Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.02.2017

pretežno jasno
Danes bo precej jasno, le v osrednji in južni Sloveniji bo zjutraj in deloma dopoldne še nekaj predvsem nizke oblačnosti. Čez dan bo nastajala plitva kopasta oblačnost. Na Primorskem bo pihala večinoma zmerna burja, ki bo popoldne slabela. Najvišje dnevne temperature bodo od 6 do 10, na Primorskem do 13 stopinj C.
2°C | 11°C
nedelja, 26.02.2017
-3°C | 11°C
ponedeljek, 27.02.2017
-2°C | 13°C
torek, 28.02.2017
4°C | 13°C
sreda, 01.03.2017
4°C | 14°C
Opozorila
Sobota, 25.2.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
11°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Blagoslov plemenitih štirinožcev


KMETIJSTVO, VERSKE

| |
14.01.2015      5:02
A A

Blagoslov plemenitih štirinožcevLep spominek na lep dogodek
Lep spominek na lep dogodek
Deli:

Konjeniško društvo Borovnica je pestro in delovno leto kronalo s tradicionalnim množičnim blagoslovom konj, ki se ga je na god sv. Štefana, 26. decembra, udeležilo lepo število kmečkih gospodarjev s kar osemnajstimi konji in konjiči. Sv. Štefan je prvi krščanski mučenec in po izročilu velja za zavetnika živine, konjarjev, tovornikov in drugih. Skozi stoletja so se v povezavi s praznovanjem njegovega godu razvile številne šege in navade, med njimi soljenje njiv, da bi bolje rodile, ježa po vaseh in seveda blagoslov konj. Slednjega so prvič prelili na papir v 10. stoletju v nemškem Trierju, omeniti pa ga ne pozabi niti naš polihistor Valvasor. A vrnimo se v sedanjost. Minuli blagoslov je udeležencem minil hitro, ob poskočnih zvokih mlade harmonikarske trojice ter vzvišenem petju borovniških pevcev. Plemenite štirinožce je blagoslovil borovniški župnik Janez Šilar. Konjem so ob tem postregli z blagoslovljeno soljo in kruhom, lastniki pa so prejeli podobico ter umetelen spominek na dogodek.

Predsednik Ciril Cerk se je za ponovno uspešno izvedbo zahvalil »gasilcem, članom, ostalim udeležencem in obiskovalcem ter še posebej domačemu župniku«, vsem pa se obenem priporočil tudi za leto 2015. Kot že rečeno, je bilo preteklo leto za KD Borovnica dokaj pestro. Marca so se udeležili Gregorjevega sejma v Novem mestu, avgusta so na prvem državnem tekmovanju v vodenem jahanju v Stožicah osvojili prvo mesto, drugo mesto so dosegli na tekmovanju v Novem mestu, oktobra so bili na drugem državnem tekmovanju v Celju, ko je potekala tudi mednarodna razstava ponijev, doma so obiskali vrtca na Bregu in v Borovnici, za dan Zemlje so bili na ogledu kmetije učenci četrtih razredov, na dan volitev pa so z zapravljivčkom obiskali vasi in zaselke borovniške občine. Letos si želijo konjeniki opraviti še nekaj del na društvenem kozolcu, povabili so jih že v Novo mesto, razstava ponijev v Celju je tudi v koledarju, obeta pa se še en zanimiv meddruštveni projekt. In sicer naj bi konjeniki društvu upokojencev ponudili sodelovanje in popestritev okroglih jubilejev starejših občanov z vožnjo z zapravljivčkom po bližnji okolici. Če bo ideja zaživela, bo vsekakor popestrila borovniški vsakdanjik.

 

Damjan Debevec, foto: DD, IT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 445
Izšla: 30.01.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 25 26 27 28 1 2 3 4 5 6
04.03.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica peke kruha v krušni peči
05.03.2017 | Kultura
Prikaz kovanja podkev
01.03. - 31.03.2017 | Kultura
Gostujoča fotografska razstava: Šakal v Sloveniji
04.03.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica peke kruha v krušni peči
05.03.2017 | Kultura
Prikaz kovanja podkev

Bodite prvi pri oddaji mnenja.