Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 16.01.2017

oblačno
Popoldne bo pretežno oblačno, predvsem v južni in deloma osrednji Sloveniji bo občasno rahlo snežilo. Pihal bo severovzhodnik, na Primorskem popoldne in zvečer zmerna do močna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do -1, na Primorskem do 5 stopinj C.
-5°C | -2°C
torek, 17.01.2017
-4°C | -1°C
sreda, 18.01.2017
-8°C | 0°C
četrtek, 19.01.2017
-8°C | -1°C
petek, 20.01.2017
-10°C | -1°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.1.2017 ob 12h
Danes bo na Primorskem sprva pihala zmerna burja, ki se bo popoldne in zvečer krepila in v sunkih dosegala hitrosti od 100 do 120 km/h. Še nekoliko močnejšo burjo pričakujemo v torek in sredo, ko bo v sunkih dosegala hitrost okoli 140 km/h.
-5°C
-2°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Zamejski večer z beneškimi Slovenci


KULTURA

| |
14.05.2016      5:22
A A

Zamejski večer z beneškimi Slovenci


Polhov Gradec, 8. april – Dramsko društvo Neptun in Rafaelova družba sta tokrat v goste povabila mlade Slovence iz Benečije. V prostorih Polhograjske graščine so pripravili čudovit Zamejski večer.


Deli:

V Polhograjski graščini je prijazno dobrodošlico gostom in zbrani množici v imenu gostiteljev najprej izrekel Andrej Malovrh, nato pa besedo predal voditeljici Damjani Kern, ki je gostom, zamejskim Slovencem, pripravila nekaj zanimivih in izbranih vprašanj, da smo kar največ izvedeli o njihovi deželi. To je Beneška Slovenija – prostor pod Triglavom, ki je kljub določitvi teritorialne meje, še kako slovenski. O njej pa vemo bore malo. Del odgovornosti nosi tudi slovenski šolski sistem, ki tej temi namenja le nekaj stavkov. Tokrat so lahko zbrani na popolnoma neposreden način spoznali, kako živijo Slovenci na zahodnem delu slovenskega etničnega ozemlja.
Sprva so na zemljevidu nazorno orisali lego Beneške Slovenije, nato pa preko izkustev gostov, ki so prišli iz Nadiške in Terske doline ter Rezije, izvedeli nekaj o zgodovinskih dogodkih in utrinkih iz dandanašnjega življenja te pokrajine. Zgodbe govornikov so bile različne, a vse so se dotikale vojnih časov, ki so posebej pri starejših še zelo živi; prilagajanje italijanskim razmeram in sistemu ter načini ohranjanja slovenstva in tradicije. Pri vseh je močno vlogo igrala družina, ki je pomenila steber za oblikovanje identitete. Prav tako je zanje izredno pomemben kulturni center Beneških Slovencev, znotraj katerega še danes delujeta Glasbena matica in Inštitut za slovensko kulturo, odvijajo pa se tudi številni dogodki slovenske manjšine.
Tako kot velja glasba za enega ključnih faktorjev pri ohranjanju in prenašanju jezika, pristnih narečij in kulturne dediščine, je imela pomembno vlogo tudi ta večer. Obiskovalci so jo namreč lahko slišali v različnih narečjih in izvedbah. Mladi zamejski Slovenci so ob koncu spregovorili še o izzivih in se zazrli v prihodnost. Čutiti je bilo potrebo in željo po tem, da ostanejo v Benečiji in iščejo priložnosti. Nekateri jih vidijo v nadgrajevanju kulture, nujnosti ohranjanja jezika in možnosti vzpostavitve dvojezične šole. Drugim velik izziv pomeni turizem, saj Beneška Slovenija premore mnoge naravne lepote in kulinarične mojstrovine. Prvi korak so naredili že tokrat in zbrane povabili na obisk in kosilo v njihove rodne kraje.

Nadja Prosen Verbič

Foto: npv

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 444
Izšla: 19.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
16.01.2017
Danes ni dogodkov.
21.01.2017 | Kultura
Butelj za večerjo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.