Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.04.2017

oblačno
Ponoči se bo na Primorskem od zahoda oblačnost povečala. Drugod bo spremenljivo do pretežno oblačno. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 6, na Primorskem do 8 stopinj C.
6°C | 13°C
torek, 25.04.2017
10°C | 18°C
sreda, 26.04.2017
11°C | 19°C
četrtek, 27.04.2017
11°C | 16°C
petek, 28.04.2017
6°C | 12°C
Opozorila
Nedelja, 23.4.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Občinski svet pogumno sprejel proračun za ......


SOSED SOSEDU

| |
20.03.2015      8:25
A A

Občinski svet pogumno sprejel proračun za leto 2015 in povišal vrednost točke NUSZ


Nova sestava občinskega sveta je v prvih mesecih svojega mandata oblikovala delovna telesa in se lotila svojih prvih nalog. Kar hitro smo predstavniki manjših svetniških skupin ugotovili, da seje občinskega sveta niso namenjene odprtim in konstruktivnim razpravam, ampak bolj ali manj potrjevanju predlogov, ki jih pripravita župan in občinska uprava. Izvoljeno razmerje moči je oblikovalo učinkovit glasovalni aparat, ki ne pripelje vedno do najboljših rešitev.


Deli:

Na 3. redni seji smo dobili na mizo predlog o dvigu vrednosti točke nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča v naši občini. Kar 5 let je občinski proračun zdržal ob obstoječi višini te dajatve, zdaj pa so svetniki v veliki večini pritrdili županovemu mnenju, da občani v tem času zaslužimo toliko, da lahko v občinsko blagajno prispevamo 10 % večje nadomestilo. S tem predlogom se sama nikakor nisem mogla strinjati, saj ocenjujem, da smo tako podjetja kot tudi fizične osebe zdaj davčno že tako preobremenjeni, in to vpliva na kupno moč in razvoj, ki sta nujna za pravi izhod iz krize.

Na isti seji smo se seznanili tudi s predlogom proračuna občine za leto 2015, ki je vsaj zame predstavljal pravo presenečenje. Številka, ki predstavlja načrt odhodkov za to leto, je bila za več kot 50 % večja od ocenjene porabe v letu 2014 oz. kar za 73 % večja, kot je bila realizacija odhodkov v letu 2013. Podrobnejši vpogled je prinesel novo nerazrešeno uganko, saj je v predlogu upoštevano novo zadolževanje občine za 1,5 mio. EUR, kar je maksimalni dovoljeni letni znesek za našo občino. Župan je zadolžitev pojasnil z investicijo v novi Poslovni center na Dobrovi. Nujnost izvedbe te investicije seveda takšno načrtovanje lahko tudi upraviči, a podatki v predlogu proračuna tega ne potrjujejo – vsaj ne v celoti. Med načrtovanimi investicijskimi odhodki je namreč za namene investicije v Poslovni center na Dobrovi prikazanih le slabih 340.000 EUR, preostali znesek zadolževanja, dobrih 1,1 milijona evrov, pa smo lepo razdelili med preostale odhodke. Ti so s pomočjo »dodatne finančne injekcije« lahko tudi precej višji kakor v preteklosti. Tako smo brez večjih težav lahko povečali predvideni znesek tekočih odhodkov občine, glede na ocenjeno leto prej za 6 % oz. kar za 28 % glede na leto 2013. Znotraj tega po mojem mnenju nikakor ni zanemarljiv podatek, da je v letu 2015 ponovno predvideno povečanje števila zaposlenih, in to kar za 2, kar nikakor ni v skladu s trendi v javni upravi v tem obdobju. In tudi ni zanemarljivo, da smo zaradi »varčevanja« zmanjšali subvencije ter druge oblike podpor gospodarstvu, kmetijstvu in turizmu. Da ima zgodba še manj občutka za realnost trenutka, v katerem smo, je podano zagotovilo župana, da zadolževanja ne bo, v kolikor ne bo realizacije investicije v Poslovni center na Dobrovi.

Da takšnega predloga proračuna nisem mogla sprejeti, vam verjetno ni treba posebej razlagati. Kljub temu je bil na 4. redni seji sprejet z veliko večino, in le upamo lahko, da zaradi nejasnih virov, na katerih temeljijo ocenjeni odhodki, ne bodo ostale nerealizirane najnujnejše zadeve.

Na večje razumevanje s strani župana in ostalih občinskih svetnikov čakam tudi s predlogom o uvrstitvi točke dnevnega reda, ob kateri bomo razjasnili dejstva in poiskali bolj gotove rešitve za gradnjo novega centra na Dobrovi. Tu bom predlagala javno razpravo na to temo, saj je do zdaj ni bilo, prepričana pa sem, da jo ob tako pomembnem projektu za ta kraj potrebujemo. Upam, da v tem dobim ustrezno podporo. Ne nazadnje so seje občinskega sveta javne in bosta večkrat dobrodošla tudi vaše mnenje in podpora.

                                                                                                  Za svetniško skupino SLS

                                                                                                          Andreja Grabner 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 447
Izšla: 27.03.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.