Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.01.2017

jasno
Ponoči bo jasno, le v Beli Krajini in ponekod na Kočevskem bo pretežno oblačno. Po nekaterih nižinah bo nastala megla ali nizka oblačnost. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -16 do -7, na Primorskem od -6 do 0 stopinj C.
-4°C | 10°C
torek, 23.01.2017
-6°C | 12°C
sreda, 24.01.2017
-5°C | 8°C
četrtek, 25.01.2017
0°C | 8°C
Opozorila
Sobota, 21.1.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-4°C
10°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Peta obletnica ustanovitve specialne GEV ......


GASILCI IN ZAŠČITA, DRUŠTVA

| |
26.10.2014      5:07
A A

Peta obletnica ustanovitve specialne GEV Gamsi


Mesec požarne varnosti je mesec velikih aktivnosti gasilcev širom Slovenije, še posebej pa je bil včerajšnji sobotni dan lep in sončen kot nalašč namenjen Bovškim Gamsom, ki so z prikazno gasilsko vajo svoje enote obeležili svojo 5. obletnico svojega uspešnega delovanja.


Deli:

Kolega Tadej iz PGD Šempeter pri Gorici me je poklical po telefonu in mi dejal« Miro italijanski kolegi, direktor Corpo Forestale iz Friuli Venezia Giulia, bi želel z vodstvom enote Gamsi navezati stike ter, da se jim predstavi  enoto Gamsi, rekel sem mu, ni problema- bomo. Tako je padla zamisel in 25. oktober 2014 ravno en dan prej kot je bila ustanovljena 1. Specialna gasilska enota za gašenje v visokogorju v Sloveniji pod imenom Gamsi je dala poveljniku enote nalogo, da pripravi scenarij, ki bo hkrati vaja oziroma redno usposabljanje, kot tudi predstavitev gasilske enote gostom. Beseda je dala besedo in v lepem sončnem jutru se je povabilu enote Gamsi odzvala  delegacija iz Italijanske Corpo Forestale pod vodstvom  dr. Antonia Capovilla iz urada Gorica - Trst ter predstavniki Gasilske zveze Slovenije, predsednik Jošt Jakša, namestnik poveljnika GZS Darko Muhič, podžupan Občine Bovec Uroš Sovdat, poveljnik OŠCZ Bovec Edi Melinc ter drugi gostje. Medtem ko je gasilska enota Gamsi na terenu izvajala usposabljanje, je poveljnik enote gostom v gasilskem domu predstavil v sliki in besedi enoto Gamsi, po predstavitvi pa je potekala okrogla miza, kjer so vsi navzoči izmenjali svoja mnenja in poglede. Italijanski gostje so bili nad predstavljenim mnenja, da imajo podobno enoto v okviru njihovih pristojnosti tudi oni, vendar, da je enota Gamsi napram njihovi enoti, ki mimogrede deluje kot gozdna policija oziroma imajo tudi enote, ki so namenjene tudi gašenju gozdnih požarov v Italiji, bolj homogena, zelo dobro opremljena, ter da v njej prevladuje dobro medsebojno sodelovanje članov enote. Občudujejo tudi pripadnost enoti, ter da kot prostovoljci svoje delo opravljajo vrhunsko. Dogovorili so se tudi, da v naslednjem letu pripravijo skupno vajo v kateri bi sodelovale njihove enote ter enota Gamsi. Darko Muhič, tudi predsednik komisije za požare v naravi pri GZS, je še posebej poudaril tudi vlogo enote Gamsi pri lanskoletni udeležbi pri požarnem varovanju na hribu Rombon, ko je državna enota za varstvo pred NUS v visokogorju na samem terenu uničila dve bombi. Ob dvanajsti uri je sledila prikazna vaja na območju pogorja Kanin v kraju imenovanem Osredek. To je predel, kjer so gamsi doma in teren ne dopušča napak. Poveljnik enote Gamsi Miro Bozja in vodja usposabljanja Davor Gašperčič, sta odlično pripravila in izvedla skupaj s preostalimi člani enote vajo, v kateri so gostom prikazali način gašenja visokogorskih požarov na zelo zahtevnem terenu. Gostje so se v spremstvu in primernem varovanju članov enote Gamsi, tudi v živo prepričali kakšno je gašenje in oprema gasilcev za gašenje v strmih predelih. Samo vajo so zelo pozitivno ocenili tudi vodilni GZS in poudarili, da je potrebno take enote kot so Gamsi, ustanoviti tudi na drugih področjih Slovenije, kjer imajo opravka s takimi požari, Bovčani pa so primer dobre prakse za nadaljnji razvoj tovrstnih enot. Po končani vaji je pred gasilskim domom na letališču v Bovcu, potekala še kratka slovesnost ob 5. obletnici uspešnega delovanja in ustanovitve enote. Pred postrojem enote Gamsi je poveljujoči predal raport poveljniku OŠCZ Občine Bovec Ediju Melincu ter s častnim pregledom enote pričel slovesnost pri kateri so prisostvovali tudi poslanec DZ RS Danijel Krivec, častni poveljnik PGD Bovec Anton Bozja, predsednik PGD Bovec Anton Zorč ter novoizvoljeni župan Občine Bovec Valter Mlekuž, sicer še v vlogi neuradnega župana. Ob tej priložnosti, so med svoje nove člane 1. Specialne gasilske enote za gašenje v visokogorju sprejeli 15 novih članov, tako da zdaj enota šteje že 47 članov.

 

Foto: T. Devetak




Povezave:www.gzbovec.si
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI GASILSKA ZVEZA BOVEC? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!