Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 05.12.2016

delno oblačno
Ponoči se bo oblačnost od jugozahoda prehodno širila tudi nad osrednjo in del vzhodne Slovenije. Po nekaterih nižinah bo zjutraj megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -7 do -2, na Primorskem od 0 do 5 stopinj C.
-2°C | 4°C
torek, 06.12.2016
-2°C | 5°C
sreda, 07.12.2016
-2°C | 4°C
četrtek, 08.12.2016
-4°C | 5°C
petek, 09.12.2016
-3°C | 9°C
Opozorila
Nedelja, 4.12.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
4°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Angelski zvoki orgelskih piščali na Dobrovi ...


SOSED SOSEDU

| |
18.01.2014      12:24
A A

Angelski zvoki orgelskih piščali na Dobrovi


V soboto, 30. novembra 2013, ob 18. uri je bil v župnijski cerkvi na Dobrovi orgelski koncert s predstavitvijo obnovljenih in restavriranih Milavčevih orgel.


Deli:

Profesor Tone Potočnik je z rokami in nogami iz orgel uigrano izvabljal melodije; kot organist je bil zelo telesno angažiran pri igranju. Župljani Dobrove smo ob tej priložnosti še posebno natančno odkrivali in prepoznavali bogastvo obnovljenih orgel v domači Marijini cerkvi. Slišali smo vrhunsko preigravanje po črno-belih tipkah in lesenih orgelskih pedalih. Koncert je bil posvečen jubileju – minilo je 100 let, odkar je strokovnjak Ivan Milavec naredil odlične orgle. Na Dobrovi imamo prevmatske orgle, mešičke torej odpira zrak, pri mehanskih orglah pa to naredi mehanika. "Orgle igrajo vse, se veselijo, plešejo in jokajo …" je ponosno in veselo povedal domači župnik Alojzij Golob. V vsakem obdobju cerkvenega leta na svoj način izvabljajo melodije, posebej v adventu, božičnem času, ob postu, velikonočnem času, v mesecu maju ali oktobru.

Domači župnik ni skrival navdušenja nad prijateljem Tonetom Potočnikom in njegovim igranjem na orgle; nad temi smo se čudili vsi, ki smo imeli priložnost slišati spretno igranje na "kraljico inštrumentov". Da si zasluži to ime, potrjuje s svojim zvokom, mehaniko in fizično obsežnostjo. Za obnovo in rekonstrukcijo orgel je odlično poskrbel Boštjan Černe, pozlatitev pa je lepo opravil Rudi Polner.

Na koncertu smo uživali v harmoničnih glasovih orgel in ob zanimivi spremni besedi, ki je natančneje opisovala ta največji in najbolj zapleten glasbeni inštrument. Slišali smo preludije, hvalnice in različne variacije, ob zaključku pa hvalnico Kristusu Kralju vesolja našega skladatelja Matije Tomca.

 

R. Kržič

 

Foto: R. Kržič

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 443/2
Izšla: 28.11.2016

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
December 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
05.12.2016
Danes ni dogodkov.
07.12.2016 | Kultura
Jazzva koncert

Bodite prvi pri oddaji mnenja.