Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 23.03.2017

delno oblačno
Ponoči bo sprva pretežno oblačno, proti jutru pa se bo na vzhodu delno zjasnilo.
8°C | 20°C
petek, 24.03.2017
5°C | 20°C
sobota, 25.03.2017
7°C | 18°C
nedelja, 26.03.2017
6°C | 12°C
ponedeljek, 27.03.2017
3°C | 13°C
Opozorila
Sreda, 22.3.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Najdražja kanalizacija daleč naokoli


SOSED SOSEDU

| |
18.08.2014      7:33
A A

Najdražja kanalizacija daleč naokoli


Kar malo težko je razumeti, da sta nam Evropa in Slovenija dali 90 % za izgradnjo kanalizacije, hkrati pa bomo občani doplačali daleč najvišji komunalni prispevek daleč naokoli.


Deli:

Pred skoraj štirimi leti sem sprejel vlogo člana vaškega odbora. Predvsem zato, ker sem vedel, da se bo po naših krajih veliko gradilo. Pričakoval sem težave, tolikšnih pa res ne.

Če preskočim samo potek gradnje kanalizacije, ki je bila na nivoju igranja otrok v mivki, sem kmalu opazil, da namerava Občina Borovnica bistveno podražiti prispevek za kanalizacijo. (Župan je obljubljal približno 1000 evrov na priključek.)

Na mojo pobudo je bil Vaški odbor Dol - Laze EDINI, ki je podal pripombe na novi odlok, ki je povečeval prispevek za kanalizacijo. In deloma sva z g. Kostanjevcem tudi uspela. Izposlovala sva »subvencijo« za hišna črpališča ter popust za tiste, ki imajo bolj oddaljen hišni priključek. Na žalost pa nama ni uspelo znižati doplačila za fekalno kanalizacijo – ni bilo zadostne politične podpore.

Na moje veliko presenečenje niti svetniki niso kazali nekega zanimanja za odlok, ki bo v naslednjih dveh letih 550 družinam vzel 3–4 povprečne slovenske plače. Kot eden redkih iz »civilne« družbe sem prisostvoval seji sveta, kjer so odločali o tako pomembnem odloku. In rezultat? Trije svetniki so imeli važnejše opravke in jih na sejo ni bilo, trije so se vzdržali in tako prikimali večini, g. Volek je bil odločno proti, štirje svetniki pa so nam naložili plačilo skoraj celotne kanalizacije, skupaj s čistilno napravo.

Po mojih izračunih bomo občani doplačali ravno toliko komunalnega prispevka, kolikor je občina plačala za vse kanalizacijske vode s čistilno napravo in obnovo cest skupaj. Komunalni prispevek za kanalizacijo se je namreč z novim odlokom podražil za neverjetnega 66,1 %. Na račun poceni cest pa se zdaj lahko župan pohvali, da imamo najnižji komunalni prispevek. A to velja le za novograditelje, Borovničani staroselci pa bomo krepko segli v svoje žepe.

Čeprav so zneski okvirni, govorijo sami zase. Najbolj pa me žuli dejstvo, da bom samo za priključek na kanalizacijo plačal več, kot bi me stala izgradnja nove individualne biološke čistilne naprave. Drugače povedano, tistih 10 % občinskega denarja pri projektu Čiste Ljubljanice me bo stalo več, kot če sploh ne bi dobili evropskih sredstev …

Ko je članek izšel v spletni izdaji (www.mojaobcina.si), je sledil buren odziv nanj. Zato mi dovolite, da pojasnim nekaj trditev:

- Primerjava je bila narejena na podlagi gradiva za svetnike, ki ga je pripravila Občina Borovnica. Po mojih informacijah pa bi našel še kako cenejšo občino v naši bližini.

- »Najdražja kanalizacija daleč naokoli.« – Iz gradiva je razvidno, da imajo VSE okoliške občine nižji prispevek za kanalizacijo. Večjega imajo občine onkraj Ljubljane, a to je že daleč, obstaja pa tudi bojazen, da so bile te občine izbrane ravno zaradi velikega prispevka.

- 300 evrov nižji prispevek ima celo Občina Vrhnika, kjer so večino kanalizacije zgradili BREZ sredstev EU.

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 446
Izšla: 27.02.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.03.2017
Danes ni dogodkov.
25.03.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica oblikovanja klobuka iz polsti
26.03.2017 | Šole in vrtci
Izdelajmo copatke iz filca
01.04.201 | Šport
14. pohod po Jablaniški poti 1. april 2017
01.04.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica Spoznajmo kaligrafijo
25.03.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica oblikovanja klobuka iz polsti
26.03.2017 | Šole in vrtci
Izdelajmo copatke iz filca
01.04.201 | Šport
14. pohod po Jablaniški poti 1. april 2017
01.04.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica Spoznajmo kaligrafijo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.