Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.04.2017

pretežno oblačno
Danes bo v vzhodnih krajih občasno še nekaj sonca, drugod pa bo večinoma oblačno. Zjutraj bo občasno deževalo na širšem območju Julijskih Alp ter ponekod na Notranjskem in Kočevskem, čez dan se bodo padavine krepile in se občasno pojavljale še ponekod v osrednjih krajih in na severu do Koroške. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ob morju jugo. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 19, v vzhodnih krajih do 22 stopinj C.
11°C | 17°C
četrtek, 27.04.2017
12°C | 16°C
petek, 28.04.2017
11°C | 17°C
sobota, 29.04.2017
5°C | 15°C
nedelja, 30.04.2017
4°C | 20°C
Opozorila
Sreda, 26.4.2017 ob 9h
Od danes do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes in jutri zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
11°C
17°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Obiskali smo Gorenjsko


SOSED SOSEDU

| |
14.05.2014      8:29
A A

Obiskali smo Gorenjsko


Člani DU Dobrova smo se odpravili v Cerklje. Tam nas je sprejela vodička in nas popeljala po kraju. V listinah se Cerklje prvič omenjajo sredi 12. stoletja kot Trnovlje, s sedanjim imenom pa po letu 1939.


V Velesovem
V Velesovem
Deli:

Kraj je razpet med ravnino barvitih polj in razgibanimi hribi, je pravi park raznolikih, naravnih in geografskih značilnosti alpskega gorskega in nižinskega sveta, z bogato kulturno dediščino. Ogledali smo si park uglednih krajanov, baročno cerkev Marijinega vnebovzetja, Hribarjevo vilo, kapelo Jožeta Plečnika ter muzej v Petrovčevi hiši – prav te dni je bila na ogled razstava pirhov in klekljarskih izdelkov. Po ogledu kraja smo se odpeljali na grad Strmol. Je eden najstarejših v celoti ohranjenih pričevalcev preteklega časa. Ima več kot sedemstoletno zgodovino, ki nam jo je opisala grajska gospodinja Irena. Pot smo nadaljevali na ogled parka Brdo. Sprejel nas je vodič in nam razkazal del parka, Zoisovo pristavo, hišo za konjarje, grad Brdo, jezera, Titovo brunarico, čebelnjak, oba drevoreda in kongresni center. Po ogledu pa smo se z avtobusom odpeljali v kraj Velesovo. Ogledali smo si cerkev Marijinega oznanjenja in samostan Adergas. V nekoč samostanski, danes pa župnijski cerkvi Marijinega oznanjenja nas je sprejel župnik Lojze Kalan in nam predstavil njeno zgodovino. Leta 1238 so v kraj prišle nemško govoreče nune plemiških rodbin iz okolice Dunaja. Bogati samostan so večkrat napadli Turki in ga leta 1471 porušili; danes je vidnih le še nekaj ruševin. Nune so se ob napadih skrivale v bližnjem gozdu, po turških vpadih pa sta bila cerkev in samostan zgrajena na novo. Samostan hrani bogato dediščino slik in najstarejši Marijin kip na Slovenskem, pod cerkvijo pa so grobnice, v katerih je pokopanih nekaj sester in dva duhovnika. Več grobov oziroma katakomb je zaradi razpusta samostana ostalo praznih. Cerkev hrani tudi kip Marije, ki ga oblačijo. Obleke za kip se menjajo glede na čas cerkvenega leta in praznike. Tako je samostanska cerkev postala božjepotno središče za vso Gorenjsko in druge pokrajine. Velja rek: "Kdor ne more na Višarje, naj se poda k Mariji na Velesovo." V samostanu so danes župnišče in prostori za duhovne vaje, razna srečanja mladine in drugih skupin.

Po prijetnem kramljanju smo se od župnika poslovili ter se peš odpravili do Vodnikove domačije, kjer so nam pripravili pozno kosilo. Domov smo se vrnili v večernih urah.

 

Za DU Anica Tomšič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 448
Izšla: 24.04.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.