Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.10.2016

oblačno
Danes bo na severovzhodu zmerno do pretežno oblačno, pihal bo okrepljen jugozahodnik. Drugod bo večinoma oblačno, predvsem v zahodni in ponekod v osrednji Sloveniji bo občasno rosilo ali rahlo deževalo. Najvišje dnevne temperature bodo od 15 do 20, v vzhodnih krajih do okoli 22 stopinj C.
13°C | 17°C
sreda, 26.10.2016
12°C | 15°C
četrtek, 27.10.2016
6°C | 14°C
petek, 28.10.2016
4°C | 14°C
sobota, 29.10.2016
5°C | 15°C
Opozorila
Torek, 25.10.2016 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
13°C
17°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Toplar pod streho, blagoslov pa na dežju


KMETIJSTVO, VERSKE

| |
16.01.2014      22:22
A A

Toplar pod streho, blagoslov pa na dežju


Borovniški blagoslov konj na praznik sv. Štefana ostaja eden najbolje obiskanih daleč naokoli. Gospodarji so k blagoslovu kljub dežju pripeljali osem konj in sedem konjičev (ponijev).


Blagoslova ni preprečil niti nadležni dež.
Blagoslova ni preprečil niti nadležni dež.
Deli:

Sveti Štefan, ki goduje na isti dan, kot Slovenci praznujemo enega najpomembnejših državnih praznikov – dan samostojnosti in enotnosti, je eden najstarejših svetnikov v krščanskem izročilu. Temu primerno so se skozi stoletja razvile različne tradicije (šege in navade), ki so spremljale njegovo praznovanje. Raznolikost vsebine je še dodatno pogojena z različnimi družbenimi skupinami, ki so si sv. Štefana izbrale za svojega zavetnika. Pri nas že od nekdaj velja za zavetnika živine, pa konjarjev in tovornikov. Na svetnikov god, ki se je deloma navezoval tudi na slovesni božični dan pred tem, se je nekoč jezdilo po vaseh, s soljo potresalo njive, da bi bolje rodile, in podobno. Blagoslov konj, kot ga je lani na ta dan v središču Borovnice znova priredilo Konjeniško društvo Borovnica, so poznali že v 10. stoletju, o čemer po besedah povezovalke Simone Stražišar priča rokopis iz Triera, prav tako pa ga omenja Valvasor. Z blagoslovom sta od nekdaj neogibno povezani blagoslovljena voda in sol. "To je eden od načinov, kako kristjani prosimo Boga, naj na prošnjo svetega Štefana varuje nas, naše domove, živino, travnike in polja. Vemo namreč, da smo v vsem odvisni od Boga. V nesreči nas blagoslovljena voda in sol spominjata, da nam je tudi v težkih trenutkih Bog blizu," je pojasnil župnik Janez Šilar. Blagoslovu je letos prisostvovalo osem konj in sedem ponijev, katerim sta bila namenjena sol in kruh, njihovim gospodarjem pa skrbno izdelan spominek. Dogodek so še obogatili nastopi borovniških pevcev ter vešče harmonikarske trojke. Za varnost pa so poskrbeli borovniški gasilci.

Beseda ali dve na prireditvi sta pripadli tudi predsedniku KD Borovnica Cirilu Cerku, ki je sporočil veselo novico: "Dolga leta smo zbirali denar in letos nam ga je uspelo zbrati dovolj, da smo pokrili naš kozolec toplar. Čaka nas še veliko dela, a streha je najvažnejša. Verjamem, da bo prostor zelo pripomogel k razvoju konjeniškega društva. Hvala vsem, ki ste pomagali pri pokrivanju." Nagovor je zaključil z željo po večjem posluhu za njihove potrebe s strani tistih, ki odločajo na občinski ravni. Do besede je seveda prišel tudi župan Andrej Ocepek, ki se je najprej zahvalil za aktivno društveno udejstvovanje v kraju, zatem pa pojasnil, da "kar se tiče same občine, ne vem, kaj tu ne moremo pomagati. S skupnimi napori in dobro besedo se pa da kakšno stvar tudi premakniti." Da bi le bilo čim več tovrstnih "dobrih besed".

 

Damjan Debevec; foto: IT, DD

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 442
Izšla: 24.10.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3
25.10.2016
Danes ni dogodkov.
29.10.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica Spoznajmo kaligrafijo
29.10.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica Spoznajmo kaligrafijo
30.10.2016 | Kultura
Voden ogled Tehniškega muzeja Slovenije

Bodite prvi pri oddaji mnenja.