomini na pretekle čase nam utrjujejo samozavest in ohranjajo sporočilo o življenju naših dedov. Vrsta takih spominov je tudi del poslikave na domovih. Na Setnici 1, na domačijo Cankar, po domače Pri Lesnikov'c, je Janez Plestenjak pred nekaj leti narisal kmečki prizor z vozom in volovsko vprego. V polno naložen voz, ki je povezan z žrdjo, sta vprežena dva vola. Suhljat moški pazi, da se mu vola ne izmakneta, pri čemer mu pomaga tudi šiba, ki jo drži v roki. V ozadju se dviga Grmada; bele pečine slikovito ponazarjajo njeno podobo. Mama se spominja, da so vole imeli pri vseh hišah na Setnici. V misli se ji vplete dogodek, ko so voz, naložen s senom, izpod Grmade komaj pripeljali domov, potem pa se je začelo hudo neurje. La malo je manjkalo pa bi se zvrnil. Poslikava je bila narejena na pločevino, potem pa pritrjena na steno, ki gleda proti jugu. Slika lepo dopolnjuje zunanjo steno hleva in priča o preteklosti doma ter Setnice.

 

Milka Bokal

 

 

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 443/2
Izšla: 28.11.2016

Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.