Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 01.05.2017

delno oblačno
Zvečer in ponoči bo pretežno jasno, vzhodni veter se bo polegel.
5°C | 20°C
torek, 02.05.2017
8°C | 17°C
sreda, 03.05.2017
5°C | 20°C
četrtek, 04.05.2017
6°C | 19°C
petek, 05.05.2017
7°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 30.4.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
20°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Občina je cerkvi sv. Martina (Setnik) in sv. ......


KULTURA

| |
23.04.2013      22:28
A A

Občina je cerkvi sv. Martina (Setnik) in sv. Elizabete (Podreber) razglasila za kulturna spomenika lokalnega pomena


Strokovnjaki ljubljanske območne enote Javnega zavoda Republike Slovenije za varstvo kulturne dediščine so na pobudo Župnije Polhov Gradec pripravili predlog, v katerem so zaradi izjemnega zgodovinskega in arhitekturnega pomena kot enoti dediščine ovrednotili cerkev sv. Martina na Setniku in cerkev sv. Elizabete na Podrebri.


Cerkev sv. Elizabete
Cerkev sv. Elizabete
Deli:

Cerkev sv. Martina iz prve tretjine 16. stoletja je prepoznavna po svoji pravokotni barokizirani ladji, baročnem zvoniku na zahodni strani in tristrano zaključenem prezbiteriju z zvezdasto-mrežastim obokom v gotski tradiciji. Na zunanjščini ima ohranjeni tudi freski Sv. Krištof in Križanje.

Cerkev sv. Elizabete se v virih prvič omenja leta 1436, v 16. stoletju pa so jo predelali. Pravokotna ladja ima tristrano zvezdasto obokan prezbiterij. Fasada se je oblikovala v 19. stoletju. Na zunanjščini ima cerkev ohranjeni dve freski, desno ob vhodu verjetno podobo sv. Elizabete, na južni steni ladje pa podobo sv. Nedelje, obe datirani ok. 1520–1530.

Občinski svet je na 18. redni seji omenjeni cerkvi razglasil za kulturna spomenika lokalnega pomena. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 448
Izšla: 24.04.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.