Logo MojaObčina.si
DANES
12°C
8°C
JUTRI
19°C
7°C
Oceni objavo

Dodatek za nadljudi …

Verjetno ga ni Slovenca, ki se ne bi zgražal nad afero akademske elite o izplačilih dodatkov za pripravljenost. No, razen tistih nekaj sto, ki je te dodatke prejemalo …
Spomnimo, 2012 je bilo leto, ko je Janševa vlada zaradi težkih finančnih razmer v državi sprejela t.i. ZUJF (Zakon za uravnoteženje javnih financ) in zapovedala varčevanje v javnem sektorju. No, akademska elita se je temu očitno prilagodila na "kreativen" (beri: nezakonit) način in si, medtem ko so ostali varčevali, s pomočjo "dodatka na pripravljenost" celo zvišala svoje plače. Človek se sprašuje, kako je možno, da se o takšnem nezakonitem ravnanju javno spregovori šele tri leta po kršitvi zakona? Odziv uradne politike, predsednika vlade in Univerze v Ljubljani pa tako ali tako spada v rubriko "saj ni res, pa je".

Pa poglejmo. Aktualni finančni minister Mramor je v odzivu na afero dejal, da ni imel razloga, da ne bi verjel v pravno mnenje, da je imela ekonomska fakulteta ustrezno pravno podlago za izplačilo dodatka. Hm, ne preveč prepričljivo. Zakaj? On je bil namreč tedaj tisti, ki je vodil fakulteto, in on je bil tudi tisti, ki je naročil (prav takšno) pravno mnenje. Za plačana pravna mnenja pa vemo, kako se jih pridobiva – plačnik naroči mnenje pri tistem, ki mu bo pritrdil. Univerza v Ljubljani, ki jo vodi nekdanji minister SD Svetlik, prav tako ne bo ukrepala zoper fakultete, saj je šlo zgolj za napako. 

Pa moralno etični predsednik vlade? »Šlo je za neko interpretacijo zakona, v katero so tedaj verjeli. Vsekakor pa to ni razlog, da bi razmišljal o hujši sankciji zoper ministra.« No, pa imamo novo interpretacijo pravne države. Če je nekaj nezakonito, a hkrati v nekem trenutku močno verjameš, da imaš prav, se ne sekiraj. Četudi se kasneje izkaže, da si v bistvu s svojo odločitvijo kršil zakone, bo predsednik vlade rekel, da je šlo zgolj za neljubo napako, in stvar bo rešena! No, če ravno poznaš predsednika vlade … 
Ob tem odzivu premierja Cerarja ne moremo mimo preobrazbe, ki jo je omenjeni doživel v samo letu in pol vladavine. Poglejmo, kaj je Cerar konec leta 2013 zapisal v svoji kolumni z naslovom Družba (brez) sramu in krivde: »Verjetno bomo Slovenci kmalu tudi v tem pogledu prišli na svetovni zemljevid kot posebneži. Na mednarodni ravni smo se doslej že večkrat izkazali kot država brez hrbtenice (le kje so se izgubili naši nekoč tako načelni in pogumni vodilni osamosvojitelji?), nadalje kot izrazito koruptivna država ter ne nazadnje kot država, v kateri sprememba vlade ne prinaša nobene spremembe, med drugim tudi ne glede dopuščanja kraje in laži. Če bomo še dolgo nadaljevali v smeri, v katero se gibljemo sedaj, se bomo na svetovni zemljevid kmalu vpisali tudi kot družba brez sramu in krivde.« Ali ni njegov odziv na novo akademsko afero prav poosebljeni tekst njegove tedanje kolumne? Ta se je zaključila takole: »Gre pač za t.i. neuvrščene posameznike ali t.i. nadljudi, ki so onkraj dobrega in zla. Za takšne, ki to filozofijo (ki je seveda niti ne poznajo) proizvajajo in udejanjajo na čisto svoj, degeneriran način. Predvsem tako, da so globoko prepričani, da jim pripada pravica, da svojevoljno eksperimentirajo z družbo in se hkrati delajo norca iz sodržavljanov in prihodnjih generacij.«

In kaj bi moral biti nauk te zgodbe? Da bi dodatek, ki je bil po mnenju njihovih izumiteljev takrat "najcenejši", moral biti na koncu zanje najdražji. Da bi torej izgubili položaj, ki ga imajo. Šele takrat, ko bodo v Sloveniji posledice takšnih ravnanj dražje, kot so kratkoročni dobički, bodo ljudje na položajih raje petkrat premislili, preden bodo ponovno "kreativni" – na tuj račun in za svoj žep.

Oglejte si tudi