Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.01.2017

oblačno
Ponoči in jutri bo pretežno oblačno. V zahodni Sloveniji padavin ne bo, drugod bo občasno snežilo. Več padavin bo v južni Sloveniji. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem močna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do -8, ob morju malo nad 0, najvišje dnevne od -4 do -1, na Primorskem do 5 stopinj C.
-4°C | -1°C
sreda, 18.01.2017
-8°C | 0°C
četrtek, 19.01.2017
-8°C | -1°C
petek, 20.01.2017
-10°C | -1°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.1.2017 ob 18h
Zvečer se bo burja krepila in v sunkih dosegala hitrosti od 100 do 120 km/h. Še nekoliko močnejšo burjo pričakujemo v torek in sredo, ko bo v sunkih dosegala hitrost okoli 140 km/h.
-4°C
-1°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Občina na poti do "Zero Waste"


OBČINSKE, EVROPSKI PROJEKTI

| |
24.08.2015      14:07
A A

Občina na poti do "Zero Waste"


Občina Dobrova-Polhov Gradec ima posluh za okolje, zato problematiko ravnanja s komunalnimi odpadki zvesto spremlja. Nedavno je s prijavnico v program "Zero Waste" izrazila željo, da želi postati del nacionalne in evropske mreže lokalnih skupnosti na poti do družbe brez odpadkov.


Deli:

Kaj je "Zero Waste"?

To je program, ki ga koordinira Društvo Ekologi brez meja in je nastal kot posledica akcije Očistimo Slovenijo. Pomeni pa oblikovanje in upravljanje izdelkov ter procesov tako, da se zmanjša volumen in toksičnost odpadkov ter predela vse materiale in se jih ne sežiga ali odlaga. Glavni cilji programa so dolgoročni, in sicer oblikovati krožno gospodarstvo ter odpadke spremeniti v vir, urediti družbo popolnega recikliranja ter preostanek odpadkov zmanjšati do skrajnosti.

 

Kakšni so koraki do "Zero Waste"?

Glavni akter tega programa je vsak prebivalec, saj sta dva osnovna strateška koraka neposredno povezana s porabnikom, in sicer: ločeno zbiranje na izvoru – pobiranje odpadkov od vrat do vrat in plačevanje po načelu, kolikor odvržeš; kompostiranje – doma ali lokalno. Poleg teh dveh pa so tu še drugi strateški ukrepi, ki se preko projektov zbiranja in izmenjave rabljenih oblačil, promocije pralnih plenic – "Zdrave ritke", uporabe kozarcev za večkratno uporabo, zmanjševanja uporabe plastičnih vrečk – "Vrečko? Ne, hvala! " ter drugih v Sloveniji prav tako  že izvajajo.

 

Primer dobre prakse – Ljubljana z okoliškimi občinami

Organizacija Zero Waste Europe je konec maja predstavila nov primer dobre prakse, ki predstavlja pomemben prehod Ljubljane in okoliških občin (vse tiste, kjer za odvoz komunalnih odpadkov skrbi podjetje Snaga) v družbo brez odpadkov. Te že danes ločeno zberemo več kot polovico komunalnih odpadkov. Ob tem naj spomnim, da se je Slovenija Evropski uniji pridružila leta 2004 in pred tem skoraj ni poznala celovitega ločenega zbiranja odpadkov. Šele z ukrepi Javnega komunalnega podjetja Snaga, ki ravnanje z odpadki zagotavlja prebivalcem v Mestni občini Ljubljana in devetih primestnih občinah, se je to začelo urejati. Podjetje danes v povprečju ločeno zbere 61 odstotkov odpadkov in ustvari le 121 kilogramov mešanih ostankov na prebivalca letno, kar je vzorno, če primerjamo z evropskim povprečjem, kjer se povprečno ločeno zbere 42 odstotkov in vsak prebivalec ustvari 285 kilogramov mešanih odpadkov. Kljub dobrim rezultatom pa se primestne občine skupaj z Ljubljano trudijo rezultate še izboljšati – z vključitvijo v program "Zero Waste" se bodo zavezale, da bodo do leta 2025 prepolovile količino mešanih ostankov odpadkov in ločeno zbiranje dvignile do 78 odstotkov. Tu je potrebno izpostaviti še dejstvo, da so stroški ravnanja z odpadki, ki jih zaračunava podjetje Snaga, med najnižjimi ne le v Sloveniji, pač pa tudi v Evropi.

 

Nadja Prosen Verbič

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 444
Izšla: 19.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
16.01.2017
Danes ni dogodkov.
21.01.2017 | Kultura
Butelj za večerjo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.