Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.04.2017

pretežno oblačno
Danes bo na vzhodu precej jasno, proti zahodu pa bo oblačnost naraščala. Predvsem v zahodni Sloveniji bo občasno deževalo. Krepil se bo jugozahodnik, ob morju jugo. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 21, v severozahodni Sloveniji malo nad 10 stopinj C.
10°C | 20°C
sreda, 26.04.2017
11°C | 17°C
četrtek, 27.04.2017
12°C | 16°C
petek, 28.04.2017
11°C | 18°C
sobota, 29.04.2017
5°C | 15°C
Opozorila
Torek, 25.4.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
20°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Praznik borovnic je nazaj


TURIZEM, GASILCI IN ZAŠČITA, PROSTOVOLJSTVO, DRUŠTVA

| |
18.08.2015      16:32
A A

Praznik borovnic je nazaj


Osemnajsti praznik borovnic, ki je potekal od 17. do 19. julija, je bil v veliki meri praznik borovniškega gasilstva. Zvrstili so se dve razstavi, dva zabavna večera, sejemski vrvež in velika gasilska parada. Obeta se tudi rekordna letina ameriških borovnic, ki so jih na borovniškem Mahu pričeli saditi pred 30 leti.


Župan je prispel s prvo pošiljko ameriških borovnic.
Župan je prispel s prvo pošiljko ameriških borovnic.
Deli:

Po krajši prekinitvi smo Borovničani festival modrih sadežev letos znova povzdignili v lokalni praznik, četudi po pestrosti izpred nekaj let zaenkrat še rahlo zaostaja. Rdečo nit dogajanja so tokrat spletli borovniški gasilci, ki letos praznujejo častitljivo 130-letnico ustanovitve prvega gasilskega društva pri nas. Praznik se je uradno pričel s petkovo slovesnostjo v osnovni šoli, ko so v prisotnosti ministrice za izobraževanje, znanost in šport dr. Maje Makovec Brenčič uradno odprli razstavi o gasilstvu in čipkah ter predstavili nov gasilski zbornik. Petkov večer se je nato za številne prevesil v sobotno jutro pod šotorom na športnem parku, kjer je za žejne in lačne skrbelo Gostinstvo Dolinar, za poskočne glasbe željne pa dalmatinski Maestrali, Mladenko Grdovič, Werner in Duško Lokin.

 

Nedvomno zavoljo neznosno vročega poletnega dne se je v soboto zjutraj v nasade ameriških borovnic na Barju podala pestra delegacija borovniških in vrhniških konjenikov z zapravljivčki in lojtrnim vozom. Za obiskovalce sejma so nabrali najlepše in najbolj sveže borovnice, spotoma pa pobrali še borovniškega župana Bojana Čebelo, ki se je menda s prodajalci kar dva dolga dneva »dajal« okrog cene za modre sadeže. »Pogajanja so bila težka. Jaz sem govoril, da so drage, oni, da so sladke, jaz spet drage, oni sladke, po dveh dneh smo le prišli skupaj. Dosegli smo dobro ceno, kakovost je dobra, količina zadostna, obljubili so, da bodo vsi davki plačani, zdaj jim pa jaz dajem zeleno luč, da začnejo s prodajo,« je oznanil župan ob vrnitvi na sejemski prostor, potem pa so starodobni kolesarji, ki so se medtem priključili nevsakdanji povorki, »pobrali« pražnje opravljeno Marijo Suhadolnik in jo s prvo pošiljko borovnic popeljali do prodajne stojnice.

 

Župan je bil pri pogajanjih menda res uspešen, saj je kilogram borovnic letos stal evro manj kot lani, zgolj sedem evrov. Da bi jih zato zmanjkalo, pa se sploh ni bilo bati, saj naj bi pridelovalci pričakovali rekordno letino oziroma do 150 ton ameriških borovnic. Ob njih so na sejemskih stojnicah obiskovalci našli še vse kaj drugega: od dišečih klobas, mamljivega Ajdinega peciva, sladkega (šampionskega) medu naših čebelarjev do umetelnih lesenih izdelkov, suhe robe in borovniških spominkov. Lahko so si odpočili pri sadjarski stojnici in se okrepčali z domačo hrano ter pijačo. In medtem ko so nekateri lovili srečo na gasilskem srečelovu, so drugi od jutra do večera po razbeljenem asfaltu lovili plastično žogico. Tradicionalni turnir v "floorballu" je saharskim razmeram navkljub pritegnil kar deset ekip. Tretje mesto so osvojili igralci I9 informirana voda, drugo ekipa Hipijev, medtem ko je pokal zmagovalcev odnesla skupina Švedi in grdi raček. Za naboljšega strelca so z devetimi goli in štirinajstimi podajami razglasili Roberta Koširja. Vzporedno, v senčki, je potekal še turnir v balinčkanju. Tu sta naslova prvaka po zanimivem in napetem finalu, kot so ga opisali "floorballisti", osvojila Tadej Drlink in Tilen Vehovec, ki sta za nagrado prejela nov set balinčkov.

 

Pozno popoldan so na borovniških ulicah zadoneli takti vrhniškega pihalnega orkestra in napovedali slavnostno gasilsko parado, v kateri se je zvrstilo čez osemdeset gasilcev iz dvanajstih društev s kar dvajsetimi vozili. Zaključila se je na prireditvenem prostoru, kjer so zaslužnim podelili visoka gasilska priznanja in zahvale, potem pa se je dogajanje prevesilo v večerni zabavni program z ansamblom Jureta Zajca.

 

Damjan Debevec, foto: DD, FBC Borovnica
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 448
Izšla: 24.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
25.04.2017
Danes ni dogodkov.
01.05.2017 | Družabni dogodki
Prvomajsko srečanje na Župenci
01.05.2017 | Družabni dogodki
Prvomajsko srečanje na Župenci

Bodite prvi pri oddaji mnenja.