Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 22.10.2016

delno oblačno
Danes bo na Primorskem precej jasno, popoldne občasno zmerno oblačno. Drugod bo sprva tudi precej jasno, marsikje po nižinah pa bo zjutraj in dopoldne megla ali nizka oblačnost. Čez dan bo delno jasno z občasno povečano oblačnostjo. V Prekmurju in deloma na Štajerskem bo popoldne zapihal južni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 13, na Primorskem do okoli 16 stopinj C.
3°C | 12°C
nedelja, 23.10.2016
4°C | 13°C
ponedeljek, 24.10.2016
6°C | 17°C
torek, 25.10.2016
11°C | 18°C
sreda, 26.10.2016
13°C | 14°C
Opozorila
Sobota, 22.10.2016 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
12°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Prva borovniška alka


TURIZEM

| |
16.10.2014      12:54
A A

Prva borovniška alka


Znamenita sinjska alka je pretekli mesec dobila močno konkurenco, kje drugje kot v Borovnici. Vrhunski dogodek, ki mu je organizator Marjan Pristavec nadel skromni naziv »trening«, so na prostor pri novih blokih drli ogledovat prebivalci z vseh koncev doline.


Bo pobral tudi drugi obroček?
Bo pobral tudi drugi obroček?
Deli:

Ograjeni travnik ob novih blokih, kjer del leta prevladuje čista podeželska idila v obliki počasi prežvekujočih kravic, ki razveseljujejo okoliško mladež, je nedeljsko popoldne, 28. septembra, obetal spektakel, saj so na njem zrasle prepreke in naprave vseh vrst ter burile domišljijo mimoidočih. Ob drugi uri se je nato uradno začel »trening«. Na ograjeni prostor je prijahalo šest konjenikov. Za ogrevanje so konje gnali med ovirami, jih nežno prepričevali, da so vstopali v manjšo ogrado in iz nje, ter si med seboj delili nasvete (predvsem mlajšim), kako obrzdati plemenite štirinožce. A kaj dosti dela z njimi ni bilo, saj so očitno skupaj z jahači uživali v popoldanski rekreaciji. Dogodek je na čudovit jesenski dan hitro pritegnil nič manj kot tristo gledalcev, predvsem družin z majhnimi otroki, ki so se prerivali pri trepljanju potrpežljivih konj.

Slovenski prostor je morebiti res bolj znan po »štehvanju« (plemeniti običaj razbijanja sodčka med ježo, v spomin na razbijanje turških butic), ki ga naši čezkaravanški bratje še vedno prakticirajo, a to ne pomeni, da Borovničani ne bi smeli obujati tudi drugih starodavnih viteških tradicij – ne nazadnje smo imeli tudi te. Ena bolj priljubljenih disciplin viteškega ceha je bilo natikanje obročka s sulico med ježo, zadeva, ki jo svetu uspešno prodajajo podkolpski sosedje. A znamenita sinjska alka utegne v prihodnjih letih dobiti resnega konkurenta ravno v naši dolini, saj je naš občan Marjan Pristavec, sicer podpredsednik Konjeniškega društva Vrhnika, ravno na omenjeni prireditvi sklenil razbiti podobo, ki jo o naših konjenikih rišejo strokovnjaki s »šank licenco«, češ, da niso nič več kot le kavboji. Tudi tem so se v nedeljo na mestu zaprla usta, ko so jezdeci v hitrem drncu s sulico pobirali obroček za obročkom in je občinstvo glasno vzklikalo in ploskalo ob izkazanih spretnostih. Vsekakor gre tu za potencial, ki v našem prostoru še zdaleč ni izkoriščen.

Dogajanje se je proti pričakovanjem organizatorja zavleklo še v pozno popoldne in večer, saj se je vsak otrok želel s konji pobliže seznaniti, jih zajahati ali se naokrog popeljati v kočiji. Pristavec je ob koncu priznal, da je bil odziv na »poskusno prireditev« oz. »trening« popolno presenečenje, ob tem pa je izpostavil tudi nepogrešljive pomočnike in sodelavce, Janeza, Jana, Luko, Vesno, Romana, Srečota, Jožeta, Cirila, Valterja, oba Uroša in še posebej Franca Stražišarja, ki je velikodušno odstopil zemljišče za prireditev. In kdaj bo naslednja »borovniška alka«? Menda je vse odvisno od pripravljenosti oz. podpore občine in društev.

 

Damjan Debevec, foto: DD

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 441
Izšla: 26.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica peke kruha v krušni peči
29.10.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica Spoznajmo kaligrafijo
22.10.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica peke kruha v krušni peči
23.10.2016 | Ostalo
Ukročena elektrika, predstavitev poizkusov Nikole Tesle
29.10.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica Spoznajmo kaligrafijo
30.10.2016 | Kultura
Voden ogled Tehniškega muzeja Slovenije

Bodite prvi pri oddaji mnenja.