Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 22.10.2016

delno oblačno
Popoldne bo delno jasno z občasno zmerno oblačnostjo, megla in nizka oblačnost po nižinah se bosta razkrojili. V Prekmurju in deloma na Štajerskem bo zapihal južni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 7 do 12, na Primorskem do okoli 16 stopinj C.
3°C | 13°C
nedelja, 23.10.2016
5°C | 14°C
ponedeljek, 24.10.2016
10°C | 17°C
torek, 25.10.2016
13°C | 21°C
sreda, 26.10.2016
13°C | 15°C
Opozorila
Sobota, 22.10.2016 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
13°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Na novo odkrita polhograjska pesnica Marija ......


KULTURA

| |
07.01.2013      10:43
A A

Na novo odkrita polhograjska pesnica Marija Šifrer – Bizjanova Micka


Polhograjske hiše skrivajo še marsikaj dragocenega, kar se odkriva šele v zadnjem času. Nekaj takega se je našlo v Polhovem Gradcu 28. Andreja Bizjan Cvikić in Drago Cvikić sta lastnika slovstvene zapuščine Marije Šifrer – Bizjanove Micke.


Rokopis pesmi Marije Šifrer.
Rokopis pesmi Marije Šifrer.
Deli:

Bizjanova Micka je bila rojena 1895, umrla pa je leta 1985. Doživela je torej visoko starost 90 let. Med njenim rokopisnim gradivom je veliko pesmi, kar kaže, da je bila prava ljubiteljica slovenske poezije. Besedila so objavljena v Slovencu, Bogoljubu ali pa so narodne pesmi. Marija jih je očitno tam prebrala in prepisala v svoj zvezek z nadvse lepo, čitljivo pisavo. Tako se vrstijo številni prepisi pesmi Franceta Prešerna (1800–1849), Silvina Sardenka (18761942), Antona Funtka (18621932) in drugih. Veliko pesmi nosi odmev prve svetovne vojne. Po vsej verjetnosti je znala tudi nemško, ker je nekaj pesmi v nemščini. Pod nekaj pesmimi se je podpisala, in to s polnim imenom ali pa z okrajšanim: Spisala Marija ali M. Šifrer. Po njenih natančnih podatkih ob koncu pesmi lahko predvidevamo, da je avtorica nekaterih pesmi sama, sicer pa o tem še ni rečena zadnja beseda. Med pesmimi pritegne tista o Frideriku Baragi, za katerega se zbira gradivo v postopku za svetnika. Pesem je zanimiva že zato, ker je že pred mnogimi desetletji Barago imenovala za svetnika. Sicer pa so pesmi, ki jih domnevno lahko pripišemo njej, v glavnem ljubezenske. Vsebina je dana v usta moškemu, ki zaman hrepeni po ljubljenem bitju: 


Če sem v družbi ali sam

v mislih vedno te imam,

prej mirno mi je b`lo srce,

nemirno zdaj je kot morje.

 

Na drugem mestu se pojavijo temne slutnje:

Žalost mi srce zaliva,

vedno k tebi hrepenim,

dokler grob me ne zakriva,

ljubi mir zastonj želim.

 

Pesmi Marije Šifrer so pisane v preteklem pesniškem jeziku, take so tudi prispodobe, a kljub temu so vreden dokaz nadarjene ljudske duše, ki ni imela priložnosti, da bi se uveljavila.

 

Milka Bokal

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 441
Izšla: 26.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2016
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.