Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.01.2017

delno oblačno
Ponoči bo zmerno do pretežno oblačno in vetrovno. Predvsem v južnih krajih bo rahlo snežilo. Najnižje jutranje temperature bodo od -6 do -2, v zatišnih legah severne Slovenije do -10, ob morju okoli 0 stopinj C.
-6°C | -1°C
četrtek, 19.01.2017
-5°C | 0°C
petek, 20.01.2017
-6°C | 0°C
sobota, 21.01.2017
-7°C | 0°C
Opozorila
Torek, 17.1.2017 ob 18h
Danes ponoči in jutri bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih dosegala hitrost od 110 do 140 km/h. Postopno bo slabela v četrtek.
-6°C
-1°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Planinski izlet v Planinsko jamo


ŠPORT

| |
06.04.2016      8:08
A A

Planinski izlet v Planinsko jamoDeli:

Ko smo se na cvetno nedeljo zjutraj odpeljali iz Borovnice, je že sijalo sonce. Peljali smo se proti Planinskemu polju, ki je bilo poplavljeno. Preden se nas je skoraj petdeset udeležencev odpravilo v jamo, nam je njen skrbnik Janez Kanoni povedal nekaj o njej, preteklosti Planine in Ravbarjevega stolpa ter nam zaupal ključ. Vhod v jamo je zelo velik in iz njega se je tistega dne valila narasla reka. Odklenili smo železna vrata in pot preko mostu nadaljevali čez reko. Sama jama je precej dolga, saj vsi rovi merijo več kot šest kilometrov in pol. Glavni rov, ki ga je izdolbel tok reke, je zelo velik, stranski rovi pa so manjši in ozki. Osrednji del jame je lepo zasigan. V Planinski jami smo si ogledali sotočje dveh rek: reke Rak, ki priteče iz Rakovega Škocjana, in reke Pivke, ki priteče iz Postojnske jame. Na površje pritečeta skupaj kot reka Unica. V jami zaradi rečnih brzic zelo šumi. Edini tihi prostor je Tiha dvorana, v kateri smo si spočili ušesa. Tam bi se skoraj zgodila nesreča, saj je naši vodnici Kristini spodrsnilo pri spustu iz čudovite dvorane z jezerom. K sreči ji ni bilo hudega. V Planinski jami živi okoli 100 različnih vrst jamskih živali. Med njimi je tudi človeška ribica, žal pa je nismo videli zaradi previsoke in deroče reke. Med vračanjem smo se povzpeli še na Kalvarijo in se ustavili ob sotočju rek. Srečali smo še eno skupino obiskovalcev. Zunaj smo bili veseli toplega sonca, ki nas je grelo med počitkom na travniku pred jamo. Pojedli smo zasluženo malico in se odpeljali domov.

 

Erazem Svete, 5. razred

 

Hvala borovniškim jamarjem Petru, Tonetu in Erazmu za vodenje v jami in odkrivanje skritih lepot podzemnega sveta.

Mladinski odsek PD Borovnica
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 444
Izšla: 19.12.2016
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.