Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 30.04.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo zjasnilo, zjutraj bo pretežno jasno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 3, ob morju okoli 7 stopinj C.
3°C | 19°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 22°C
torek, 02.05.2017
9°C | 22°C
sreda, 03.05.2017
11°C | 22°C
četrtek, 04.05.2017
8°C | 20°C
Opozorila
Sobota, 29.4.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
19°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Blagoslov plemenitih štirinožcev


KMETIJSTVO, VERSKE

| |
14.01.2015      5:02
A A

Blagoslov plemenitih štirinožcevLep spominek na lep dogodek
Lep spominek na lep dogodek
Deli:

Konjeniško društvo Borovnica je pestro in delovno leto kronalo s tradicionalnim množičnim blagoslovom konj, ki se ga je na god sv. Štefana, 26. decembra, udeležilo lepo število kmečkih gospodarjev s kar osemnajstimi konji in konjiči. Sv. Štefan je prvi krščanski mučenec in po izročilu velja za zavetnika živine, konjarjev, tovornikov in drugih. Skozi stoletja so se v povezavi s praznovanjem njegovega godu razvile številne šege in navade, med njimi soljenje njiv, da bi bolje rodile, ježa po vaseh in seveda blagoslov konj. Slednjega so prvič prelili na papir v 10. stoletju v nemškem Trierju, omeniti pa ga ne pozabi niti naš polihistor Valvasor. A vrnimo se v sedanjost. Minuli blagoslov je udeležencem minil hitro, ob poskočnih zvokih mlade harmonikarske trojice ter vzvišenem petju borovniških pevcev. Plemenite štirinožce je blagoslovil borovniški župnik Janez Šilar. Konjem so ob tem postregli z blagoslovljeno soljo in kruhom, lastniki pa so prejeli podobico ter umetelen spominek na dogodek.

Predsednik Ciril Cerk se je za ponovno uspešno izvedbo zahvalil »gasilcem, članom, ostalim udeležencem in obiskovalcem ter še posebej domačemu župniku«, vsem pa se obenem priporočil tudi za leto 2015. Kot že rečeno, je bilo preteklo leto za KD Borovnica dokaj pestro. Marca so se udeležili Gregorjevega sejma v Novem mestu, avgusta so na prvem državnem tekmovanju v vodenem jahanju v Stožicah osvojili prvo mesto, drugo mesto so dosegli na tekmovanju v Novem mestu, oktobra so bili na drugem državnem tekmovanju v Celju, ko je potekala tudi mednarodna razstava ponijev, doma so obiskali vrtca na Bregu in v Borovnici, za dan Zemlje so bili na ogledu kmetije učenci četrtih razredov, na dan volitev pa so z zapravljivčkom obiskali vasi in zaselke borovniške občine. Letos si želijo konjeniki opraviti še nekaj del na društvenem kozolcu, povabili so jih že v Novo mesto, razstava ponijev v Celju je tudi v koledarju, obeta pa se še en zanimiv meddruštveni projekt. In sicer naj bi konjeniki društvu upokojencev ponudili sodelovanje in popestritev okroglih jubilejev starejših občanov z vožnjo z zapravljivčkom po bližnji okolici. Če bo ideja zaživela, bo vsekakor popestrila borovniški vsakdanjik.

 

Damjan Debevec, foto: DD, IT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 448
Izšla: 24.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 30 1 2 3 4 5 6 7 8 9
01.05.2017 | Družabni dogodki
Prvomajsko srečanje na Župenci
06.05.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica rezbarstva
07.05.2017 | Tečaji in delavnice
Modelarske delavnice za družine
07.05.2017 | Kultura
Zaključek razstave "Ko ideja postane lastnina"
01.05.2017 | Družabni dogodki
Prvomajsko srečanje na Župenci
06.05.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica rezbarstva
07.05.2017 | Tečaji in delavnice
Modelarske delavnice za družine
07.05.2017 | Kultura
Zaključek razstave "Ko ideja postane lastnina"
09.04.2017 | Kultura
KO IDEJA POSTANE LASTNINA: Peter Florjančič in intelektualna lastnina

Bodite prvi pri oddaji mnenja.