Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.10.2016

oblačno
Danes bo na severovzhodu večinoma sončno. Drugod bo bolj oblačno, v zahodni in ponekod v osrednji Sloveniji bo občasno rahlo deževalo ali rosilo. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 14 do 20 stopinj C.
10°C | 15°C
torek, 25.10.2016
14°C | 20°C
sreda, 26.10.2016
14°C | 14°C
četrtek, 27.10.2016
7°C | 14°C
petek, 28.10.2016
3°C | 14°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.10.2016 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
15°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Davčna oaza proti "bančni oazi"


SOSED SOSEDU

| |
11.04.2016      10:58
A A

Davčna oaza proti "bančni oazi"


V zadnjem času smo bili priča "spektakularnim" razkritjem poslovanja panamske odvetniške družbe Mossack Fonseca. Konzorcij skoraj 300 novinarjev, ki je s pomočjo žvižgača prišel do podatkov, je razkril seznam uporabnikov davčnih oaz.


Deli:

Do tod vse prav. Treba je pozdraviti tako delo tistega, ki je seznam spravil iz podjetja, kot delo novinarjev, ki so seznanili javnost. Upam, da pri objavi imen niso bili selektivni. Od tod naprej, ko zgodba pride na domači prag, pa smo lahko bolj kritični. Toliko medijskega pompa, da se en teden medijsko stiska v kot Dejana Zavca, je pa res malce pretirano, se vam ne zdi? Naslovnice časopisov, prve novice v oddajah, pogovorne oddaje, vse to o t.i. panamskih papirjih, pa se je v mreže ujel samo – Dejan Zavec. Dejan je najboljši slovenski boksar. Bil je svetovni prvak. Do svoje kariere se je dobesedno priboksal – z lastnimi pestmi. Ni bil nikoli "dokapitaliziran", ni dobival državne pomoči, prav tako ni prejel nobene nepovratne subvencije od države. Pa je bil vendar cel teden na medijskem sramotilnem stebru. Se kdo vpraša, kaj je doživljal ob tem? Če je Zavec "največja riba" iz Slovenije, potem to za Slovenijo pač ni prvovrstna tema. Je zgolj pomembna – škoda davčnih oaz za evropsko gospodarstvo znaša 1000 milijard evrov ali 2000 evrov na Evropejca letno. 
Imamo pa (še naprej) eno zimzeleno prvovrstno temo: bančno oazo! Bančni sistem, iz katerega so nekateri (zaenkrat še) brez posledic počrpali pet milijard evrov, mi pa smo plačali njihovo gostijo. Ki je bila izdatno dokapitalizirana, subvencionirana, potem pa še pokrita z našim denarjem. Vsakega od nas je stala 2.500 evrov, torej več kot davčne oaze. Pa se zdi, kot da se to temo vedno bolj potiska proti zadnjim stranem časopisov. Ko sodnica na sodišču v Ljubljani Deša Cener s postopkovnim trikom ustavne presoje "de facto" onemogoči zaseg kreditnih map parlamentarni preiskovalki, to ni na prvi strani časopisov. Pa se Slovencev bistveno bolj dotika kot panamski papirji in oče britanskega premierja. Pri bančni oazi gre prvenstveno za naš denar, in vsak dan, ki ni posvečen iskanju krivcev za bančno luknjo, je z vidika povrnitve zaupanja v pravno državo zgubljen. Če naj torej izbiram, koga bi v medijskem ringu rad videl zmagati, ko se za pozornost spopadata panamska davčna oaza in domača bančna oaza, je odgovor na strani slednje. Tam ni Dejana Zavca, so pa zagotovo razni Borisi, Cirili, Romane, Marki ... Medijskega dela je torej dovolj za nekaj sezon ...

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 441
Izšla: 26.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
02.11. - 04.11.2016 | Šole in vrtci
Počitniške delavnice v Muzeju pošte in telekomunikacij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.